2021 Güvenlik Sertifikası Nasıl, Nereden Alınır ?

Güvenlik sertifikası alabilmek istiyorsanız tam 1 kılavuz niteliğinde olan bu paylaşımızı okuyarak nasıl alabileceğinizi ve lüzumlu bütün koşulları öğrenebilirsiniz. hususi güvenlik görevlisi sertifikası alabilmek arzu edenler 1 hayli çok aşırı. Sebebi ise yoğun şekilde pratik. Hem kamuda hem de özelde bundan böyle özel güvenlik şekilde meslek bulabilmek zor değil ve meslek endüstrisi epey bir genişledi.

Sertifika alma kuralları silahlı ya da silahsız olmasına göre farklılık göstermekte. Bu paylaşımımızda sertifika alma şartları, güvenlik sertifikası için nereye başvurulur, ilkokul mezunları güvenlik sertifikası alabilir mi bu gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır 2021 ?

Silahlı ya da silahsız sertifika alabilmek için olmazsa olmamaktadır ve genel kurallar alt taraftaki gibidir;

  • T.C. vatandaşı olmak,
  • En az ilköğretim mezunu olmak. Yani en az sekiz yıllık ilköğretim ya da dengi okul mezunu olmak. Silahlı alacaklar için en az İdadi mezunu olmak.
  • 18 yaşını tamamlamış olmak. ( Silahlı güvenlik sertifikası alabilmek için 21 yaşını tamamlamış olmak ),
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak,
  • Sağlıklı olmak,
  • Akıl sağlığının yerinde olması,
  • Adli sicil kaydının olmaması,
  • 6 aydan fazla hapis cezası almamış olmak.
  • Özel güvenlik eğitimini başarı ile tamamlamak.

Eğer üst kısımda belirtilen koşulları sağlıyorsanız ve sertifika alabilmek istiyorsanız herşeyden önce yapmanız gereken özel güvenlik şirketine başvurmak. Müracaat sırasında firma size lüzumlu evrakları, izlemeniz gereken yolu, ödemeniz gereken ücret meselesinde bütün ayrıntıları iletecektir.

İlkokul mezunu güvenlik sertifikası alabilir mi 2021 ?

Güvenlik sertifikası almak için en az ilköğretim mezunu olmak yani sekiz yıllık okul mezunu olmak gerekiyor. Bu nedenden dolayı ilkokul mezunlarının sertifika alma hakları bulunmuyor. Bununla beraber ilkokul mezunu silahsız güvenlik sertifikası alabilir mi sorusu da çok sorulan soruların başında gelmekte. Ortaöğretim mezunu şartı arandığından ilkokul mezunu biri silahlı ya da silahsız güvenlik sertifikası alamaz.

Silahsız özel güvenlik sertifikası koşulları nelerdir ?

Silahsız güvenlik sertifikası alabilmek için en az 18 yaşınızı tamamlamış olmanız ve üst kısımda belirtilen genel kuralları sağlamanız gerekiyor. Şayet imkanınız var ise silahlı almanızı öneririz. Zira hem kamuda hem de özel sektörde işe alım meselesinde değişik ve öncelikli olacaksınızdır. Sebebi ise silahsız sertifika sahibi şahıs sayısının aşırı olması ve bunun da rekabeti arttırıyor olması.

Silahlı güvenlik sertifikası nasıl alınır ?

Silahlı özel güvenlik sertifikası alabilmek için üst kısımda belirtilen genel şartlara ilave şekilde en az 21 yaşın yapılmış olması gerekmekte. Bununla birlikte silahlı sertifika alacakların en az İdadi mezunu da olmaları şartı aranmakta. Tabi hem yazılı sınavında hem de daha sonraki uygulamalı atış sınavında başarı sağlanması gerekiyor. Silahlı güvenliklerin hem meslek sektörü hem de maaşları silahsız güvenliklere göre daha iyi olmakta.

Silahlı ve silahsız özel güvenlik güncel maaşları için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel güvenlik sertifikası nereden alınır ?

Peki güvenlik sertifikası alabilmek için nereye başvurulur ? Şayet üst kısımda belirtilen kuralları sağlıyorsanız ikamet ettiğiniz il/ilçede Güvenlik Kursu ve sertifikası için yetkilendirilmiş işletmelere başvurarak sertifika için ilk adımı atabilirsiniz. Bütün kursların fiyatları muhtelif olacağından seçeneğiniz var ise ansızın fazla yerden Öneri almanızı öneririm. Zaten eğitim ile İmtihan konusu için lüzumlu bilgiler burada sizlere teferruatlı şekilde sunulacaktır.

Silahlı güvenlik sertifikası nereden alınır ?

Silahlı ya da silahsız sertifika farketmeksizin bütün sertifika çeşitleri için başvuruda izlenecek yol ve müracaat bölgeleri aynıdır. Yani herşeyden önce 1 eğitim kurumu ile anlaşmalı ve lüzumlu eğitim programını tamamladıktan sonrasında diğeri süreçleri de tamamlamanız gerekebilir. Bütün süreçler yapılmasından sonrasında bundan sonra silahlı güvenlik sertifikanızı alabilirsiniz.

Özel güvenlik nasıl olunur ?

Yukarıda belirtilen koşulları sağlayıp anlaşmalı özel güvenlik şirketlerinden birisine ücretini de ödeyerek kaydınızı yapıyorsunuz. Zaten lüzumlu bütün evraklar sizden firma anlamında istenecektir. Mevzuat gereği belirlenen ders saati kadar derslere katılım sağlandıktan sonrasında açılacak sınavda başarılı olmanız zorunda sertifikayı alabilmektesiniz.

Özel güvenlik sertifikası kaç günde alınır 2021 ?

Sertifika almak için herşeyden önce belirlenen temel eğitimin yapılmış olması gerekebilir. Bu vakit temel silahlı eğitim için 120 saat, temel silahsız eğitim için ise 100 saattir. Eğitim zamanı değişkenlik gösterse de ortalama 15-20 gün sürmektedir.

Eğitimde başarılı olanlara sertifikaları verilmekte ve istikbal ilk İmtihan için kayıt yapılıyor. Sınavda başarılı olanlar ise kimliklerini alabilirler ve böylece resmi şekilde güvenlik görevlisi olma hakkı elde etmiş olurlar.

Güvenlik görevlisi olmak için nereye başvurulur ?

Bakanlık nedeniyle yetkilendirilmiş özel güvenlik şirketlerine müracaat yapmanız gerekiyor. Her ilde ve büyük ilçelerde kurumlar vardır. Şirketi seçerken iyice araştırmanızı, güvenilirlik ve ücret meselesinde en uygun olanını seçmenizi öneririz.

Özel güvenlik kimlik kartı nasıl alınır ?

Özel güvenlik sınavında başarılı olduktan sonrasında kimlik için lüzumlu olan ücreti yatırmanız ve kimliğe müracaat yapmanız gerekiyor. Bu konu ile ilgili güvenlik şirketinize danışabilirsiniz. Kimlik ücretleri, nasıl ve ne biçimde alınacağı konuları devamlı güncellendiğinden onlar sizi en doğru biçimde yönlendireceklerdir.

Silahlı özel güvenlik nerelerde çalışabilir ?

Silahlı özel güvenliklerin meslek imkanı silahsız güvenliklere göre daha fazladır. Silahlı güvenlik sertifikası sahibinin az olması ve silahsız güvenliğe göre daha tehlikeli işlerde vazife aldıklarından maaş da yüksek olmakta. Bankalar, Halk Kurumları, Havayolu Şirketleri başlıca silahlı güvenlik istihdam eden yerler şekilde belirtilebilir.

Güvenlik sertifikası müracaat tarihsel nedir  ?

Sertifika alabilmek için herhangi 1 süreç müracaat yapabilirsiniz. Bunun için belirlenen 1 tarih bulunmamakta.

Bayan güvenlik görevlisi nasıl olunur ?

Bayanlar ya da beyler için muhtelif kurallar yoktur. üst kısımda belirtilen kuralları veren kadınlar da güvenlik görevlisi olma hakkına sahiptirler.

Özel güvenlik kimlik kartı nereden alınır ?

Kimlik kartı için başvurular Emniyet Müdürlüklerine yapılmakta ve kimlikler gene Emniyet Müdürlüklerinden alınabilmekte.

Özel güvenlik sertifikası ne kadar 2021

Sertifika ücretleri eğitim kurumuna göre farklılık göstermektedir. Eğitim için ödenecek ücret, İmtihan harçları ve bütün masraflarla ortalama şekilde harcanacak miktar 2021 yılı için 1500 TL civarında olacaktır. Şayet silahlı sertifika alırsanız maliyet daha da artabilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar