2021 SGK Hizmet Birleştirme İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Hizmet birleştirme birden bire fazla sigorta kolunda hizmeti olanların bu hizmetlerinin tek dosyada birleştirilmesi şekilde tanımlanabilir. Yürürlükteki Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre hem mecbur hem de isteğe bağlı şekilde çok sayıda sigorta kolu bulunmakta. Bireyler adına bu sigorta kollarının ansızın fazlasında prim ödemesi olduysa emeklilikte bu hizmetlerin hepsi tek dosyada bütünleştirerek aylık bağlanır.

Eğer sizin de birden bire fazla sigorta kolunda geçen hizmetleriniz var ise birleştirme işlemini nasıl yapacağınız, ne süreç başvurmanız gerektiği ve izlemeniz gereken yol meselesi için bütün teferruatları bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Hizmet birleştirme nedir ?

Öncelikle hizmet birleştirmesi nedir sorusunun cevabı ile başlayalım konuya. SSK, Bağkur, Emekli sandığı bu gibi ansızın fazla sigorta kolunda geçen hizmetin tek dosyada birleştirilmesi işlemine hizmet birleştirme denir.

Sgk hizmet birleştirmesi ne süreç yapılmalı

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet birleştirme işlemini doğru sürede yapmak sizin için avantajlı olacaktır. Zira emeklilik başvurusu yaptığınızda Şayet birleştirilecek ansızın fazla hizmet var ise emekli maaşının bağlanması uzun süreç alabilmekte. Lakin evvelden birleştirme için müracaat yaptığınızda dosyanız emekli maaşı bağlanması için hazır olacaktır ve talepte bulunduğunuzda direkt aylık bağlama işlemlerine geçilecektir.

Gelelim konu konusu için en çok aşırı sorulan ve tabi ki işin en önemli tarafına. üst kısımda da belirttiğimiz bunun gibi emeklilik başvurusundan evvelinde birleştirme başvurusu yapmanız emekli maaşınızın erken bağlanmasını sağlayacaktır.

Hizmet birleştirmede müracaat süresi yok. Emeklilikten evvelinde herhangi 1 sürede müracaat yapabilirsiniz. Lakin emeklilik dilekçesi vermeden evvelinde bu işin tamamlanması gerektiğinden en geç emeklilik tarihinize 6 ay kalana kadar herhangi 1 süreç müracaat yapabilirsiniz. Çünkü bazan birleştirme işlemleri 5-6 ay sürebilmekte. Bu halde emeklilik tarihinize en geç 6 ay kalana kadar dilekçe verebilirsiniz.

Memur hizmet birleştirme hesaplama programı

Hizmet birleştirme hesaplamasının online şekilde yapılacağı 1 program yok. Okurlarımız kimi bize bu konu hakkında 1 program olup olmadığını sormakta. Bu nedenden dolayı bu başlığı açma gereği duyduk. SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzden bütün hizmetlerinizi gözleyebilirsiniz. Tıpkı çağda yatan hizmetler var ise bunları karşılaştırabilirsiniz.

SGK Hizmet birleştirmesi nasıl yapılıyor ?

Hizmet birleştirme yapmak için dilekçe yeterli olmaktadır. Dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Şayet çalışmalarınız sistemde görünmüyorsa dilekçeye ek şekilde sigorta kartı, emekli sandığı sicil numarası ya da Resmi Kurumdan aldığınız ve çalışmalarınızı gösterir belgeleri eklemeniz gerekir.

Örneğin çok fazla eski sosyal sigortalar kurumu çalışmaları sistemde görünmez. Bu sebepten dolayı birleştirme için sistemde görünmeye sosyal sigortalar kurumu sicil numarasını dilekçede belirtmeniz, var ise sigorta kartının 1 nüshasını eklemeniz gerekir. Tıpkı biçimde eski emekli sandığı hizmetleri bilhassa 2000 bundan öncesi ücretli öğretmenlik çalışmaları da sistemde görünmediğinden dilekçeye Ulusal Eğitimden ya da Resmi Kurumlardan almış olduğunuz ve çalıştığınızı gösterir belgeyi eklemeniz gerekiyor.

Memur hizmet birleştirme nasıl düzenlenmektedir ?

Memurların hizmet birleştirmesi için kendi Kurumu’na dilekçe ile müracaat yapması gerekmekte. Müracaat için herşeyden önce özel alan sosyal sigortalar kurumu ve ya Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu çalışmalarını gösterir SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’nün barkodlu 1 suretini e devlet ya da herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nden almanız gerekiyor. Birleştirme için bu yeterlidir.

Dilekçe ve hizmet dökümü ile Kurumu’nuzun insan kaynakları servisine müracaat yapın. Onlar diğeri lüzumlu süreci yürüteceklerdir.

Ücretli öğretmenlik hizmet birleştirme 2021

2000 yılı bundan öncesinde ücretli öğretmenlik sigorta primleri emekli sandığı kapsam gereğinde yatıyordu. Durum böyle olunca oldukça çok bireyin emekli sandığı kapsam gereğinde yatan ücretli öğretmenlik sürelerine ait hizmetler hizmet cetvellerinde görülmemekte. Şayet sizin de emekli sandığı kapsam gereğinde ödenen ücretli öğretmenlik hizmetleriniz var ise ve bu hizmetleriniz SGK tescil ve Hizmet dökümünüzde görünmüyorsa;

  • Öncelikle bağlı olduğunuz Ulusal Eğitim Müdürlüğünden ücretli öğretmenlik yaptığınız çağa ait hizmet belgesi almanız,
  • Bu hizmet belgesi ve 1 dilekçe ile Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığına müracaat yapmanız gerekiyor.
  • Eğer sistemde hizmetler görünüyorsa bu halde hizmet birleştirmesi için aşağıda örneği verilen dilekçe ile müracaat yapmanız yeterli olacaktır.

SGK hizmet birleştirme e-devletten organize edilmektedir mı ?

Başvurunun alt taraftaki Sosyal güvenlik kurumu hizmet birleştirme dilekçe örneği ile elden ya da posta yolu ile yapılması gerekebilir. Şu lahza için e-devlet üstünden bağkuru sosyal güvenlik kurumu ile birleştirme ya da emekli sandığının birleştirilmesi bu gibi hizmet birleştirilme talepleri alınamamakta.

Sgk hizmet birleştirme dilekçesi 2021

Birleştirme işlemi için hizmet birleştirme dilekçe örneği alt taraftaki bunun gibi olabilmektedir. Tabi siz bir duruma göre muhtelif dilekçe yazabilir ya da bizim yazdığımız sigorta birleştirme dilekçe örneğini kendinize göre uyarlayabilirsiniz.

  • …………..Sosyal Güvenlik Merkezi’ne,
  • Kurumunuzun ……………….  T.C. numaralı sigortalısıyım. Aşağıda sicil numaralarını belirttiğim hizmetlerimin tek dosyada birleştirilmesi hususunda gereğini arz ederim.
  • ⇒⇒⇒ Sosyal Sigortalar Kurumu Sicil Numarası:
  • ⇒⇒⇒ Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sicil numarası:
  • ⇒⇒⇒ Emekli Sandığı sicil numarası:

Sgk hizmet birleştirme ne kadar sürer ?

Gelelim çok fazla sorulan 1 Öbür soru olan sosyal güvenlik kurumu hizmet birleştirme ne kadar sürer sorusunun cevabına. Sosyal Güvenlik Kurumu bundan böyle hizmet bildirimlerini elektronik ortamdan göndermekte. Yazışma olmadığı için işlem eskiye göre aşırı daha kısa sürmekte. Birleştirme işlemleri meslek yoğunluğuna göre farklılık gösterse de en geç 2-3 ay arasında sonuçlanmakta.

Hizmet birleştirme faydaları nelerdir ?

Emeklilik başvurusundan evvelinde birleştirme talebinde bulunmanız emekliliğe başvurduğunuzda uzun vakit beklememenizi ve maaşınızın hemen bağlanmasını sağlar. Şayet emeklilikten evvelinde bu işlemi yapmazsanız emeklilik başvurusundan sonrasında 1 de birleştirme için beklersiniz ve aylığınız geç bağlanır.

Hizmet birleştirme emeklilik hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

Emeklilik hesaplamasını biz sizin için parasız yapıyoruz. Dilerseniz hemen sayfamızı ziyaret ederek ilk başlangıç tarihinize göre ne süreç emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Yazının sonundaki yorum bölümünden da bize ilk doğum tarihinizi, sigorta ya da diğeri kapsamlarda ilk başlama tarihinizi yazarsanız ne süreç emekli olacağınızı parasız hesaplarız.

Sgk hizmet birleştirme sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Hizmet birleştirme işlemi sonrası birleştirme işlemi dosya üstünden yapılıyor. Yani siz sistemde birleşmenin olduğunu göremezsiniz. Fakat başvurunuzu takip edebilirsiniz. Başvurunuza ilişkili olarak evrağın nerede olduğunu son şekilde ne işlem yapıldığını SGK doküman takip sisteminden takip edebilirsiniz. SGK belge takibi yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmet birleştirmenin emekliliğe etkisi nasıl olur ?

Emeklilik dilekçesi verdiğinizde bütün sigorta kollarında geçen ve tıpkı çağda ödenmemiş olan hizmetlerin hepsi hesaba dahil edilir. Dolayısıyla emeklilik prim gün sayısında dikkate alınır. Birleştirmeyi emeklilikten evvelinde yapmanız emekli maaşınızın erken yatmasını sağlar. İlk emekli maaşınızı ne süreç alabileceğiniz bölgesinde ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hizmet birleştirmesi yapmadan emeklilik başvurusu yapılabilir mi ?

Emeklilik başvurunuzu hizmet birleştirmesi başvurusu yapmadan da gerçekleştirebilirsiniz. Ancak emeklilik başvurusundan evvelinde birleştirme başvurusunun da yapılması emeklilik işlemlerinin hızlandırılması için avantaj sağlayacaktır. Emeklilik başvurusunun ardından da birleştirme yapılarak aylık bağlanır fakat bu süre organik şekilde biraz daha uzar.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar