2021 Ev Hanımı Sigortası Primi Ne Kadar Oldu ?

Ev hanımı sigortası primi ne kadar sorusu dışarıdan düşük sigorta primi ödeyerek emekli olmak dileyen ekişilerin en çok aşırı sordukları soruların başında gelmekte. Evde çalışanların düşük sigorta primi ödeyerek emekli olma hakları olmaktadır. Bu sigorta isteğe bağlı kapsam gereğinde yapılabilmektedir ve en düşük sigorta primi ödenen kapsam bu sigortadır.

2021 asgari ücret net ve brüt tutarların belirgin olması ile yanında ev hanımı sigorta primi 2021 tutarları da belirgin oldu. Bu paylaşımımızda bu sigorta kolu kapsam gereğinde isteğe bağlı sigorta primi ne kadar, evde elişi yapanlar ne kadar prim öder 2021 prim tutarları ve koşulları ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ev hanımı sigortası kuralları nelerdir ?

Bu kapsam prim ödemesi yapabilmeniz için alt taraftaki koşulları sağlamakta olmanız gerekiyor.

 • Evde kendi imkanlarınızla süs eşyası, havlu, dantel v.s. bu gibi yapıp satıyor olmanız,
 • Aktif şekilde esnaflık, firma ortaklığı kaydı v.s. olmaması,
 • Ziraat odalarında kaydınızın olmaması gerekiyor.

Ev hanımı sigortası için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Yukarıdaki kuralları sağlıyorsanız  isteğe bağlı sigorta başvurusunu ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Başvuruda istenen belgeler ise şunlardır;

 • İsteğe bağlı sigorta müracaat formu
 • Başvuru formunda (……..) 193 sayılı Kanunun dokuz uncu maddesinin (6) numaralı bendinde sayılan işleri yapmam itibarı ile isteğe bağlı sigortalı olmak istiyorum. yönünü işaretleyeceksiniz.
 • Vergi dairesinden aktif vergi kaydınızın olmadığına dair evrak alacaksınız.
 • Kimlik fotokopinizi ekleyeceksiniz.

Başvuruda izlenmesi gereken yol, formu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımları nasıl emekli olur 2021

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu kapsamda isteğe bağlı şekilde prim ödemesi yapanların hizmetleri bağkurda değerlendirilir. Dolayısıyla emeklilik koşulları bağkura göre değerlendirilmelidir.

 • Bu kapsamda ilk defa 01 Ocak 2021 tarihsel ve sonra başlayanlar normal emeklilik için 58 ıslak ve 9000 günü, yaştan emeklilik için ise 5400 gün 61 yaşı tamamlamalı.
 • Bu sigorta önce de bağkur, sosyal sigortalar kurumu v.s. hizmetiniz var ise emeklilik şartlarınız farklılık gösterebilir. Dilerseniz yazının sonundaki yorum kısmından bize sorabilir ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emeklilik kuralları başlıklı yazımızdaki tablodan bu kapsamda emeklilik şartlarınızı kendiniz hesap edebilirsiniz.

Ayrıntılı emeklilik kuralları tablomuza göz atarak emeklilik tarihinizi kendiniz hesaplayabilirsiniz. Bunun için sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Ev hanımı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ne kadar 2021

Bu kapsamda prim ödemesi yapanlar 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde sayılırlar ve  ödenen primler Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu hizmeti şekilde değerlendirilir. En düşük ve en yüksek sigorta prim tutarları alt taraftaki gibidir;

 • 2021 yılında aylık şekilde en düşük: 1068,48 TL 
 • 2021 yılında aylık en yüksek: 8013,60 TL.

Aylık şekilde ödenen Öbür isteğe bağlı sigorta primleri, sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde dışarıdan ödeme yapılan sigorta kolları ve bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ev hanımlarına emeklilik toplu ödeme ile olasıdır mü ?

Türkiye’de ikamet edenlerin boşta geçen süreleri toplu şekilde borçlanarak emeklilik hakları yoktur. Yalnızca yurtdışında Sosyal Güvenlik sözleşmesi olan ülkelerde ikamet eden Türk vatandaşı olanlar yurtdışındaki resmi ikamet sürelerini Türkiye’de toplu borçlanarak emeklilik hakkı elde edebilmekte.

Türkiye’deki ikamet edenler ise ilk sigorta tescil zamanından sonrasında doğan üç çocuğa kadar doğum borçlanması yapma hakkına sahip. Onun dışında ise boşta geçen süreyi borçlanma bu gibi 1 adalet bulunmuyor.

25 yılı tamamlayanlar borçlanma yaparak erken emekli olabilecek. Ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İsteğe bağlı sigorta emekli maaşı ne kadar ?

Ortalama şekilde 2021 yılında isteğe bağlı sigorta kapsam gereğinde emekli olan birisine ödenecek aylık tutarı primleri tabandan ödeyenler için  en düşük emekli maaşı 1500 liradır. Alınacak emekli maaşı tutarı Öbür kapsamlarda ödenen prim tutarlarına, primlerin geçtiği dönemlere göre farklılık gösterir.

Hiç sigortası olmayan ev hanımları nasıl emekli olur ?

Herhangi 1 kapsamda sigortası olmayan ya da adına Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi ödenmeyenler emekli olma imkanı maalesef şu lahza yoktur. Lakin Hükümet torba hukuk ile 1 güncelleme yaparsa ve ev kadınlarına borçlanma karşılığı emeklilik hakkı verirse o süreç olabilmektedir. Onun dışında böyle 1 uygulama bulunmuyor.

2022 ev hanımı sigorta primi ne kadar olacak ?

2022 yılı brüt asgari ücretin dikkat çekici olması ile yanında 2022 en düşük ve en yüksek prim tutarları göze çarpan olacak ve sayfamız güncellenecektir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar