2021 Süt Parası Nasıl, Nereden Alınır ?

Süt parası doğum oluşturan anneye, anne sigortalı ya da bağkurlu değilse babaya ödenen önemli yardımlar arasında yer alıyor. Bu yardımdan yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekiyor.

Bu paylaşımımızda süt parası nasıl ve nereden alınır, koşulları nelerdir ? Doğum yardımı  ve süt parası başvurusu nereye ve nasıl düzenlenmektedir bu gibi konu meselesi için merak edilen bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Süt parası nedir ?

Sigortalı ve ya bağkurlu anne ya da babaya doğumdan ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında 1 defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdır.

Süt parası nasıl alınır ?

Süt parası diğeri adı ile emzirme parası doğumdan ötürü sigortalı ya da bağkurlu anaya 1 defaya mahsus olmak üzere ödenen doğum yardımıdır. Bu yardımı almak için alt taraftaki şartların sağlanması gerekiyor;

 • Doğum zamanından önceki son bir yıl arasında en az 120 gün sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu olması,
 • Bağkurlular için geçmiş döneme prim borcu olmaması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen şartların sağlanması süt parası için yeterli olacaktır. Memurlara bu yardım ödenmez. Daha ayrıntılı koşullar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Süt parası diğeri ismi ile emzirme ödeneği sigortalı anne ya da babaya ödenir. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sebebi ile yapılan doğum yardımı ödemesi için ise sigortalılık şartı aranmaz. Annenin Türk vatandaşı olması yeterli olacaktır. Emzirme yardımı alanlar doğum yardımı da alabilir. Doğum yardımı alabilmek için gerekenler, başvuruda izlenmesi gereken yol ve lüzumlu evraklar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Süt parasını kimler alabilir ?

Emekli sandığı kapsam gereğinde çalışan devlet memurları dış olmak üzere;

 • SSK ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakilere ödenir.
 • Doğum bundan öncesi en az 120 gün sigorta ve ya Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu olması şartı aranır.
 • Babaya ödeme yapılacaksa anne ile peder arasında resmi nikah olması şartı da aranır.

Emekli süt parası alabilir mi ?

Emekli olduktan sonrasında sosyal güvenlik destekleme primine tabi şekilde çalışmaya devam edenlerin sigortalı çalışırken çocukları olursa emzirme yardımı alabilirler. Bunların dışındaki emeklilere süt yardımı ödenmez.

Sigortasız anaya süt parası nasıl ödenir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle ödenen emzirme yardımından yararlanabilmek için anne ya da babanın sigortalı ya da bağkurlu olması şartı aranır. Şayet anne ya da peder sigortalı değilse bu yardımdan yararlanamazlar. Bu halde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı anlamında 1 defaya mahsus olmak üzere ödenen yardımdan yararlanabilirler.

2021 Süt parası başvurusu nereye, nasıl düzenlenmektedir ?

Doğum olduktan sonrasında doğumun gerçekleştiği hastane aracılığıyla emzirme raporunun girilerek sisteme kaydedilmesi gerekiyor. Kayıt yapılınca sigortalının bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda gider. Çocuğun nüfus kaydı da tamamlanmasından sonrasında SGK emzirme raporundaki doğum tarihsel ile nüfus kaydındaki tarihsel karşılaştırır. Şayet raporda noksan olmadan ve sigortalılık zamanı de yeterli ise Nüfus kaydından sonrasında ödeme ortalama 15 gün arasında PTT’ye aktarılır. Dolayısıyla müracaat yapma şartı bulunmamaktadır. Her ne kadar müracaat şartı aranmasa da kayıt işlemleri yapılmasından sonrasında teyit için imkanınız var ise bağlı olunan SGK’ya uğramanızı öneririz.

Süt yardımı için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Yukarıda belirtildiği biçimde kayıt işlemlerinin tamamlanması yeterli olacaktır. Bunun haricinde müracaat esnasında doküman istenmez.

2021 Süt parası ne kadar oldu ?

Her yıl ödenecek süt yardımı tutarları enflasyon oranları esas alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu sebebi ile belirlenir ve yayımlanır. 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri bünyesinde çocuk başı ödenecek süt yardımı yani emzirme parası tutarı 230,00 TL. Güncel süt yardımı tutarlarını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Süt parası nereden alınır ?

Süt parası yani emzirme parası ödemesi SGK nedeniyle ödenir ve ödemeler PTT’den alınır. Ödeme yapıldıktan sonrasında kimliğiniz ile herhangi 1 PTT şubesinden alabilirsiniz.

Bir defaya mahsus yapılan doğum yardımı ödemesi ise Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sebebi ile yapılıyor ve bu ödeme de PTT’den alınır.

E-devlet süt parası başvurusu, sorgulaması nasıl yapılıyor ?

E-devletten SGK emzirme yardımı yani süt parası başvurusu yapılamamakta. Zaten üst kısımda da anlattığımız benzeri hastane sebebiyle sisteme kayıt işlemi eksiksiz şekilde yapıldıysa bununla beraber 1 başvuruya gerek yapılmaksızın sosyal Güvenlik Kurumu ödemeyi yapmakta.

Süt parası kaç ay alınır ?

Bu yardım 1 defaya mahsus şekilde ödenir. Hem Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında ödenen yardım hem de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sebebi ile ödenen yardım 1 defaya mahsustur.

Süt parası ne süreç alınır ?

Eğer emzirme raporu ve Nüfus kaydı eksiksiz şekilde yapıldıysa çoğunlukta Nüfus kaydından sonrasında ortalama 15-20 gün arasında ödeme yapılır.

Meb süt yardımı ne kadar ödeniyor ?

Öğretmenler ve Öbür devlet memurları SGK süt yani emzirme yardımından yararlanamazlar. 1 defaya mahsus şekilde ödenen doğum yardımından yararlanabilirler. Ödeme tutarı 2021 yılında;

 • Birinci çocuğa 300 TL,
 • İkinci çocuğa 400 TL,
 • Üçüncü ve sonraki doğumlarda ise 600 TL olmaktadır.

Doğum yardımı dilekçesi nereye verilmekte ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile Türk vatandaşı olan anaya ödenen doğum yardımı için dilekçe;

 • Sosyal Hizmet Merkezlerine,
 • Sosyal Hizmet Merkezi olmayan ilçelerde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Yurtdışında ikamet edenler ise Konsolosluklara başvurularını yapabilmekte.
 • Devlet memurları kendi Kurumlarına dilekçelerini verebilecekleri bunun gibi üst kısımda belirtilen Firmalar aracılığı ile de müracaat yapabilmekte.
 • aile.gov.tr süt parası başvurusu internet üstünden yapılamamakta. üst kısımda belirtilen müracaat merkezlerine başvurunuzu yaptıktan sonrasında e-devlet sisteminde menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar