2021 Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigorta Primi Ne Kadar Oldu ?

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi brüt maaşlara göre hesap edilebilmektedir. SGK ev hizmetleri ek dokuz 10 günden fazla ve 10 günden az kapsam gereğinde çalıştırılanların asgari ödeyeceği sigorta primleri ise asgari ücret üstünden hesaplanmakta. 2021 net ve brüt asgari ücretin belirgin olması ile yanında ek dokuz 10 günden az ve ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2021 tutarları da dikkat çekici oldu.

Ek9 10 günden fazla kapsam gereğinde ödenecek prim tutarları sigorta prim teşvikleri ile yanında büyük farklılıklar gösterebilmekte iken 10 günden az çalıştırılanlar için ödenecek miktar sabittir. Peki 2021 ek9 10 günden fazla prim ödemesi ne kadar ? Ev hizmetlerinde çalıştırılanlar 2021 yılında hangi sigorta prim teşviklerinden yararlanabilir ? Ayrıntılar yazımızda.

Ek dokuz 10 günden fazla teşvik kuralları nelerdir ?

Sgk ek dokuz ev hizmetleri kapsam gereğinde yararlanabileceğiniz çok sayıda teşvik bulunmakta. Özetle ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi 2021 teşvikleri ve kuralları aşağıda verilmiştir;

  • 5510/5 puanlık indirim.10 günden fazla çalışan ev hizmetleri prim ödeme kapsam gereğinde 5510/5 puanlık indirimden yararlanabilmeniz için 10 günden fazla çalışan prim ödemenizi zamanında yapmanız ve geçmiş çağa prim borcunuzun olmaması gerekiyor. Bunun haricinde 1 Şart aranmaz.
  • 4447/19. madde ( 7103 sayılı kanun). Bu teşvik 2018 yılında getirilen 1 teşvik. Teşvik kapsam gereğinde 15 ay boyunca evde çalışan sigortası priminin tamamını devlet ödüyor. Ev hizmetlerinde çalışanların sigortalılığı kapsam gereğinde teşvikten yararlanabilmeniz için İşe alınan çalışanın İşkur’da işsizlik kaydının olması, İşe aldığınız çalışanın işe giriş zamanından önceki son üç aylık çağda 10 günden fazla sigortalı çalışmasının olmaması, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescilinin olmaması gerekiyor.Bu teşvik kapsam gereğinde teşvikten yararlanma zamanı normalde 12 ay. Fakat işe aldığınız çalışan 18 ıslak üstü kadınsa, 18-25 ıslak arası erkek ise ya da engelli ise 18 ay boyunca primin tamamını devlet ödüyor.Tabi siz sosyal güvenlik kurumu 10 günden fazla prim ödeme kapsam gereğinde ilk defa tescil açacağınızdan bu teşvikten işe alınış zamanını takip eden üçüncü aydan itibaren yararlanmaya başlayacağınız için teşvikten yararlanma süreniz 15 ay olacaktır.
  • 4447/50. madde ( 15921 sayılı kanun):  Evde çalışanlara sigorta kapsam gereğinde bu teşvikten yararlanabilmeniz için işe aldığınız çalışanın İşkur’da aktif şekilde işsizlik maaşı almaktadır olması gerekiyor. Bu teşvikte de nerdeyse primin tümü devlet nedeniyle ödenmekte.

Tüm teşvikleri sizin için 1 başlıkta derledik. Teşvik tanımlaması nasıl yapılır, teşvik zamanı kaç aydır bu gibi ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanlar 6111 teşvik

4447/10. madde ( 6111 sayılı kanun). Sgk ek9 kapsam gereğinde bu teşvikten yararlanabilmeniz için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş çağa borcunuzun olmaması gerekiyor. Bunların haricinde Sosyal güvenlik kurumu 10 günden fazla kapsam gereğinde işe aldığınız çalışanın daha evvelinde bu teşvikten yararlanmamış olması,18-29 ıslak arası erkek olması ya da kadın olması.

Bayanlarda ıslak şartı aranmaz.Sizde işe başladığı tarihten önceki son 6 aylık devirde sigortalı şekilde çalışmasının olmaması gerekiyor.Belirtilen şartların sağlamanız biçiminde çalışan 24 ay vakit ile teşvikten yararlanır. Şayet işe almadan evvelinde www.iskur.gov.tr adresi üstünden online şekilde işsiz kaydı da yaparsanız teşvikten yararlanma zamanı 30 aya çıkar.

Ek dokuz 10 günden fazla başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Ev hizmetleri ek dokuz 10 günden fazla müracaat formunu nasıl dolduracağınız, hangi teşvikleri işaretleyeceğiniz ve başvuruda izlenmesi gereken teferruatlı yol için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2021

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta maliyeti yukarıdaki teşviklerden yararlanma özelliğine göre alt taraftaki bu gibi olacaktır. Evde çalışan kadınlara sigorta hesaplaması ve aylık şekilde ödenecek tutarlar aşağıda belirtilmiştir;

  • Ev işlerinde çalışanların sigorta primini on günden az kapsam gereğinde ödüyorsanız bir gündelik çalışma karşılığı ödeyeceğiniz prim tutarı 2,38 TL olacaktır.
  • Ek-9 10 günden fazla prim ödemesi kapsam gereğinde geçmiş döneme sigorta prim borcunuz var ise ve ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primini düzenli şekilde ödemiyorsanız aylık şekilde ödeyeceğiniz ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanların sigorta primi tutarı: 1341,56 TL 
  • Ev hizmetleri sigorta primi 2021 tutarlarını düzenli ödemeniz ve sosyal güvenlik kurumu ek dokuz 10 günden fazla kapsam gereğinde geçmiş döneme borcunuz yok ise 5510/5 puanlık indirimle yanında aylık prim ödemeniz 1162,69 TL olacaktır.
  • 4447/10. madde teşviği kapsam gereğinde ek9 10 günden fazla prim ödemeniz ise aylık şekilde ev hizmetleri sosyal güvenlik kurumu primi 608,18 TL olacaktır.

Bakıcı desteğinden yararlanarak sigorta priminin tamamını ödemekten muaf olabilirsiniz. Bu teşvikte en az 12 ay vakit ile aylık sigorta ödemesininin tamamını devlet karşılamakta. Nasıl müracaat yapacağınızı öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışan yabancıların sigorta primi ne kadar ?

Peki yabancı bakıcı sigorta primi ne kadar ? Yabancı sigortalılar için yararlanılacak sigorta prim teşviki, ödenecek aylık prim tutarları Türk çalışanlarınki ile aynıdır. Arada hiç 1 ayrım yok. Dolayısıyla bu paylaşımımızda belirtilen bütün hukuklar yabancı çalışanlar için de geçerlidir.

Ev hizmetlerinde çalışanların maaş hesaplaması 2021

Evde çalışana sigorta yapılmakta fakat bunlar gelir vergisinden muaf olduklarından asgari geçim indiriminden de yararlanamazlar. Dolayısıyla ev hizmeti çalışanına aylık ödeyeceğiniz asgari ücreti hesaplarken net asgari ücretin asgari geçim indirimi dış tutarı üstünden hesaplama yapmanız gerekiyor. Ev hizmetlerinde çalışanlar asgari ücret net tutarı 2021 yılı için 3040,88 TL.

Ev hizmetlerinde çalışanların ücret bordrosu örneği 2021

Ev işlerinde çalışanların sigorta primi hesaplaması yukarıdaki bu gibi olup ev hizmeti çalışanı için bordro düzenlemenize gerek bulunmamaktadır. Fakat illa ki ev hizmetleri sosyal güvenlik kurumu çalışanı için bordro düzenlenecekse de bordro parametreleri ve işverene yekün maliyet hesaplaması ise alt taraftaki bunun gibi olacaktır;

Bordro Yılı2021
Bordro Ayı…….
Çalışma Günü₺30,00
Brüt maaş:₺3.577,50
SGK Payı ( %14)₺500,85
İşsizlik Primi ( %1)₺35,78
Net Maaş: ₺3.040,88

Ek9 10 günden fazla prim borcu sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Prim borcu sorgulamasını online şekilde yapabileceğiniz 1 uygulama henüz hizmete açılmadı. E devletten sorgulama imkanı şu lahza için bulunmamaktadır. En yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak T.C. numarası ile borç durumunu öğrenebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılıyor ?

Ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi nasıl ödenir sorusu bize sık şekilde sorulan soruların başında gelmekte. ek dokuz 10 günden fazla ödemesini Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bütün bankalardan, PTT’den, mobil ya da internet bankacılığından işveren T.C.  numarası üstünden SGK Ödemeleri-Ek dokuz 10 günden fazla ödeme menüsünden ödeyebilirsiniz. Bazı bankalarda ödeme menüsü 61 ek-9 10 günden fazla tahsilatı şekilde da geçebilmektedir.  Dilerseniz SGK kredi kartı ile prim ödeme sisteminden de ek dokuz 10 günden fazla prim ödemesini kartla yapabilirsiniz.

Ev hizmetlerinde çalışanların asgari geçim indirimi

Ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaftır. Gelir vergisi kesintisi yapılmadığından asgari geçim indirimi de ödenmez. Yukarıdaki hesaplama bordrosu örneğinde de görüleceği üzere brüt maaştan yalnızca SGK primi ve işsizlik primi kesintisi yapılarak net maaş hesaplanır. Gelir vergisi kesilmediğinden normal asgari ücretin üstünde maaş ödenir.

Ssk ödemesi bir gün gecikirse ne olur ?

Sgk ek9 10 günden fazla ödemesi ile Öbür işveren sigorta prim ödemelerinizi bir gün geciktirmeniz biçiminde o aya ilişkili olarak teşvik iptal edilir ve 10 günden fazla çalışan priminizi indirimsiz şekilde ödemesi yapmak durumunda kalırsınız. 10 günden fazla ev hizmetleri prim tutarını gecikmiş şekilde ödedikten sonrasında kalan aylarda teşvikten tekrar yararlanabilirsiniz.

Bakıcınıza nasıl sigorta yapacağınızı bilmiyor musunuz ? Merak etmeyin biz adım adım anlattık. Öğrenmek için sayfamızı ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Ev hizmetleri 10 günden fazla kapsam gereğinde çalıştırılanlara ilişkili olarak ödenen primlerin ve yapılan bütün tahsilatların dökümünü bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden alabilirsiniz. Şayet ek dokuz 10 günden fazla borç sorgulaması yapacaksanız bunu bankalarda ya da SGK kart ile prim ödeme sisteminde T.C. numarası ile SGK Ödemeleri-61 ek-9 10 günden fazla tahsilatı menüsünden yapabilirsiniz.  Evde çalışanların sigorta ödemesi için online borç sorgulaması yapabileceğiniz diğeri uygulama bulunmamaktadır.

Ev hizmetlerinde çalışanların emekliliği nasıl olur ?

Ek dokuz ev hizmetleri 10 günden fazla kapsam gereğinde prim ödemesi yapılan kişiler sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sigortalı sayılırlar. Dolayısıyla emeklilik için lüzumlu olan prim günü, ıslak ve sigortalılık zamanı koşulları ilk defa adına prim ödenen tarihe göre farklılık gösterir. İlk sigorta prim ödeme tarihinizi ve doğum tarihinizi bize yorum bölümünden yazarsanız ne süreç emekli olabileceğinizi hesaplayabiliriz. Dilerseniz hemen sayfamızı ziyaret ederek kendiniz de tablodan emeklilik şartlarınıza göz atabilirsiniz.

2022 ev hizmetleri sigorta primi ne kadar olacak ?

2022 yılı brüt ve net asgari ücret tutarlarının belirlenmesi ile beraberinde 2022 yılı için ödenecek sigorta primi ve maaş ödemesi tutarları da göze çarpan olacak ve sayfamızda lüzumlu düzenleme yapılacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar