2021 Ssk Emekli Maaşı Hesaplama – Ne Kadar Maaş Alırım Diyenler İçin

Ssk emekli maaşı hesaplama – ne kadar maaş alırım diyenler için aylık hesaplaması ve bütün ayrıntılar paylaşımımızda. Emeklilik tabi ki herkesin hayali. Emekliliği yaklaşanların en aşırı sordukları soruların başında da tabii şekilde emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusu gelmekte.

Eğer 4a eski ismi ile sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde emekli olacaksanız ve bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun yanıtını merak ediyorsanız bu yazıda size vermeye çalışacağız. Bununla birlikte vereceğimiz şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım hesaplama programı aracılığı ile alabileceğiniz yaklaşık emekli maaşını kendiniz de hesap edebilirsiniz.

Ssk emekli maaşı hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Emekli maaşı hesabında oldukça çok kriter etkili olabilmektedir. Tabi bunlardan en önemlisi ortalama prime esas kazancınızdır. Peki nedir bu ortalama prime esas yatırım ?

Ortalama PEK çalışma hayatına ilk başladığınız tarihten emeklilik dilekçesi vermiş olduğunuz tarihe kadar geçen zamanda adınıza ödenmiş bütün sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsamlarındaki brüt kazancınızın her yılın enflasyona göre belirlenmiş düzenleme katsayısı ile bulunulan yıla güncellenmiş halidir. Yüksek emekli maaşı hayali kuruyorsanız ortalama kazancınızın asgari tutarın üstünde olması gerekiyor ya da en azından gerçek kazancınız ile bildiriliyor olmanız gerekiyor.

Bağlanacak emekli maaşı tutarı üst kısımda belirtilen biçimde hesaplanan ortalama prime esas yatırım tutarınızın 2008 sonrası hizmetler için %40’ı iken 2000’den önceki hizmetler için ise yaklaşık %80’dir. Öyle şey mi olur bu kadar ayrım mı olur dediğinizi duyuyorum. Maalesef olmakta. Bunu neden belirttim şundan ötürü. Şayet 2000 yılından önceki hizmetleriniz ağırlıklı ise nebati şekilde alacağınız emekli maaşı da yüksek olacaktır. Maaş üstünde etkiye sahip 1 Öbür kriter de hizmetlerin geçtiği dönemler.

Bügün emekli olsam ne kadar alırım sorusunu soran her insanın yanıldığı 1 nokta var. Ben işte son 1 kaç yılı yüksekten ödeyim alacağım maaş da yükselsin. Maalesef böyle 1 şey yoktur. üst kısımda da teferruatlı anlatıldığı üzere son döneme adınıza yatan primler yerine en baştan yatan primlerin tümü hesaba dahil ediliyor. Gelelim şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabına;

Emekli maaşı hesaplama formülü nasıldır ?

Aylık hesaplama formülünden ziyade hesaplama mantığını anlamanız daha iyi olacaktır. Zira elinizde formül olsa dahi düzenleme katsayıları olmayacağından kendi başınıza hesaplama yapabilmeniz mümkün olmayan olacaktır.

Basit manada aylık hesaplaması yapılırken her yılın adınıza ödenen yekün prime esas yatırım tutarı tıpkı yılın düzenleme katsayıları esas alınarak güncellenir. Bu biçimde düzenleme yapıldıktan sonrasında güncellenmiş prime esas yatırım toplamı 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası ayrı ayrı olmak üzere toplanır ve ilgili dönemlerdeki yekün prim gün sayısına bölünür. Bu biçimde ortalama prime esas yatırım yani aylık bağlamaya esas yatırım bulunmakta. Bu miktar üstünden aylık bağlama oranı uygulandıktan sonrasında bunun 30 sert bağlanacak emekli aylığı şekilde hesaplanır.

Örnek: Diyelim ki 2008 sonrası ortalama prime esas kazancınız düzenleme katsayısı sonrası 5000 lira olsun. 2008 sonrasındaki hizmetler için aylık bağlama oranı %40’tır. Bu halde 2008 sonrası için bağlanacak miktar 5000 liranın %40’ı yani 2000 lira olacaktır.

2021’de Ssk’dan ne kadar emekli maaşı alırım ?

Yukarıda belirttiğim şekli ile alınacak maaş hizmetin geçtiği dönemlere göre farklılık gösterir. Buna göre primleriniz mutlaka asgariden ödendiyse ;

  • SSK hizmetinizin ya da Öbür hizmetlerinizin tümü 2000’den evvelinde olması şeklinde 1800-2000 TL aralığında, 2000 bundan öncesi ve 2000 sonrası halinde yaklaşıksa 1500 TL,
  • primlerinizin çoğu 2000’den sonrasında ise ortalama 1500 TL maaş alırsınız.
  • SSK kapsam gereğinde 3600 günle, 4500 günden ya da 5400 günden ve ya engelli ve malulen emeklilik kapsam gereğinde alınacak emekli maaşı son güncelleme ile en düşük 1500 TL olacaktır.
  • Eğer ek beş kapsam gereğinde prim ödüyorsanız sayfamızdan güncel ek beş emekli maaşı tutarlarına göz atabilirsiniz.

Tabi üst kısımda belirtilen maaş tutarları tahminidir ve primlerinizin tümü sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde ödendiyse alacağınız maaş tutarlarıdır. Örneğin primleriniz yüksekten yattıysa, 1 bölümü emekli sandığı ise v.s. alacağınız maaş yüksek olabilecekken tam tersi tarım bağkuru, tarım sosyal sigortalar kurumu benzeri hizmetleriniz mevcutsa alacağınız maaş üst kısımda belirtilen tutarların altına düşecektir.

4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşları üst kısımda verilmiştir. Hem sosyal sigortalar kurumu hem de Öbür kapsamlarda alabileceğiniz emekli maaşını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4a Emeklilik maaşı hesaplama tablosu 2021

Gelelim paylaşımımızın asıl amacı olan bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabına. Bu konu hakkında size önereceğim emekli maaş hesaplama programı emekli olduğunuzda alacağınız maaşı büyük oranda doğru hesaplıyor. Sosyal güvenlik kurumu emekli maaşı hesaplama tablosu zaten ilgili şirket olan SGK aracılığı ile geliştirilen ve bilgilerinizi veri tabanından çeken 1 program. Uygulamaya bağlantısı aracılığı ile giriş yapabilirsiniz. Sosyal sigortalar kurumu emekli maaşı hesaplama tablosuna giriş sağladığınızda önünüze alt taraftaki benzeri 1 ekran gelecek.

ssk ne kadar emekli maaşı alırım
  • Buradan T.C. numaranızı, 4a sosyal sigortalar kurumu sicil numaranızı ( bilmiyorsanız öğrenmek için sosyal güvenlik kurumu tescil ve hizmet cetveli sorgulama ), peder adınızı, Nüfus İlinizi ve doğum tarihinizi yazdıktan sonrasında sorgula butonuna basınız.
  • Sistemden emekli maaşı hesaplaması yapabilmeniz için emeklilik için lüzumlu olan prim gün sayısını tamamlamış olmanız gerekiyor. 1999/19. aydan evvelinde giriş var ise en az 3600 günü, 2000-2008 arası giriş var ise en az 4500 günü, 01.05.2008 tarihsel ve sonra giriş var ise en az 5400 günü tamamlamış olmanız gerekiyor.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devletten hesaplama

Emekli olacağınızda alabileceğiniz emekli maaşınızın ne kadar olacağını e-devlet sisteminden de hesaplayabilirsiniz.

  • Bağkurdan emekli olmanız zorunda alabileceğiniz emekli maaşını e-devletten hesaplamak için sayfasını,

ziyaret edebilirsiniz. Henüz sosyal sigortalar kurumu ve emekli sandığı için e-devlet üstünden açılan 1 aylık hesaplama uygulaması bulunmamaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu için hesaplamayı üst kısımda ayrıntıları verilen sosyal sigortalar kurumu aylık hesaplama uygulaması üstünden yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar