2021 İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl, Nereden Alınır ?

İşe giriş sağlık raporu işe yeni gireceklerden işverenler anlamında istenen belgeler bünyesinde yer almakta. Özellikle tehlikeli ve ya çok fazla tehlikeli sınıfta yer sektör işyerleri ile sağlık ve ya yiyecek meşrubat sektöründe etkinlik belli eden işletmelerde işe giriş raporu olmazsa olmamaktadır belgelerden birisidir. Bu rapor sırf işe girerken değil sonra da 6 ay ya da bir yıllık periyotlarda çalışanlardan gene istenebilmekte. Bu paylaşımımızda işe girmek için sağlık raporunu nasıl ve nereden alabileceğiniz meselesi için merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

İşe giriş sağlık raporu nedir ?

Sağlık raporu isminden de anlaşılacağı üzere insanın çalışabilecek halde olduğunu ve çalışmaya herhangi 1 engeli olmadığını belli eden 1 belgedir. Herhangi 1 hastalığı ve kronik rahatsızlığı olmayanlara tek tabip aracılığı ile verilebilirken kronik rahatsızlığı ve ya tedavi edilemeyen rahatsızlığı olanlara üç hekim imzası ile verilebilmekte.

Bazı okurlarımız sağlık raporunu heyet raporu ile karıştırabilmekte. Şayet engelli maaşı, vergi indirimi, bakıcı maaşı v.s. için mani oranınızı gösterir heyet raporuna ihtiyacınız var ise hemen sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Paylaşımımızın devamında işe giriş raporu meselesi için bilgi verilecektir.

Sağlık raporu nasıl alınır 2021 ?

Rapor alabilmek epey bir kolaydır. Şayet işyeriniz aile hekimi yani sağlık ocağından alacağınız işe giriş raporunu kabul ediyorsa kimliğiniz ile aile hekiminize müracaat yeterli olacaktır. Aile hekimi basit 1 muayenenin ardından şayet kronik 1 hastalığınız da olmadan raporu düzenleyerek hemen verebilecektir.

İşyeri aile hekimi raporunu kabul etmiyorsa zaten sizi rapor almanız gereken yere yönlendirecektir. Ekseriyetle kimlik rapor çıkartmak için yeterli olabilir. Başkaca 1 evrak temin etmeniz gerekmiyor.

İşe giriş sağlık raporu için lüzumlu belgeler nelerdir ?

Yukarıda da belirttiğimiz benzeri bazı istisnai durumlar haricinde kimlik rapor alabilmek için yeterli olabilmektedir. Kimliğiniz ile beraber aile hekiminize ya da işyerinizin yönlendirmiş bulunduğu sağlık hizmet sunucusuna başvurarak raporunuzu çıkartabilirsiniz.

Devlet hastanesinden sağlık raporu nasıl alınır ?

Yapmanız gereken doktorunuzdan randevu alabilmek ve randevu gününde doktora müracaat yapmak. Randevu almadan evvelinde işe giriş için hangi doktora başvurmanız gerektiği meselesi için hastaneden ön bilgi alabilirsiniz. Randevu gününde hekim muayenenin ardından 1 mesele olmadan raporu düzenler. Şayet 1 mesele var ise bazı tahlil ve tetkikleri isteyerek sonra rapor verebilir. Müracaat için kimlik yeterli olacaktır. Bununla birlikte belge almanız gerekmiyor.

İş için sağlık raporu nereden alınır 2021

Peki nereden alınır ? İşyerinde çalışan sayısı 50’den fazla ise işe giriş raporu ile sonraki periyodik muayeneler yetkili İşyeri Hekimi anlamında yapılmakta. Şayet işyerindeki çalışan sayısı 50’den  az ise işe giriş sağlık raporu devlet hastanesinden ya da aile hekiminden alınması gerekmektedir.

Aile hekimi sağlık raporu verir mi ?

Yukarıda bahsettiğimiz bu gibi en kolay rapor çıkarabileceğiniz yani alabileceğiniz yer aile hekiminizdir. Tabi işyerinizin de bunu kabul etmesi gerekiyor. Şayet işyeriniz aile hekiminden yani sağlık ocağından almış olduğunuz işe giriş raporunu kabul ediyorsa aile hekiminizden alabilirsiniz.

İşe giriş sağlık raporu alınacak merkezlerin listesi

6331 Sayılı Kanunun 15. maddesinde işe giriş raporu konusu için bilgi verilmiştir. Verilen bu bilgiye göre işyerinde çalışan sayısı 50’den fazla ise sağlık raporunun işletme hekimi sebebiyle verilmesi zorunludur. Çalışan sayısı 50’den az ise bütün aile hekimliklerinden ya da devlet hastanelerinden rapor alınabilmekte.

İş için sağlık raporu sağlayan hastaneler hangileri ?

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun 15’inci maddesinde işe giriş raporlarının sırf sağlık ocakları ile devlet hastanelerinden alınabileceği belirtilmekte. Dolayısıyla bütün devlet hastanelerinden raporu alabilirsiniz. hususi hastaneler işe giriş raporu eda konusu için yetkili değiller.

Ücretsiz sağlık raporu sağlayan hastaneler hangileri ?

Aile hekimliklerinde sigortanız olsa da olmasa da raporu bedava alabilirsiniz. Devlet hastanelerinde rapor çıkartmak için güvencenizin olması gerekiyor. Sigortanız var ise bedava alabilirsiniz. Şayet güvence olmadan muayene ücretini ödemeniz şartı ile raporu alabilirsiniz.

İşe giriş sağlık raporu e-devletten alınabilir mi ?

Rapor için başvurunun bizzat başvuruların aile hekimi ya da diğeri anlaşmalı hastanelerden birisine yapılması gerekebilir. E-devletten müracaat ya da rapor alma işlemleri gerçekleştirilememektedir.

İşe giriş sağlık raporu randevu nasıl alınır ?

Özellikle Covid-19 pandemisi ile yanında hem aile hekimlikleri olmamış de devlet üniversiteleri ya da üniversite hastaneleri bundan böyle randevusuz hasta kabulü yapmamakta. Randevuları Sağlık Bakanlığı MHRS sisteminden online şekilde ya da 182 numaralı telefonu arama yaparak alabilirsiniz. başlıklı sayfamızı ziyaret ederek nasıl randevu alabileceğiniz alanında bilgi bulabilirsiniz.

İş için sağlık raporu mecbur mu ?

Evet mecbur. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği işe yeni başlayacak çalışanlar ile işyerinin özelliğine göre belirgin periyotlarda sağlık raporu alınarak işçinin özlük dosyasında varolan edilmesi zorunludur.

İşe giriş sağlık raporu ücreti 2021 ?

Aile hekimlikleri, sağlık ocaklarından alınacak raporlar herhangi 1 güvenceniz olmasa dahi ücretsizdir. Devlet hastalerinde sigortalı şekilde raporu parasız alabilirsiniz. Yalnızca muayene bedeli yansır. Şayet aktif sosyal güvenceniz olmadan sigortasız muayene bedeli ödemeniz gerekiyor hastaneye.

Devlet hastanesi sağlık raporu ücreti 2021

Devlet hastanelerinde Şayet sosyal güvenceniz var ise yani sağlıktan yararlanabiliyorsanız raporu ücret ödemeden alabilirsiniz. Lakin güvenceniz olmadan 2021 yılı için ortalama 50-100 TL arasında bi riş için sağlık raporu ücreti ödemeniz gerekebilir.

Özel hastane sağlık raporu ücreti 2021

Raporu Şayet işvereniniz kabul ederse özel hastanelerden de alabilirsiniz. hususi hastanede tabi ki rapor ücretine ilave şekilde hekim muayene ücreti de alınacaktır. 2021 yılı için özel hastanede sağlık raporu alma ücreti ortalama 200-300 TL aralığında değişmektedir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar