2021 SGK Malülen Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Malülen emeklilik sorgulama ve rapor sorgulama meselesi için bütün ayrıntılara paylaşımımızda erişebilirsiniz. Malulen emeklilik başvurusundan başvurunun kabul edilerek uygun görülmesi ve aylık bağlanma süreci biraz uzun sürebilmekte. Bu süreçte ise müracaat sahibi başvurunun ne halde olduğunu, başvurusunun kabul edilip edilmediğini sorgulamak istemekte.

Bu paylaşımımızda malulen emeklilik sorgulama, doküman takibi ve sonra yapılması gerekenler ile konu hakkkındaki bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Malulen emeklilik sorgulama 2021

Malulen emeklilik süreci yani başvurudan aylık bağlanma sürecine kadarki malulen emeklilik sonuçları sürecini sıhhatli şekilde online takip edebileceğiniz 1 uygulama maalesef bulunmaz. Ha SGK belge takip sisteminden doküman hareketlerine bakabilirsiniz fakat doküman sistemine de teferruatlı bilgiler girilmediğinden aşırı sıhhatli bilgi alınamamakta. En sıhhatli bilgiyi başvurduğunuz SGK’dan alabilirsiniz.

Malulen emeklilik belge takibi sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemini E-devlet sisteminden yapabilirsiniz.

  • Malulen emeklilik takibini buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ .
  • Sorgulama akibeti belge kayda alındı, zimmetten çıkarıldı, giden belge dosyasına kaydedildi bunun gibi sonuçların ne anlama geldiği meselesinde teferruatlı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yüksek sağlık kurulu belge takip nasıl düzenlenmektedir ?

İlk malulluk başvurusu neticesinde Şayet çalışma gücünüzün en az %60 ve ya üstünde kaybetmediğiniz tetkik edilirse itiraz hakkınız olmaktadır. İtiraz üzerine dosya SGK Yüksek Sağlık Kurulu’na gönderilir. Sağlık kurulu belge takibini ve doküman sürecini üst kısımda bağlantısını vermiş olduğumuz SGK doküman takip sistemi üstünden takip edebilirsiniz.

Malulen emeklilik sağlık kurulu raporu sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Malulen emeklilik başvurusundan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında hastaneye sevk düzenlenmektedir ve hastane başvurusundan sonrasında sağlık kurulu raporu düzenlenir. Düzenlenen bu raporlar şu lahza nedeniyle online şekilde görülemese de ilerleyen süreçlerde E-Nabız sisteminden görüntülenebilecek. Onun haricinde online şekilde malülen emeklilik raporu sorgulaması yapabileceğiniz 1 uygulama bulunmamakta.

Malulen emekli maaşı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Malulen emeklilik maaşı sorgulamasını e devlet üstünden yapabilirsiniz. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne girdikten sonra;

  • SSK malulen emekli sorgulaması için 4A Aylık Bilgisi,
  • Bağkur malul emeklilik sorgulama için 4B aylık bilgisi,
  • Emekli sandığı malulen emekli maaşı sorgulaması için ise 4C Aylık Bilgisi,

menülerinden sorgulama yapabilirsiniz.,

Sgk kontrol muayenesi sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Kontrol muayenenizin ne süreç olduğu, kontrol muayenesinden sonrasında yapılan işlemler ve neticesi online şekilde öğrenebilmeniz mümkün değil. Bunun bilgisini fakat bağlı olduğunuz SGK’dan bilgi alabilirsiniz.

Malulen emeklilik işlemleri ne kadar sürer ?

Başvurudan sonrasında yukarıdaki sürecin sonlanması ve emekli maaşının bağlanması en iyi ihtimalle 2-3 ay sürmekte. Sık Merkezlerde bu süre 5-6 aya kadar sürebilmekte.

Malülen emeklilik hesaplaması nasıl yapılır, koşulları nelerdir ?

Malulen emeklilik başvurusunda bulunabilmek için bireyin en az 1800 günü tamamlaması ve en az 10 yıldır sigortalı, bağkurlu v.s. olması gerekiyor. Bu kuralları sağlamayan şahısların sevk işlemleri başlatılmaz. Borçlanma ile prim günü ve sigortalılık zamanı sağlanıyorsa bu halde da sevk yapılabilir. Borcu hemen ödemesi yapmak mecburi değildir.

Başvurudan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu size 1 ova vererek sizi ikametinize en yakın hastaneye sevk eder. Hastaneye başvurarak rapor için lüzumlu süreci başlatır ve ilgili birimlere muayene kalıyorsunuz. Hastanede bütün işlemler yapılmasından sonrasında rapor Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilir. İlgili birim raporu ve dosyanızı son kararı vermek üzere SGK Sağlık Kurulu’na yollar. Kurul raporunuzu değerlendirir ve çalışma gücünüzü en az %60 üstünde kaybettiğinizi tetkik ederse bu biçimde edemezse %60 üstünde kaybetmediğine biçiminde düşünce bildirir.

Eğer %60 altında kaybetmediğine biçiminde karar çıkarsa bu karara itiraz hakkınız var. İtiraz etmeniz biçiminde dosya incelenmek üzere Sosyal Güvenlik Kurumu yüksek sağlık kuruluna gönderilir ve banko karar burada verilir.

Başvuru sonucunda çalışma gücünü en az %60 ve ya üstünde kaybettiği anlaşılanlara borcunun olmaması kaydı ile malulen emekli aylığı bağlanır. Malulen emekli olunacak güncel hastalık listesi ve oranlar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen emeklilik maaşı hesaplaması nasıl düzenlenmektedir ?

Malulen emekli maaşı hesaplaması sosyal sigortalar kurumu için varolan gün sayısı 7200 günden az olanlara 7200 gün üzerinden, fazla olanlara varolan gün sayısı üstünden maaş bağlanır. Bağkurda da prim günü 9000 günden az olanlara 9000 gün üzerinden, fazla olanlara ise varolan gün sayısı üstünden emekli maaşı bağlanır. Yani malulen emekli maaşınız normalde emekli olacağınızda alabileceğiniz emekli maaşı ile tıpkı olacaktır. Bazı okurlarımız malul maaşının daha düşük olacağı, normal emeklilik için bekleyeceklerini söylemekte. Bu doğru değil ve tıpkı maaş bağlanmakta.

Malulen emeklilik başvurusunda izlenecek yol, teferruatlı şartlar, başvuruda istenen evraklar, emekli olacağınızda alabileceğiniz yaklaşık emekli maaşı ve bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malülen emeklilik kontrol muayenesi nedir ?

Hastalığı tedavi ile iyileşebileceği öngörülenlere malulen emekli maaşı dikkat çekici süreliğine bağlanır ve bu vakit dolmadan en az üç ay evvelinde şahıs kontrol muayenesine tabi tutulur. Kontrol muayenesine yaklaşık üç ay kala SGK aracılığı ile ova gönderilir ve raporun yenilenmesi istenir. şahıs tekrar hastaneye başvurarak son durumu ile ilgili yeni rapor çıkarır. Bu rapor hastane anlamında SGK’ya gönderilir. SGK raporu inceler. Şayet hastalıkta düzelme var ise yani meslek gücü kayıp oranı %60’ın altına düşerse aylık kesilir ve ödenmez. Fakat devam ediyorsa aylık ödemesine devam edilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar