2021 Ek 6 Sigorta Primi Ne Kadar Oldu ?

EK 6 sigorta primi ne kadar oldu ? Malumunuz ticari taksilerde, dolmuşlarda ya da bu gibi toplu atama işyerlerinde çalışan şoförler ile Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek bölgelerde ay arasında kısmi çalışan sanatçıların ayın 30 günden noksan kalan hizmet sürelerini isteğe bağlı şekilde 30 güne tamamlama hakları bulunmakta.

5510 ek 6’ıncı madde kapsam gereğinde sigortalılığı düzenlenen bu şahısların aylık hizmetlerini 30 güne tamamlayabilmeleri için ayda 10 günden az çalışıyor olmaları gerekebilir. 2021 brüt asgari ücretin dikkat çekici olması ile yanında Ek6 sigortalılarının 2021 yılı prim tutarları da dikkat çekici oldu. Paylaşımımızda 2021 yılı için ek 6 sigorta prim tutarları, sosyal güvenlik kurumu ek 6 nedir sorularının yanıtını bulabilir bununla birlikte müracaat için lüzumlu olan ek-6 formunu indirebilirsiniz.

Ek 6 sigorta nedir ?

Ticari taksilerde, dolmuşlarda ve ya toplu atama araçlarına şoför şekilde çalışanlar ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı bazı bölgelerde ay arasında part time diğeri ismi ile kısmi çalışanların 30 günden noksan hizmet sürelerini kendilerinin ödeme yaparak 30 güne tamamlamalarını veren sigorta koludur.

Ek 6 sosyal güvenlik kurumu başvurusu nasıl yapılıyor ?

Başvuruların ek 6 SGK müracaat formu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılması gerekiyor. ek 6 formuna ek şekilde kısmi zamanlı meslek sözleşmesinin de eklenmesi gerekiyor. Ek-6 şoför sigortası formunun eksiksiz şekilde doldurularak çalışanın bağlı olduğu uğraş odası ya da uğraş kooperatiflerince onaylanması gerekmektedir.Ek 6 şoför sigortası formunu buradan indirebilirsiniz :

Sgk ek 6 formunu eksiksiz şekilde doldurup elden ya da posta yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz. eğer ek 6 formu Sgk’ya posta ile yollayacaksanız taahhütlü ya da iadeli taahhütlü seçeneklerini kullanarak gönderin. Zira ek-6 formu Sgk’ya taahhütlü ya da iadeli taahhütlü yollarsanız müracaat tarihsel şekilde postaya verilen tarih esas alınacak ve geç gitmesi zorunda herhangi 1 mağduriyet oluşmamış olacaktır.

Ek 6 sigorta nasıl yapılıyor ?

Eğer bu kapsamda kısmi zamanlı çalışıyorsanız ve üst kısımda belirtilen koşulları da sağlıyorsanız sosyal güvenlik kurumu ek-6 formu ve kimlik fotokopiniz ile ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız yeterli olacaktır.

Ek 6 sigorta primi ne kadar oldu 2021

Malumunuz ek 6 sigortalıları 2021 için brüt asgari ücretin 27 gündelik tutarının %32,5’i oranında prim ödemesi yapmaktalar.2021’de 28 günlük, 2022’de 29 ve 2023’de ise 30 gündelik tam ücret üstünden prim ödemesi yapacaklar.

İşsizlik primine tabi olmak arzu edenler ise buna ilave şekilde % 3’lük işsizlik primi de ödemekte ve yekün prim ödeme oranı %35,5 oluyor. Brüt asgari ücret 2021 yılının tümü için 3.577,50 TL şekilde belirlendi. Buna göre ek 6 kapsam gereğinde isteğe bağlı prim ödemesi yapanların gündelik ve aylık olarak  ödeyecekleri tutarlar alt taraftaki benzeri olacaktır.

İşsizlik primi ödemeyenler için
Aylık en düşük prim tutarı₺1.085,18
Günlük en düşük prim tutarı₺36,17
Aylık en yüksek prim tutarı₺8.138,81
Tavandan gündelik en yüksek prim₺271,29
İşsizlik primi ödeyenler için
Aylık en düşük prim tutarı₺1.185,35
Günlük en düşük prim tutarı₺39,51
Aylık en yüksek prim tutarı₺8.890,09
Tavandan günlük olarak en yüksek prim₺296,34

Şoför sigortası ne kadar 2021

Eğer SGK ek 6 kapsam gereğinde prim ödemesi yapıyorsanız üst kısımda prim tutarları belirtilmiştir. Normal çalışanlar ile part time şoförler için aylık ödenecek sigorta prim tutarları, teşvikli ve teşviksiz tutarlar konusu için bilgi edinmek ve bütün teferruatları öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek 6 şoför sigortası hangi kapsamda sayılır ?

Bu kapsamda ödenen sigorta primleri 4a eski ismi ile sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde hizmet şekilde değerlendirilir. Bu halde emeklilik şartlarınız da bitkisel şekilde sskya göre hesaplanır. 

Eğer aktif şekilde devam eden vergi kaydınız var ise bu halde hizmeti sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde 30 güne tamamlayamayacağınız için 10 günden noksan kalan süreleri bağjur kapsam gereğinde tamamlamanız gerekiyor.

Ek 6 sigorta emeklilik kuralları nelerdir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere şayet bireyin kendi adına devam eden aktif bağkuru yok ise prim ödemelerini 30 güne sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde tamamlar. Bu halde emeklilik kuralları 4a yani sskya göre değerlendirilir. İlk işe giriş tarihinize göre emeklilik yaşınızı hesaplamak ve tablodan şartlarınıza göz atmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk ek6 sağlıktan yararlanma şartları

SGK sağlıktan yararlanma koşulları başlıklı paylaşımımızda da detaylı şekilde anlatıldığı üzere SGK’dan yararlanabilmeniz için son bir yıl içerisinde adınıza ödenmiş sigorta/bağkur v.s. hizmetinin en az 30 gün olması gerekiyor. Bu kapsamda son ödeme vadesi geçmiş sigorta prim borçlarınız 2 aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamazsınız.

Ek 6 sigorta son ödeme tarihi

Her aya ilişkili olarak sigorta primini ay bittikten sonrasında takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Örneğin 2021 Ocak ayına ait ek 6 borçlarınızı en geç 28 Şubat 2021 tarihine kadar ödemeniz gerekiyor.

Ek 6 sigorta iptali nasıl yapılıyor ?

Eğer çalışma sona erdiyse bunun Sosyal Güvenlik Kurumu’na 1 dilekçe ile bildirilmesi ve çıkışın yapılması gerekebilir. Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurarak çıkış ve iptal işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ek 6 sigortalı tazminat alır mı ?

Kıdem tazminatı için lüzumlu olan ve olmazsa olmamakta 2 Şart bulunmaktadır. Bunlar;

  • Kendi arzu ve kusuru dışında işten ayrılmış olmak,
  • İşyerinde en az bir yıl vakit ile çalışmış olmak.

Eğer üst kısımda sayılan 2 şartı sağlıyorsanız işveren tazminat ödemesi yapmak durumundadır. Bunun dışında kendi isteğiniz ile çıkmanız zorunda da tazminat alabileceğiniz istisnai durumlar bulunur. sayfamızı ziyaret ederek kendi isteğiniz ile çıkmanız mecburiyetinde nasıl tazminat alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ek beş ek 6 prim ne kadar 2021

Yukarıda 5510 Ek6 kapsamındaki sigortalılar için güncel aylık sigorta primleri paylaşılmıştır. Şayet ek beş tarım sosyal sigortalar kurumu primlerini merak ediyorsanız öğrenmek ve daha fazla bilgi edinmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2022 ek 6 SGK primleri ne kadar olacak ?

2022 asgari ücret açıklandığında 01 Ocak 2022 zamanından sonrasında gerçekleşecek olan ek 6 sosyal güvenlik kurumu prim tutarları meselesinde bilgiyi bu sayfamızda bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar