2022 Maaşı Nedir, Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır ?

2022 maaşı diğeri ismi ile muhtaçlık maaşı ve ya 65 ıslak maaşı Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları nedeniyle 2022 sayılı kanuna göre lüzumlu kuralları sayılan ve muhtaç olanlara bağlanan aylıktır. Tabi bu aylıktan yararlanabilmeniz için 2022 Sayılı Kanun’da belirtilen lüzumlu kuralları sağlamanız gerekiyor.

Bu paylaşımımızda 2022 maaşı aylık oldumu, 2022 maaşı ne demek, 2022 maaşı alma koşulları ve müracaat işlemleri meselesi için merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Yazımıza geçmeden evvelinde güncel 2022 maaş tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

2022 maaşı nasıl alınır ?

2022 Maaşı/65 ıslak maaşı ya da Kaymakamlık maaşından yararlanabilmeniz aranan 2022 engelli maaşı koşulları alt taraftaki gibidir;

 • Herhangi 1 işte çalışmıyor olmanız,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı ya da gelir almıyor olmanız,
 • Nafaka almıyor olmanız,
 • Hane halkı ortalama gelirinin şahıs başı net asgari ücretin 1/3’ünden az olması,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı anlamında muhtaç olduğunuza karar verilmesi halinde;
 • 65 yaşın üzerinde olmanız,
 • En az %40 ve üzeri mani raporunuzun olması halinde;

2022 maaşı alabilirsiniz.

Maaştan yararlanacak bireyin 65 ıslak üzerinde olması ya da en az %40 üzeri mani raporunun olması gerekebilir. %40 ve üzeri mani raporu olan şahıs 18 ıslak altı ise maaş bakmakla yükümlü bulunduğu insana bağlanmakta, 18 yaşın üzerinde ise bireyin kendine bağlanmaktadır.

Emekli olan 2022 maaşı alabilir mi ?

2022 maaşı alabilmenin temel şartlarından bir tanesi de sigortalı olmamak ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almıyor olmak. Emekliler 2022 maaşından yararlanamazlar.

2022 maaşı başvurusu nasıl yapılıyor ?

Maaş başvurusunu dilekçe ile ikamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapabilirsiniz. 2022 engelli ve muhtaç maaşı başvurusu için istenen belgeler ise şunlardır;

 • Mal bildirim formu ( Kurum sebebiyle size verilir)
 • Dilekçe,
 • Nüfus kayıt belgesi,
 • Engelli ise sağlık kurulu raporunun aslı ya da fotokopisi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,

Engelli maaşı başvurusu nereye yapılıyor ?

Başvurular ikametin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılıyor.

E devlet 2022 maaş sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Başvurunuzun ne halde olduğunu ve 2022 engelli/yaşlı maaşı sorgulamasını e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. 2022 maaş sorgulaması için www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yapın. Ardından Kurumlar-Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Detayları Sorgulama menüsünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.2022 maaşı sorgulamasını buradan sorgulayabilirsiniz >>

Engelli maaşı sorgulama t.c. ile nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemi üst kısımda verilen menüden ve e-devlet şifresi ile yapılabilmektedir. T.C. numarası ile parolasız ve online şekilde sorgulama yapılamamaktadır. Şayet e-devlet parolanız yok ise ya da alamıyorsanız kimlik numarası ile sorgulama için Vakfa uğramanız gerekmektedir. Ayrıca sorgulamayı nasıl yapacağınız, sorgulama yaparken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazla ayrıntı için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özürlü maaşı sorgulama belge takibi

Başvuru yaptıktan sonrasında maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını, ne süreç alacağınızı ve bütün bilgileri üst kısımda vermiş olduğumuz bağlantıdan öğrenebilirsiniz. Doküman takibini online yapabileceğiniz hizmet bulunmamakta.

2022 maaşı aylık oldu mu ?

2022 maaşı aylık olacak mı sorusu bu mesafe en aşırı sorulan sorulardan. Malumunuz üzere 2022 maaşları 3 ayda 1 ödenmekteydi. Yapılan güncelleme ile beraberinde 2018/Eylül ayından itibaren 2022 engelli ve yaşlılık maaşları aylık şekilde ödenecek.

2022 bayram ikramiyesi alabilir mi ?

Bu yıl ilk kere emeklilere Kurban bayramı ve ramazan bayramından evvelinde bayram ikramiyesi ödenmişti. Bayram ikramiyesinden yararlanabilmeniz için SGK’dan aylık ya da gelir almaktadır olmanız gerekiyor. 2022 maaşı alanlara ya da Sosyal Yardım ödemesi yapılanlara bayram ikramiyesi ödenmemekte.

65 ıslak maaşı alanlar kredi çekebilir mi ?

2022 özürlü maaşı alanlara kredi verilmesinde kanunen 1 sakınca bulunmuyor. Kredi çekseniz dahi maaşınıza mani olmamaktadır. 2022 maaşı alanlara kredi verilip verilmeyeceği, kredi koşullarını taşıyıp taşımadığınız kredi başvurusu yaptığınız banka nedeniyle incelenip buna göre karar veriliyor.

2022 maaşına kredi sağlayan bankalar hangileri ?

Bu maaşı alanlar için bilhassa mutabakat sağlanmış 1 banka bulunmuyor. Siz herhangi 1 bankanın kampanyasından yararlanarak lüzumlu koşulları da sağlamanız şeklinde krediden yararlanabilirsiniz.

2022 maaşı yerlerin sağlık güvencesi nasıl olur ?

Maaş alanlar maaş üstünden aktif sağlık güvencesine sahiptir. Bununla beraber sağlık primi ödemeden sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız. Güvencesi yeşil kart gibidir. Devlet hastanelerinden bedava yararlanırsınız fakat özel hastanede çıkarılan masrafın tamamını ödemeniz gerekir.

2022 maaşı adres değişikliği bildirimi nasıl yapılıyor ?

2022 maaşının bağlanabilmesi ya da durumun güncellenip devam edebilmesi için ikamet adresiniz değiştiğinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yeni adresinizi bildirmeniz gerekiyor. Adres değişikliğini bildirmediğiniz takdirde maaşınız kesilir.

2022 maaşı sektör şahıs vefat ederse ne olur ?

2022 maaşı alırken vefat edenlerin maaşları geride kalanlara ödenmez. Maaş ölüm tarihsel sebebiyle kesilir. Ölen şahıs 2022 maaşı alıyorsa ölüm zamanından sonrasında Kaymakamlı’ğa ölüm bildirimi yapmanız gerekiyor.

2022 özürlü maaşı hangi pozisyonlarda kesilir ?

2022 maaşı alanın alt taraftaki pozisyonlarda maaşları kesilir;

 • Sigortalı 1 işte çalışmaya başlama ve ya ziraat odası ya da esnaf kaydı açtırma,
 • Emekli olma,
 • Hane halkı şahıs başı net gelirinin asgari ücretin 1/3’ünden fazla olması,

Durumlarında maaş kesilir.

2022 maşı kesilenlere müjde

Hane halkı geliri net olanların ve gelir durumu güncellenenlerin maaşları kesilmekte. Bu halde olup maaşı kesilenler ancak asgari ücretteki artışa bağlı şekilde net gelirleri asgari ücretin 1/3’ü altında kalanlar tekrardan müracaat yapabilecek. Başvurular gene Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile alınacak.

2022 engelli/yaşlılık maaşı hakkındaki bütün merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar