2021 Kgf Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır ?

KGF borcu yoktur  yazısı nereden ve nasıl alınır, sosyal güvenlik kurumu kredi garanti fonu için verilecek borcu bulunmamaktadır yazıları meselesinde merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere lüzumlu kuralları veren KOBİ’lere bankalar tarafında Kredi Garanti Fonu destekli kredi kullandırılmaktadır. Kredi ön başvurusu için istenen belgelerden bir tanesi de SGK borcu yok yazısıdır.

Borcu olan KGF kredisi alabilir mi ?

Kredi Garanti Fonu’nun resmi web sitesinde de yer saha bilgilere göre;

 • Kredi garanti fonu destekli kredi kullanabilmeniz için son ödeme vadesi geçmiş sigorta primi ya da vergi borçlarınızın bulunmaması gerekiyor.
 • Eğer prim ya da vergi borçlarınız yapılandırma/taksitlendirme kapsam gereğinde ise ve taksit ödemelerini de düzenli ödüyorsanız yani yapılandırmanız bozulmadıysa KGF kredisinden yararlanabilirsiniz.

Kgf vergi borcu var ise ne olur ?

Prim ya da vergi borcunuz varken KGF kredisine müracaat yaptıysanız kredinin onaylanabilmesi için SGK prim borcu ve vergi borcu toplamınızın kredi tutarının %20’sini geçmemesi gerekiyor. Yani diyelim ki çekeceğiniz kredi tutarı 100 bin TL. Bu halde yekün vergi ve SGK prim borcunuz 20 bin TL altında olursa krediden yararlanırsınız. Tabi kredi size tahsis edilmeden evvelinde SGK ve vergi borçlarınız ödenir. Kalan kredi hakkınız tarafınıza aktarılır.

Bağkur borcu olan kredi çekebilir mi ?

Bağkur kapsam gereğinde prim borcu olanlar KGF kredisinden yararlanabilmekte. Lakin kullandırılan kredi tutarından Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu düşüldükten sonrasında kredinin kalan bölümü bireyin banka hesabına aktarılmakta. Öbür ofis kredilerindeki de uygulama bu biçimde. Fakat bireysel kredilerde yani ihtiyaç kredisi, bayram kredisi bu gibi kredilerde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcu kredi almaya mani teşkil etmemekte.

Vergi borcu olana kredi menfaat mı ?

Kredi garanti fonu kredilerindeki borç olsa dahi insana kredi verilmektedir ve borç kredi tutarından düşülmekte. Öbür kredi türlerinde ise insanın icralık niteliğine bakılmakta. Yani vergi dairesi aracılığı ile Şayet icra takibine alınan 1 vergi borcu var ise bu insanın kredi ya da hesaplarına bloke konulabilmekte.

Kgf için sosyal güvenlik kurumu borcu bulunmaz yazısı nasıl alınır ?

Kredi garanti fonuna verilmek üzere SGK borcu bulunmamaktadır yazısını;

 • En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kgf sosyal güvenlik kurumu borcu bulunmamakta örneği ile başvurarak,
 • SGK E borcu yok uygulamasından e bildiri kullanıcı adınız ve parolanız ile giriş yaparak alabilirsiniz.

KGF’ye SGK borcu bulunmaz başvurusunu dilekçe ile herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Borcu bulunmaz müracaat dilekçesi,
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Vekaleten müracaat yapıyorsanız SGK işlemlerinin takibinin de yer aldığı vekaletname,
 • Şirket adına müracaat yapacaksanız borcu yoktura başvuracak insanın yetkili olduğuna dair belgeler ve güncel ticaret sicil gazetesi fotokopisi eklemeniz gerekiyor.

Kgf sosyal güvenlik kurumu borcu bulunmamakta dilekçe örneği

Başvuru için dilekçe sosyal güvenlik kurumu borcu bulunmamakta dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz ⇒ Dilekçe ile başvurunuzun ardından müracaat yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi ülkemiz Geneli borcu bulunmaz sorgulaması yapar. Şayet borcunuz yok ise size olmadığına dair ova verir. Borç var ise da borç tutarlarını yazıda belirtir. diğeri SGK borcu bulunmamaktadır yazıları için dilekçeye ihtiyacınız var ise sayfamızı ziyaret ederek indirebilirsiniz.

E sosyal güvenlik kurumu borcu yokturdan kgf için ova alma işlemi nasıl organize edilmektedir ?

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’nda tescilli işletme dosyanız var ise yani yanınızda çalışan sigortalınız var ise ya da daha evvelinde çalışmışsa sosyal güvenlik kurumu e borcu bulunmamakta uygulamasından KGF borç yok yazısını rahatça alabilirsiniz. Hiç dilekçe ile falan uğraşmanıza gerek yoktur. E borcu yok sisteminden KGF SGK borç yok yazısı alabilmek için;

 • SGK e borcu bulunmamaktadır uygulamasına e bildiri kullanıcı adınız ve şifreleriniz ile giriş yapın.
 • E borcu bulunmamaktadır uygulamasına buradan girebilirsiniz: 

Sisteme giriş yaptıktan sonrasında KGF verilmek üzere borcu yoktur menüsünden yazınızı rahatça alabilirsiniz. Şayet SGK e borcu bulunmamakta uygulaması için aktivasyonunuz olmadan bunun için işveren dosyanızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne;

 • E borcu bulunmamakta müracaat formu,
 • Kimlik fotokopiniz,
 • Vekaletname,
 • İmza sürküleriniz,
 • Vergi levhanız ile müracaat yapmanız gerekiyor.

Ancak SGK sebebi ile e borcu bulunmamakta sistemi aktivasyonu tamamlanmasından sonrasında bu uygulamayı kullanabilirsiniz. SGK e borcu yok sisteminde aktivasyonunuz olmadan hemen aktivasyon için müracaat yapabilir ve borcu bulunmaz yazısını online alabilirsiniz. Aktivasyon nasıl yapılıyor meselesi için bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

KGF borcu bulunmaz yazısı örneği

Kredi garanti fonu borç bulunmamaktadır yazısı örneği aşağıda paylaşılmıştır.

Sosyal Güvenlik Kurumu borcu bulunmamakta yazılarını çok sayıda türlü formatta verebilmektedir. Fakat KGF bunu kabul etmiyor ve belirlenen standart formda olmasını istiyor. Bunun için Genelgeye göre belirlenmiş olan KGF SGK standart borcu bulunmaz yazısı alt taraftaki bunun gibi olmalı;

İlgide kayıtlı dilekçeniz üzerine, …………..TC/Vergi numarası üstünden Memleketimiz genelinde yapılan araştırmada, Kurumumuza 10.04.2021 tarihsel itibarı ile hukuki ödeme zamanı geçmiş sigorta primi, işsizlik sigortası primi ve idari nakit borcunuzun olmadığı tetkik edilmiştir.
İş bu yazı, 5510 sayılı Kanunun 90’ıncı maddesinin 6. fıkrası ile Bakanlar Kurulunun 15/7/2009 tarihli ve 27289 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2009/15197 sayılı Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Meselesi için Kararına istinaden KREDİ GARANTİ FONU’na ibraz edilmek üzere düzenlenmiş olup, ilişiksizlik belgesi niteliğinde yoktur ve 30.04.2021 tarihine kadar hüküm ihtiva etmektedir.
Bilgi edinilmesini talep ederim.

KGF kredisi alabilir miyim ?

Yukarıda da belirttiğim üzere normalde prim borcunuz varken KGF kredi vermiyor. Tabi bu durumun 1 istisnası var. Şayet prim borcunuz yekün kredi tutarının %20 altındaysa kredi başvurunuz kabul edilebilmektedir fakat yekün borcunuz düşüldükten sonrasında kalan miktar veriliyor size.

Ben KGF kredimin Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ya da işveren sosyal sigortalar kurumu prim borçlarıma aktarılmasını istemiyorum diyorsanız yapmanız gereken aşırı basit.Taksitlendirme yapabilirsiniz. Zira taksitlendirilen/yapılandırılan ve düzenli ödenen borçlar KGF kredisine mani değil ve kredi tutarından borç düşülmez.  Taksitlendirmeyi yapılandırma ile karıştırmayın. SGK taksitlendirmesi 6183 Sayılı Kanunun 48. maddesi kapsam gereğinde yapılıyor ve senelik nema oranı %12 civarındadır. Yani 10000 TL tutarındaki 1 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunu 12 ay taksitlendirmek isterseniz yekün borcunuz yaklaşık 12 bin TL olur.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar