2021 SGK İşyeri Tescil Uygulaması Girişi ve Başvuru İşlemleri

İşyeri tescil uygulaması üzerinden tescil girişi ve Sosyal güvenlik kurumu yeni işletme tescil müracaat işlemleri meselesinde bütün bilgileri paylaşımımızda bulabilirsiniz. SGK işletme tescil başvurusu bütün işverenler için yani alt taşeronlar da dahil elektronik ortamda yapılmaktadır.  İşyeri tescil başvurusunun en geç işçi çalıştırmaya başlanan tarihe kadar elektronik ortamda yapılması ve sonra lüzumlu evraklar ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yapılması gerekmektedir.

Eğer yanınızda çalışacak işçiniz varsa, inşaat inşaatı yapacaksanız ya da ihaleli 1 meslek için sigortalı çalıştırmanız gerekiyorsa sigorta bildirimi için herşeyden önce Sosyal Güvenlik Kurumu’na 4a işletme tescili için müracaat yapmanız gerekiyor. Sosyal güvenlik kurumu işletme açılış işlemlerinin nasıl yapılacağı, sosyal güvenlik kurumu işletme açılışında istenen belgeler ve sosyal güvenlik kurumu meslek noktayı tescili konusu dalında merak edilen bütün sorularınızın yanıtını paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Sgk işletme tescil zamanı nedir ?

Sgk işletme sicil no için başvuruyu en geç yanınızda işçi çalışmaya başlayan tarihe kadar yapmanız gerekiyor. Diyelim ki sigortalı çalıştırmaya 15 Ekim tarihinde başlayacaksınız. Bu halde en geç 15 Ekim tarihsel saat 23.59’a kadar sosyal güvenlik kurumu işletme bildirgesi formu işletme tescili için başvuruyu yapmanız gerekir. Sosyal güvenlik kurumu işletme bildirgesi eda süresinde tescil başvurunuzu yapmadığınız takdirde geç bildirimden ötürü SGK size idari nakit cezası uygulayabilir.

Sgk işletme tescil yedi gündelik vakit nedir ?

Konu meselesinde yoğun sorulan sorulardan bir tanesi de sosyal güvenlik kurumu işletme tescil evrakları kaç gün içerisinde verilmektedir olabilir. SGK e işletme tescil uygulamasından müracaat yaptıktan sonrasında lüzumlu belgeleri en geç yedi gün içerisinde bağlı bulunduğunuz SGK’ya elden ya da posta yolu ile göndermeniz gerekir. İşveren tescil sisteminden en geç sigortalı çalıştırmaya başladığınız tarihe kadar yaptığınız müracaat belgeleri sonradan verseniz dahi kabul edilir. Herhangi 1 cezai işlem uygulanmaz.

İşyeri tescil e-devlet girişi nasıl organize edilmektedir ?

Ssk işletme tescilin ilk aşaması e sosyal güvenlik kurumu tescil ekranı üstünden tescil işlemi başvurusu yapmaktır. İşyeri sosyal güvenlik kurumu tescil uygulamasına eskiden e devlet şifresi yapılmaksızın giriş sağlanabilirken yapılan son güncelleme ile giriş uygulaması ve giriş çeşidi değiştirilmiştir. Sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapılabilmektedir. E devlet şifresi olmaksızın giriş yapılamamaktadır. İşyeri tescil SGK uygulamasına e-devlet kullanıcı ismi ve parolanız ile sayfasından giriş yapabilirsiniz.

Eskiden tescil başvurusu yapmak için e-devlet zorunluluğu bulunmamaktaydı. Lakin son yapılan güncelleme ile yanında e-devlet şifresi olmaksızın bireyler tescil başvurusu yapamayacak. Tabi bu şu anlama gelmiyor. Yani e-devlet şifresi sizin olacak tabi de başkası adına müracaat yapabileceksiniz. Yalnızca eski sistemde tescil başvurusu oluşturan şahıs göze çarpan değildi. Son güncelleme ile kimin tescil başvurusu yapabildiği tetkik edilmiş olacak.

Sgk işletme tescil başvurusu nasıl yapılıyor ?

Peki sosyal güvenlik kurumu işletme açılışı nasıl yapılıyor ? Hem ana işletme hem de alt taşeron dosyası için tescil başvurularının e sosyal güvenlik kurumu tescil ekranı üstünden yapılması kanuni zorunluluk durumuna getirilmiştir. Bundan böyle e sosyal güvenlik kurumu tescil sisteminden müracaat yapmadan işletme bildirgesi ve lüzumlu evrakların Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi mümkündür değil. SGK tescil uygulaması üstünden giriş sağlanmadan müracaat yapılması biçiminde SGK sebebiyle idari nakit cezası uygulanacaktır.

Hadi asıl konumuz olan sosyal güvenlik kurumu işletme tescili nasıl düzenlenmektedir konusuna geçelim. SGK online işletme tescil başvurusu için lütfen alt taraftaki aşamaları takip edin;

1- Öncelikle e sosyal güvenlik kurumu tescil uygulamasına gidin. üst kısımda vermiş olduğumuz bağlantıdan sosyal güvenlik kurumu e tescil ana ekranına giriş sağlayabilirsiniz.

2- İşyeri tescil girişi uygulamasına E-devlet şifresi ile giriş yapılıyor. E-devlet şifresinin sigorta işletme tescili açılacak insanın adına olması mecbur değildir. Lakin güvenlik amacı ile e-devlet şifresi ile giriş sağlanması gerekmektedir.  Ben burada pratik manada 1 inşaat inşaatı için işletme tescil başvurusunun nasıl yapıldığını anlatacağım. Giriş yaptıktan sonrasında gene alt taraftaki benzeri 1 ekran istikbal karşınıza.

3-İşveren özelliğine uygun olan menülerden biri ile giriş yapın. Ben gerçek şahıs için inşaat inşaatı sosyal güvenlik kurumu tescil başvurusu yapacağımdan Gerçek şahıs İşyeri Bildirgesi Düzenle menüsünden giriş yapıyorum.

Bu ekranda işyerinin bağlı olduğu İl, ilçe ve SGM bilgilerini girin.

 • Sigortalı çalıştırmaya başlanacak tarih tarafına işyerinde sigortalının ilk defa çalışmaya başladığı tarihsel girin. Bu kısım ciddi. En geç çalışmaya başlayacağı tarihe kadar müracaat yapabileceğinizi unutmayın.
 • Yapılan işin niteliği tarafına 1 kaç kelime ile yapılacak işi yazın. Örneğin Nakliye, Muhasebe İşi, Temizlik İşleri v.s. Ben yapı tescili yapacağımdan bina inşaatı yazıyorum.
 • Niteliği itibarı ile en aşırı 30 meslek günü süren 1 iştir: Eğer yapacağınız meslek 30 günden az sürecekse evet 30 günden fazla sürecekse hayır deyin.
 • İşyeri mahiyeti kısmında meslek daimi mı geçici mi işaretlemeniz gerekir. Şayet ihaleli 1 meslek ise ya da inşaat inşaatı ise Geçici, değilse Devamlı seçmeniz gerekir. Ben yapı tescili yaptığımdan geçici seçiyorum.
 • Çalışmaya başlanacak sigortalı sayısı tarafına en az bir yazmanız gerekir. İlk girişte kaç işçinin başlangıcı yapılacaksa onu yazın. beş yazıp sonrasında alırsanız mesele olur. Fakat bir yazıp beş alsanız dahi mesele olmaz.
 • Defter tipi vergi dairesinde işverenin tabi bulunduğu defter tipidir. örneğin benim yaptığım meslek vergiye tabi olmaması nedeniyle deftere tabi değil seçiyorum. Fakat kuruluşların defter tipi daima Bilançodur. diğeri vergiye tabi işletmelerin ise tabi bulunduğu defter tipini bilmiyorsanız vergi dairesinden öğrenebilirsiniz.
 • Meslek teşekkülü ve ticaret sicil Vakıf Dernek No kısımlarını biliyorsanız doldurun. Bilmiyorsanız boş bırakarak ileri butonuna tıklayın.

4-İleri dedikten sonrasında işyerinin adres bilgilerinin istendiği menü önünüze gelecektir. E sgk dosya açma uygulamasında yer sektör bu ekranda işyerinin adres bilgilerini girmeniz gerekir. Şayet merkez adresi var ise Evet diyerek merkez adresi bilgilerini girin. Yok ise hayır deyin. Merkez adresinden kasıt ise şudur. Örneğin İş Bankasının merkez adresi Ankara diyelim ve Kocaali’de şube açacak. Bu halde yukarıdaki adres ilk satırında Kocaeli’deki şube adresini, merkez adres tarafına da İş Bankası’nın merkez adres bilgilerinin girilmesi gerekir.

5-Adres satırını da geçtikten sonrasında sırada Nace Bilgileri bölümü var. Nace kodu her yıl işkolları için Gelir İdaresi Başkanlığı vasıtasıyla belirlenen 6 haneli 1 sayıdır. GİB sayfasından güncel nace kodlarına erişebilirsiniz. Bununla beraber vergi levhanızda 6 haneli nace kodunuz yazar. Vergi levhasındaki 6 haneli nace kodunuzu alt taraftaki ekranda benim inşaatı için girmiş olduğum 412002 kodunu girdiğim benzeri girin ve ekle deyin. Tek tek sorgulamanıza gerek yok.

6-Bu bölümü da doldurup ileri dedikten sonrasında dizi geldi işveren bilgileri ekranına. İşveren T.C. numarasını yazarak sorgula tarafına basın, telefon numarasını girerek ekle deyin ve ileri butonuna basın.

7-E-Bildirge Kullanıcı bölümünden parola vermek arzuladığınız e beyanname kullanıcısına ilişkili olarak ayrıntıları girin ve kaydedin. Bundan böyle ilk tesciller için parola başvurusu bu ekrandan organize edilmektedir. Şifrenin oluşabilmesi için ise SGK aracılığı ile onayın yapılmasından sonrasında işveren ve yetkili bireyler aracılığıyla onaylanması gerekiyor. Onaydan sonrasında parola oluşacaktır.  başlıklı paylaşımımızdan buradaki süre yapılmasından sonrasında parola onaylama işlemini nasıl yapabileceğiniz konusu için detayları bulabilirsiniz. 

İnşaat işletme tescili nasıl açılır ?

Yukarıda işveren işletme tescil ekranından işletme tescil uygulaması e devlet girişi ile sosyal güvenlik kurumu işveren işletme tescilinin nasıl yapıldığını adım adım anlatmaya çalıştık. üst kısımda Sosyal güvenlik kurumu işletme dosyası açma konusu için verdiğimiz örnek zaten inşaat inşaatı ile alakalıydı.  Adım adım anlatılanları takip ederek siz de pratik olarak tescil açabilirsiniz.

Meslek teşekkülü tarafına ne yazılmalı ?

İşverenin kayıtlı bulunduğu mesleki kuruluştur. Örneğin şoför ise şoförler odası, firma ise ticaret odası, berber ise esnaf odası bunun gibi. Şayet kayıtlı olunan herhangi 1 mesleki teşekkül olmadan Sosyal güvenlik kurumu e tescil müracaat ekranındaki bu kısma “Yok” yazabilirsiniz.

Yapılan işin ayrıcalığı tarafına ne yazılmalı ?

Tescil aşamasında bu kısma işyerinde ne meslek yapılacaksa kısa bir şekilde yazın. Örneğin özel inşaat inşaatı, karayolu ile yük taşıma, talebe taşıma, temizlik işleri bu gibi. Bu size kalmış. Ama yapılacak işi nace koduna da uygun şekilde birkaç kelime ile özetlemeniz gerekiyor.

Sgk şube açılışı nasıl, nereden yapılıyor ?

Açılan her 1 şube için ayrı SGK dosyası tescil edilmesi ve şube çalışanlarının da bu dosya üstünden bildirimlerinin yapılması gerekebilir. Şube açılışı için tescil işlemleri ve takip edilmesi gereken yol da benzer yukarıdaki bu gibi olacaktır.

Dernek sosyal güvenlik kurumu dosya açılışı nasıl yapılıyor ?

Dernekler için tescil işlemlerinde yukarıdakilerden muhtelif 1 vaziyet söz konusu değildir. Tıpkı yolu takip ederek tescil işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

İşyeri tescil güncellemesi nasıl düzenlenmektedir ?

Tescil düzenleme işlemlerini de gene tescil uygulaması üstünden yapabilirsiniz. E-SGK tescil uygulamasına giriş yaptıktan sonrasında TESCİLLERİM alt menüsünde SGK vasıtasıyla onaylanmış tescillerin güncellemesini ONAYLANMIŞ kısmından, henüz onaylanmamış olanları ise ONAYLANMAMIŞ bölümünden güncelleyebilirsiniz.

SGK işletme tescil evrakları nelerdir ?

Sgk işveren dosya açma işlemini tamamlayıp İşyeri bildirgesini başvurunun sonunda çıktı şekilde aldıktan sonrasında ekine eklemeniz gereken bütün belgeler için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk alt taşeron işletme tescil 2021

Alt taşeron SGK tescilinin internet ortamında yapılabilmesi için herşeyden önce ana dosya tescil işleminin tamamlanması ve SGK nedeniyle onaylanarak tescil edildiğine dair belgenin alınması gerekiyor. Ana dosyaya işletme tescil numarası alındıktan sonrasında Sosyal güvenlik kurumu taşeron dosya açılışı için alt taraftaki adımları takip edebilirsiniz.

Taşeron işletme bildirgesi internet ortamında nasıl verilmekte ?

Peki alt taşeron dosyası nasıl açılır ? Alt taşeron dosya açılışı için sosyal güvenlik kurumu işletme tescil işlemleri meselesi için adım adım bilgi için alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • Sgk alt taşeron dosya açılışı için ilk evvelinde SGK tescil uygulaması ana sayfasına gelin.
 • İşveren T.C. numarası ve doğum zamanını yazdıktan sonrasında ana ekrana giriş sağlanır.
 • Ana ekranda üst kısımda yer piyasa “Değişiklik İşlemleri” ve “Yeni Değişiklik” seçeneğini seçin.
 • Açılan ekranda işletme sicil numarasını 11234121212345671231212 olacak biçimde 23 haneli ve arada boşluk olmayacak biçimde girin.
 • Sonra Değişiklik Tarihi-Aracı Girişi-Aracı ( Alt Taşeron) Teferruatları girilir.
 • E-sgk işletme tescil ekranında son aşamada Kaydet denilerek işlem tamamlanır.
 • Böylece vasıtası için Sosyal güvenlik kurumu işletme tescili online yapılmış olur.
 • Sgk alt taşeron dosyası açma işlemini tamamladıktan sonrasında lüzumlu evraklar ve sistemden almış olduğunuz bildiri ile bağlı olduğunuz SGK’ya müracaat yaparak onayı tamamlayabilirsiniz.

Alt taşeron referans numarası alma nereden organize edilmektedir ?

Sgk dosya tescil işlemini üst kısımda belirtildiği benzeri tamamladığınızda sistem size tescil sonunda 1 referans numarası verir. Sosyal güvenlik kurumu işletme başvurusu aşaması sonunda direkt referans numarasını da içeren ekran çıktısını almanız gerekebilir. Sosyal güvenlik kurumu alt taşeron referans numarası almadan tescil onayı için SGK’ya ibraz edemezsiniz.

Kolay işverenlik nedir, nasıl müracaat organize edilmektedir ?

Bu sistem apartman yönetimi ve konut kapıcılığı kapsam gereğinde sigortalı çalıştıranlar için geliştirilen 1 uygulama. Uygulamada her ay bildiri eda zorunluluğu bulunmamaktadır. 1 kez beyanın ardından sistem her ay tahakkuk ve hizmeti otomatik şekilde bildirmekte. Kolay işverenlik meselesinde daha fazla bilgi, müracaat ve beyan işlemlerinin nasıl yapıldığı ve bütün detaylar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar