2021 Engelli Kimlik Kartı Nasıl, Nereden Alınır ?

Engelli kimlik kartı nasıl ve nereden alınır meselesi için bütün ayrıntılara bu paylaşımımızda yer verilecektir. Kanunen belirlenen oranın üstünde engelli olan bireyler engelli sayılmakta ve bu kişilere engelli kartı organize edilmektedir. Vergi indirim, sosyal yardımlar ve Öbür bütün imkanlardan yararlanabilmek için engellilerden engelli kartı istenir. Bu paylaşımımızda engelli kimlik kartı nasıl alınır,  engelli kimlik kartı için lüzumlu belgeler istenen belgeler ve konu konusundaki bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Engelli kartı nedir ?

Engelli kartı mani oranı en az %40 ve ya üstünde olan kişilere verilen ve yeni kimlik boyutunda olan, resimli ve insanın mani bilgilerinin de yer aldığı karttır.

Engelli kartı nasıl alınır ?

Engelli kimlik kartı almak için;

 • En az %40 ve ya üstünde zihinsel ya da bedensel engelinizin olduğunu gösterir sağlık kurulu raporunuzun olması gerekmekte. Şayet sağlık kurulu raporu diğeri adıyla özürlü raporunuz olmadan herşeyden önce bu raporu çıkartmalısınız.
 • Sağlık kurulu özürlü raporu tam teşekküllü devlet hastaneleri ve ya üniversite hastanelerinden alınabilmekte. Raporda mani oranının en az %40 ve ya üstünde olması gerekmekte.
 • %40 altında rapor sektör bireyler engelli sayılmazlar ve dolayısıyla bu kişilere engelli kartı verilmez.
 • Özürlü raporu başvurusu nereye ve nasıl yapılacak, başvuruda istenen evraklar neler ve izlemeniz gereken yol konusu için bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sağlık Kurulu raporunuz var ise bu rapor ve aşağıda sayılan Öbür engelli kartı için lüzumlu belgelerle Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapmanız gerekiyor.

Özürlü kimlik kartı için lüzumlu evraklar 2021

Özürlü diğeri adıyla engelli kartı için lüzumlu evraklar şunlardır;

 • Engelli insana ait kimlik fotokopisi,
 • Başvuru Kanuni vasi aracılığı ile yapılıyorsa kanuni vasiye ait kimlik fotokopisi ve vasi olduğuna dair belge,
 • İki tane yeni tarihli vesikalık fotoğraf,
 • En az %40 ve ya üzeri engelli olduğunu gösterir mani raporunun aslı ya da aslı gibidir fotokopisi,

Engelli kimlik kartı müracaat nereye, nasıl organize edilmektedir ?

Başvuru bizzat engellinin kendisi anlamında yapılabileceği benzeri üst kısımda lüzumlu belgeler ile Kanuni vasi aracılığıyla da yapılabilir. Başvurudan sonrasında evraklar incelenir. Evraklarda 1 noksan yok ise ortalama bir hafta içerisinde kimlik hazırlanıyor. Elden alabileceğiniz benzeri posta ile adresinize gönderilmesini de rica edebilirsiniz.

Engelli kimlik kartı e-devlet ön başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Dilerseniz engelli kimlik kartı için ön başvuruyu e-devletten de yapabilirsiniz. E-devlet sisteminde sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Engelli kartı nereden alınır 2021?

Peki engelli kimlik kartı nereden alınır ? Engelli kartı için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmakta ve lüzumlu incelemeler sonucunda evraklarda 1 noksan olmadan kimlik gene buralardan alınmakta. Ağır engelli şahısda kimlik engelli şahıs sebebiyle alınamıyorsa lüzumlu belgeler kanuni vasisi anlamında düzenlenerek müracaat da gene vasi aracılığı ile yapılabilir.

Engelli kimlik kartı nerelerde kullanılır ?

Engelli kart malikleri oldukça çok imkandan, indirimden ve avantajdan yararlanma hakkına sahiptirler. Özürlü kartının sağladığı avantajlar ve kullanım yerlerini şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Engelli kimlik kartı malikleri devlet tiyatrolarından bedava yararlanır ve sinemalarda mani kimliği için indirim imkanı sağlanır.
 • En büyük avantaj toplu taşımadadır. Belediye otobüsleri, metro ve tramvay benzeri toplu atama araçlarında ve katar ile hızlı şimendifer biletlerinde indirim sağlanır. Bazı belediyeler engellilere bu hizmeti bedava şekilde da sunabilmekte.
 • TOKİ başvurularında engellilere ayrı 1 kontenjan ayrılır. Dolayısıyla engelli şekilde müracaat yapanların Kurada şansı daha fazla olur.
 • En az %40 üzeri engeli olan ve sigortalı çalışanlar ile devlet memurları vergi indiriminden yararlanarak maaşlarını daha fazla alabilirler. Ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • En az %40 ve ya üstünde raporu olan çalışanlar ıslak beklemeden prim günü ve sigortalılık zamanı kurallarını sağladıklarında erken emeklilik hakkından yararlanırlar.
 • En az yüzde 90 üzeri engelliler ÖTV ödemeden sıfır araç alabilmekte. Bu da sıfır araç alımında çok aşırı büyük 1 avantaj oluşturmakta. Engelli raporu ile araç alımı konusundaki bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.
 • Engel raporu %40 ve üstünde olanlar engelli maaşından yararlanabilir.
 • Alışveriş merkezlerinde ya da Halk kurumlarında engelli kartı indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

Engelli otobüs kartı nereden alınır ?

Tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanesinden yukarıdaki koşullar ve kanunlar doğrultusunda alınmış olan 1 raporunuz var ise ya da hali hazırda engelli kimlik kartına sahipseniz Belediyelerin otobüs, tramvay ya da Öbür toplu nakil kartı başvurusu yapılan birimlerine başvurarak engelli otobüs kartını alabilir ve bedava ulaşım hakkından yararlanabilirsiniz.

Engelli kimlik kartı değiştirmek nasıl, nereden yapılıyor ?

Engelli oranının değişmesi, kimliğin kaybedilmesi ya da diğeri 1 sebeple kimliğin yenilenmesi gerekmektedir. Bu halde bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yaparak kimliğinizi değiştirebilir ya da yenileme başvurusu yapabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar