2021 İşkur Üniversite Öğrencilerine İş Başvurusu Nereden, Nasıl Yapılır ?

İşkur üniversite öğrencilerine meslek başvurusu ve İşkur sosyal çalışma programı  bölgesinde bütün ayrıntılar paylaşımımızda. Ülkemiz Sosyal Yardımlarda ve istihdam sağlama yönünde her geçen gün önemli gelişmeler katetmektedir. Bu yardımlara ve sağlanan istihdam olanaklarına 1 yenisi daha eklendi. Yeni programın ismi Sosyal Çalışma Programı.

Bu program ile Yaz tatilinde İşkur üniversite öğrencilerine meslek imkanı sağlanacak. Bu paylaşımımızda üniversite öğrencilerinin yaz aylarında yararlanabileceği sosyal çalışma programı müracaat nasıl yapılır, işkur üniversite talebe meslek başvurusu nasıl yapılır, işkur sosyal çalışma programı başvuruları ne süreç konularında bilgi bulabilirsiniz.

İşkur sosyal çalışma programı nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 2018 yılında resmi gazetede yayımlanan ve ilk kere 2019 yaz tatilinden itibaren uygulanacak olan 1 programdır. Program aracılığı ile üniversite öğrencilerine Devlet aracılığı ile Halk Kurumlarında meslek imkanı sağlanacak. Programdan 18-25 ıslak arası olup henüz mezun ham öğrenciler yararlanabilecek.

Program kapsam gereğinde çalışma yapılacak alanlar şunlardır;

 • Doğanın korunmasına ilişkili olarak çalışmalar,
 • Kültürel varlıkların restore edilmesi, korunmasına ilişkili olarak çalışmalara ve tanıtım çalışmalarına katılması,
 • Kütüphanelerin genel bakım ve düzeni ile ilgili çalışmalar,
 • Devlet dairelerinin sosyal ve kültürel faaliyetler açısından desteklenmesi.

Sosyal çalışma programı nerelerde uygulanmaktadır ?

Program bütün Türkiye’de uygulanmaktadır. Belirlenen dikkat çekici pilot şehirlerde değil Türkiye’nin bütün şehirlerinde üst kısımda belirtilen işlerde çalışma sağlanması amacıyla İşkur nedeni ile düzenlenmektedir.  şahıslar sırf öğrenim gördüğü yerde değil bütün Memleketimiz için işkur talebe sosyal çalışma programı müracaat hakkına sahiptir.

Sosyal çalışma programına kimler katılabilir, koşulları nelerdir ?

Programa açıköğretim, yükseklisans ya da doktora öğrencileri haricinde yükseköğrenimde önlisans ya da lisans alanında aktif öğrencilikleri devam edenler müracaat yapabilir.

Lisans/Önlisans son sınıf öğrencileri programa katılabilir mi ?

Önlisans ya da lisansta öğrenim gören son sınıf öğrencilerinden öğrencilik durumu devam edenler programa katılabilir. Fakat program uygulanırken öğrencilik durumu sona erenler program kapsam gereğinde çıkartılır.

Kimler sosyal çalışma programına katılamaz ?

Yukarıdakilerden özetle işkur üniversite öğrencilerine meslek başvurusu yapamayacak olanları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Açıköğretim fakültesi öğrencileri, yükseklisans ya da doktora öğrencileri katılamaz. Lakin bunlardan önlisans ya da lisansta bununla birlikte okuyama devam edenler katılabilir.
 •  18 yaşın yapılmış olması gerekir. 18 ıslak altındakiler başvuramaz.
 • Başvuru tarihsel nedeni ile ya da programın düzenlendiği süreç aralığında 1 işyerinde sigortalı çalışan ya da stajyerlik kapsam gereğinde kısa vade sigorta kollarında sigorta bildirimi yapılanlar başvuramaz.
 • Bahar dönemi derslerimizi bitmeyen öğrenciler katılamaz.

İşkur sosyal çalışma programı müracaat ne süreç 2021

Program Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayacak biçimde düzenlenmektedir.Program kapsam gereğinde güncel başvuruları ve bütün teferruatları İşkur resmi sayfası olan www.iskur.gov.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Sosyal Çalışma Programı net maaşı ne kadar ?

Üniversite öğrencilerine sosyal çalışma programı kapsam gereğinde istihdam edilenlere ödenecek maaş net asgari ücret kadar olacak. 2021 yılı net asgari ücret tutarı ise aylık ortalama 2825,90 TL. Bu halde yaz tatilinde işkur talebe sosyal çalışma programı kapsam gereğinde üç ay boyunca çalışan üniversite öğrencisinin cebine net şekilde 6900TL civarında maaş girmiş olacak. Bu da üniversite öğrencileri için iyi maaş diye düşünüyorum. Böylece öğrenciler hem boş zamanlarını çalışarak değerlendirebilecek hem de ailesine eğitim zamanı boyunca destek sağlamış olacaklar.

İşkur sosyal çalışma programı başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Gelelim işkur sosyal çalışma programı müracaat nasıl organize edilmektedir sorusunun cevabına. İşkur talebe yaz tatili müracaat İŞKUR aracılığı ile yapılacak. Size tavsiyem www.iskur.gov.tr adresinden işsizlik kaydınızı şimdiden yapmanız. Başvuruyu buradan yapabilirsiniz > . 

 • Sgk üniversite öğrencisi meslek başvurusu için herşeyden önce işsizlik kaydı açmanız ve profilinizi aktif bir hale getirmeniz gerekiyor. sayfasımızı ziyaret ederek işsizlik profili nasıl oluşturabileceğiniz ve aktif bir duruma getirebileceğiniz bölgesinde bilgi bulabilirsiniz.
 • İŞKUR profilinin aktif duruma getirilebilmesi için meslek arayan profilindeki  uğraş ve öğrenim bilgilerinin kısmının doldurulması zorunludur.
 • Meslek bilgisi var ise 1 uğraş yazılabileceği bu gibi “Öğrenci (Lisans)” ve ya “Öğrenci (Ön lisans)” halinde giriş yapılarak da doldurulabilecektir.
 • Öğrenim durumu tarafına ilköğretim, ortaöğretim, hali hazırda eğitim alınan lisans ya da önlisans bilgisi yazılabilecektir. Okul seçiminin ardından bölüm bilgisinin parametrik şekilde alınamaması şeklinde “Diğer” seçeneği seçilerek elle eklenebilecektir.
 • İlanlar için adresini takip etmeniz ve açık ilanlara ilan yayınlanış zamanından itibaren dört gün arasında üniversite öğrencilerine meslek imkanı işkur başvurusu yapmanız gerekmektedir.

İşkur üniversite öğrencileri meslek başvurusu için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Sosyal çalışma programı müracaat yapılması üst kısımda belirtildiği bunun gibi elektronik ortamda gerçekleştirilmektedir. Bundan ötürü müracaat aşamasında öğrencilerden herhangi 1 belge istenmez. Fakat;

 • Başvuru esnasında sıkıntı yaşayan öğrencilerden durumun ispatı için talebe belgesi rica edilebilir.
 • Örneğin müracaat tarihsel sebebiyle aktif lisans öğrencisi olan birisinden, sistemden öğrencilik olmadığına dair 1 hata alınması ve başvurunun gerçekleştirilememesi şeklinde müracaat süresi arasında İl Müdürlüğüne/Hizmet Merkezine aktif öğrencilik talebe belgesi alması gerekebilir. sayfamızı ziyaret ederek e-devlet üstünden nasıl talebe belgesi alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.
 • Başvuru tarihsel itibarı ile herhangi 1 sigortalılığı olmamasına karşın “Çalışıyor”uyarısı nedeni ile müracaat yapılamaması biçiminde ise başvurunun direk İşkur İl Müdürlüğü ya da Hizmet Merkezi’ne doküman ibraz etmeksizin yapılması gerekmektedir.

Sosyal çalışma programında SGK primi ödeniyor mu ?

Program kapsam gereğinde çalışmaya başlayan öğrenciler 4a eski adı ile sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sigortalı olacak. Sağlık güvencesi aracılığıyla de bu sigorta üstünden yararlanmaya devam edebilecekler. Program sona erdikten sonrasında anne/babanız üstünden sosyal güvenceniz var ise bu güvence kapsamına tekrar alınırsınız ve yararlanmaya devam edersiniz.

İşkur sosyal çalışma programı sonuçları

Başvuru yapanlar arasından seçim yapıldıktan sonrasında müracaat sonuçlarına www.iskur.gov.tr adresindeki şahsi sayfanızdan erişebilirsiniz. Bununla birlikte resmi sonuçlar ve bütün duyuruları da gene İşkur’un resmi sitesinden takip edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar