2021 Sigortalı Çalışan Vergi Mükellefi Olabilir mi ?

Sigortalı çalışan vergi mükellefi olabilmektedir mi  ya da tam tersi basit usül vergi mükellefi sigortalı olabilmekte mi ? Sigortalı çalışırken tıpkı sürede 1 işletme açmak, kuruluş ortağı olmak ya da tam tersi işletme açıkken ya da kuruluş ortaklığı devam ederken vergi kaydını ya da ortaklığı terk etmeden sigortalı çalışmak mümkündür mü ? Bu soruların yanıtını hem vergi mevzuatını, bulunduğunuz vergi kapsamını hem de Sosyal Güvenlik mevzuatını göz önünde bulundurarak vermek gerekiyor.

Ssk’lı çalışan işletme açabilir mi 2021

En çok fazla sorulan soru olan sigortalı çalışan birisi işletme açabilir mi sorusunun cevabı ile başlayalım. 4a eski adı ile sigortalı çalışırken işletme açmanıza mani teşkil edecek 1 vaziyet söz konusu değildir. Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre ssk’lı çalışırken işletme açmak meselesinde Kanunda 1 mani bulunmamaktadır. İşyerinin kendi işyeriniz olmaması ve bu işyerinde fiili şekilde çalışıyor olmanız tabi ki kanunen aranan koşullar arasındadır. Lakin ssk’lı iken işletme açmak hususunda vergisel anlamda mani ya da sıkıntı teşkil edebilecek bazı durumlar mevcuttur. Örneğin pratik usül vergi mükellefi iseniz alt taraftaki açıklamayı okumanızı öneririm.

Basit usul vergi mükellefi ssk’lı olabilirmi ?

Sigortalı çalışırken pratik usülde vergi mükellefi olamazsınız. Zira basit usül vergi mükellefi olmanın temel şartlarından 1 tanesi de işin başında fiili şekilde durmaktır. Sigortalı çalışınca bu Şart ihlal edildiğinden pratik usül vergi mükellefi olamazsınız. Tıpkı sürede sigortalı çalışırken kuruluş kurabilir, müşterek olabilirsiniz. Bunda kanuna göre 1 sakınca bulunmamaktadır.

Basit usülde sigortalı işçi çalıştırmak mümkün mü ?

Basit usüle tabi olmanın olmazsa olmamaktadır şartı birebir işin başında olmaktır. İşyeri sahibi işin başında fiili durduktan sonrasında sigortalı çalıştırmasında kanuna göre mani 1 vaziyet bulunmaz. Sigortalı çalıştıran basit usül mükellefin gerçek usüle geçmesi bunun gibi 1 vaziyet söz konusu değildir.

Vergi mükellefi olan Ssk’lı olabilirmi ?

Evet başka 1 yerde 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışmaya devam edebilirsiniz. İşyeriniz ve ya şirketinizin aktif kaydı ve mükellefiyeti devam edebilir. Bunda 1 sakınca yoktur. Lakin burada şuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Yukarıda da belirttiğimiz bu gibi Şayet basit usülde vergilendirme kapsam gereğinde iseniz sigortalı çalışmaya başladığınızda pratik usüle tabi olma koşullarını ihlal etmiş olacağınızdan gerçek usüle geçmeniz gerekir. Onun haricinde mani teşkil edecek 1 vaziyet bulunmamaktadır.

Kendi işyerimde sigortalı çalışabilir miyim ?

Maalesef bu kanunen mümkündür değildir. Kendi işyerinizde/şirketinizde aktif  kaydınız devam ettiği sürece mecbur şekilde 4b eski ismi ile bağkurlu olmanız gerekiyor. Sigortalı çalışacaksanız bunun başka 1 işyerinde ve fiili olması gerekiyor. Yani tam tabiriyle ben kendimi başka işyerinde sigortalı göstereyim ama o işyerinde hiç çalışmayayım diyorsanız sakın yapmayın derim. Zira tespiti biçiminde adınıza ödenen bütün sigorta primleri iptal edilmekte, yersiz yararlandığınız sağlık giderleri faizi ile beraberinde arka alınmakta ve bununla beraber hakkınızda Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmakta.

Sigortalı işe girince Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu durur mu ?

Sigortalı işe başladığınız anda Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu otomatik şekilde durdurulur. Hem sigorta hem Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu beraberinde devam etmez. Lakin bazı durumlarda Sosyal Güvenlik Kurumu sistemi sigortalı işe girişi görmeyebiliyor ve bağkurunuzu otomatik kapatmayabiliyor. Bu benzeri 1 durumla karşılaşırsanız Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne 1 dilekçe ile müracaat yapmanız yeterli olacaktır. Dilekçeye istinaden SGK lüzumlu kontrolleri yaparak sigortalı çalışmaya başladığınız tarihten bir gün bundan öncesinde bağkuru kapatacaktır.

Çalışırken firma kurulabilir mi ?

Bir yerde sigortalı çalışırken kuruluş kurmak ya da firma İdare kurulunda yer alabilmek olası. Lakin 1 yerde çalışırken kuruluş kurmak istiyorsanız şu hususa dikkat etmek önemli. Örneğin sigortalı çalıştığınız işyerini kendi adınıza şirkete çeviremez yani kendi şirketinizde sigortalı olamazsınız. Bununla beraber devlet memurları bazı istisnai durumlar haricinde firma kuramazlar.

Öğrenci vergi mükellefi olabilmektedir mi ?

Aktif öğrencilik devam ederek mükellefiyet açmada 1 mani bulunmaz. Vergi mevzuatı açısından işletme açmak için lüzumlu şartların sağlanması vergi mükellefiyetini başlatmak için yeterli olacaktır. öğrenci olmak işletme açmaya mani değildir.

İşyeri açmadan vergi mükellefi olmak mümkündür mü ?

Temel şekilde işletme açmadan vergi mükellefi olmak mümkün bulunmaz. İşyeri ya da işletme şekilde nitelendirilebilecek 1 iş yeri göstermeniz gerekiyor. Bu evinizin 1 bölümü da olabilmektedir. Yani evinizin 1 yönünü işletme şekilde dizayn ederek home office tarzı işletme açabilirsiniz. Lakin bazı uğraş gruplarında işletme açma ya da işletme ruhsatı yapılmaksızın sırf aktif vergi kaydı ile mükellefiyet başlatılabilmekte. Evde e-ticaret yapmak bu işlerin başında gelmektedir.

Home office vergi mükellefi olmak için neler lüzumlu ?

Peki home iş yeri vergi levhası nasıl alınır ? Aktif işletme olmaksızın evin 1 yönünü yani odasını işletme bu gibi göstererek home office çalışabilirsiniz. Tabi evin odasını buna göre dizayn etmeniz ve çalışma odası, masası benzeri çalışma ortamını hazırlamanız gerekir. Çoğu işte bilhassa e-ticarette Vergi Dairesi eve görme gereği duymaz ve beyana göre vergiyi başlatır. Yapmanız gereken herşeyden önce muhasebeciniz ile yanında bağlı olduğunuz Vergi Dairesi’ne işe başlama dilekçesi vermek. Sonrası zaten kolay. Vergi kaydınız yani mükellefiyetiniz direkt başlatılabilir ya da home office şekilde bildirdiğiniz evinizde lüzumlu inceleme yapıldıktan sonrasında mükelleffiyet başlatılabilir.

Şirket sahibi başka yerde sigortalı olabilmektedir mi ?

Peki Şahıs şirketi olan diğeri yerde çalışabilir mi ? Başka işyerindeki çalışmanın fiili olması yani kamu arasındaki tanımlaması ile kendini sigortalı göstermemesi koşulu ile firma malikleri diğeri işyerinde sigortalı çalışabilir.

İşyeri sahibi bağkur’lu olmak zorunda mı ?

Esasen vergi mükellefiyetinin başlam tarihsel nedeniyle insanların 4b yani Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde sigortalı olmaları zorunludur. Fakat şahıs emekli ise ya da sigortalı çalışıyorsa Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açılmaz. Güncel Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primlerine  sayfamızdan göz atabilirsiniz.

Bir işyerinde çalışırken tıpkı sürede 1 işletme açmak olasıdır mü ?

Konu konusu için çok sorulan sorulardan bir tanesi de sigortalı çalışan meslek noktayı açabilir mi sorusu olabilmektedir. 4a yani sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde 1 işyerinde sigortalı çalışırken kendi adınıza 1 işletme açabilirsiniz. Bu durumun hem avantaj hem de dezavantajları olmaktadır. Örneğin sigortalı çalışıyorsanız gerçek usulde mükellef olabilirsiniz ve her ay bildirge vermeniz gerekir. Bu olayın dezavantajı olan kısımdır. Lakin Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemezseniz bu da avantaj şekilde belirtilebilir. Yani kısa bir şekilde hem sigortalı hem vergi mükellefi oluyor kanuna göre 1 sakınca yoktur.

Belediye çalışanı firma kurabilir mi ?

Bazen Belediyelerde çalışanlar da bize sigortalı çalışan işletme açabilir mi sorusunu sormakta. Belediyede sigortalı çalışan dükkan açabilir mi ya da işletme açabilir mi sorusu bir hale göre değişir. Şayet şahıs devlet memuru ise ve 657 Sayılı devlet memurları Kanunu kapsam gereğinde çalışıyorsa ticaretle uğraşması yasak olduğundan firma kurması da yasaktır. Sözleşmeli memur kadrosunda çalışanlar için de tıpkı vaziyet geçerlidir. Memur ve ya sözleşmeli memur kadrosu dışında çalışanların kuruluş kurmalarında 1 sakınca bulunmamaktadır.

Kamu işçisi firma kurabilir mi ?

Kamu işçilerinden de sigortalı çalışırken vergi mükellefi olmak meselesinde rica gelmektedir. Kamuda devamlı işçi kadrosunda olanların firma kurmalarında ya da vergi mükellefiyeti açmalarında kanuna göre 1 sakınca bulunmuyor. Fakat 657 Sayılı kanuna tabi şekilde Kamuda işçi kadrosunda çalışanlar vergi mükellefiyeti başlatamaz ya da kuruluş açamaz.

Şirket ortağı kendi şirketinde sigortalı olabilmektedir mi 2021

Şirket ortaklarının kendi şirketlerinde 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sigortalı olmaları olasıdır değildir. Fakat bu durumun da bazı istisnaları bulunur. Örneğin anonim firmaların İdare kurulunda olmayan ortakları sigortalı olabilirler. Fakat limited şirketlerde ya da bireyin İdare kurulunda hissesi olan diğeri firma türlerinde sigortalı çalışabilmesi mümkündür değildir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar