2022 Stajyer Maaşı Ne Kadar Olacak ?

2022 Stajyer maaşı ne kadar olacak ? Stajyer ücretleri net asgari ücret esas alınarak hesap edilmekte. Net asgari ücretteki artışa bağlı şekilde her sene başında ödenecek İdadi ve üniversite staj maaşları da artmaktadır ve yıl sonuna kadar tıpkı tutarlardan ödenmektedir.

2021 yılı ve önceki dönemlerde asgari ücretteki artış oranı ortalama şekilde %20-25 aralığında olmuş, naturel şekilde stajyer maaşlarındaki artış da gene tıpkı oranlarda gerçekleşmiştir. 2022 yılı için uygulanacak asgari ücretin belirlenmesi ile beraberinde 2022 yılı uğraş lisesi stajyer maaşı ile üniversite mecbur staj ücretleri de netleşmiş oluyor.  Güncel maaşlara sayfamızdan erişebilirsiniz. 2022 yılı için staj ücretleri ise asgari ücretin belirlenmesinin ardından alt taraftaki tutarlarda gerçekleşecektir.

2022 stajyer ücretleri ne kadar oldu ?

2022 yılı net asgari ücretin asgari ücret tetkik komisyonu dördüncü toplantısı neticesi belirlenmesinin ardından 01.01.2022-31.12.2022 tarihleri arasında İdadi ve üniversite mecbur staj maaşı en düşük 959,10 TL olacaktır. Mecbur staja tabi tutulan öğrencilere yani uğraş lisesi ve üniversite öğrencilerine bu tutardan az maaş ödemesi yapılamaz.

2022’de stajyer talebe devlet desteği devam edecek mi ?

Son dönemlerde kullanılan ve stajyer talebe çalıştıran özel saha işverenlerine ödenen staj devlet desteği ödemeleri 2021-2022 eğitim ve öğretim döneminde de devam edecek. Bu kapsamda özel piyasa işverenlerine ödenecek destek tutarı;

  • İşyerinde total çalışan şahıs sayısı 20 üstünde ise ödenen maaşın 1/3’ü,
  • İşyerinde çalışan şahıs sayısı 20’nin altında ise bu halde 2/3’ü şekilde ödenecek.

Destek kapsam gereğinde yer piyasa işverenlerin en geç her ayın 10’una kadar banka kanalı ile stajyer ücretlerini ödemeleri ve en geç ayın 20’sine kadar dekontla okula başvurmaları gerekebilir. Lüzumlu belgeler, başvuruda izlenecek yol ve 2022 net asgari ücret üstünden işverenlere verilecek destek tutarları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 staj paraları ne süreç yatacak ?

Stajyer maaşlarının ödeneceği tarihler işverenin özel ya da Halk olmasına göre farklılık gösterir.

  • Devlette maaşlar en geç ayın 20’sine kadar ödenmektedir.
  • Özel sektörde ise normalde ayın 1-10 arasında ödenmesi gerekmektedir.

2022’de staj sigortası emekliliğe sayılacak mı ?

Bildiğiniz üzere staj/çıraklık sigorta başlangıçları bu kapsamda yalnızca meslek kazası ve uğraş rahatsızlığı primleri ödendiğinden emeklilikten sayılmamaktadır. Yapılacak 2022 stajyer torba hukuk düzenlemesi ile lakin bu olasıdır olabilecektir. Şu lahza için bu konu hakkında 1 güncelleme yok. Şayet 1 güncelleme olursa sayfamızdan duyurulacaktır. Staj sigorta sorgulama başlıklı makalemizden sı yapabilir ve bu kapsamda ödenen primlere göz atabilirsiniz.

Önemli: 2022 asgari ücret artışı esas alınarak yukarıdaki maaş tutarları tahmini şekilde yazılmıştır. Asgari ücret belirlendiğinde net tutarlar ile düzenleme yapılacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar