2021 Ek 5 Tarım Sigortası Primi Ne Kadar Oldu ?

Ek beş tarım sigortası primi brüt asgari ücret üstünden hesaplanıyor. 2021 net ve brüt asgari ücret tutarlarının belirgin olması ile yanında 01 Ocak 2021 tarihsel ile 31 Aralık 2021 tarihleri bünyesinde ödenecek en düşük tarım sigortası primi ve en yüksek aylık ek5 sigorta 2021 primleri de göze çarpan oldu.

Ek beş tarım sigortası sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde isteğe bağlı şekilde prim ödemesi yapılabilen tek sigorta koludur. Paylaşımımızda ek beş sigorta primi ne kadar 2021 prim tutarları meselesi için bilgi sahibi olabilir, bununla beraber ek beş sigorta nedir,  ek5 tarım sigortası koşulları ve emeklilik kuralları ile ilgili da bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK ek beş ne anlama gelir ?

İlk kere 2011 yılında 6111 Sayılı Kanun ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Ek5’inci maddesine eklenmiş olan güncelleme ile tarım ve orman işlerinde mevsimlik ya da geçici vakit ile çalışanların sigortalanması amacı ile getirilen sigorta düzenlemesidir.

Ek beş tarım sigortası kuralları 2021

Ek5 tarım sigorta primi kapsam gereğinde prim ödemesi yapabilmeniz için alt taraftaki kuralları sağlamanız gerekiyor;

 • Tarım/orman işlerinde süreksiz yani gündelik/mevsimlik işlerle uğraşıyor olmanız gerekiyor. Bu şarta genel şekilde herkes takılıyor. Normalde tarım sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde prim ödemesi yapabilmek için bu Şart aranıyor. Şayet büyükşehirlerde ya da tarımdan irak yerde ikamet ediyorsanız ek beş kapsam gereğinde prim ödemeniz Şüphe uyandırabilir. Böyle 1 halde SGK gerçekten tarımla uğraşıp uğraşmadığınız meselesinde 1 denetim yapabilir.
 • Ziraat odası, ilçe tarım, pancar kooperatifi v.s. bunun gibi Kuruluşlarda çiftçilik kaydınızın olmaması gerekiyor. Şayet hali hazırda ÇKS yani çiftçi kayıt sisteminde 1 kaydınız var ise Kanuna göre ek beş kapsam gereğinde prim ödemesi yapmanız mümkündür değildir.
 • Esnaflık kaydı, aktif vergi kaydı, firma ortaklığı kaydınızın v.s. olmaması gerekiyor.

Yukarıdaki koşulları sağlıyorsanız Ek5 sigorta kapsam gereğinde prim ödemesi yapabilirsiniz.  ek beş kapsam gereğinde ödenen sigorta primleri 4a eski adıyla sosyal sigortalar kurumu hizmeti şekilde sayılır ve dolayısıyla emeklilik koşulları da SSK’ya göre hesaplanır.

Ek beş tarım sigortası nedir, ek beş kapsam gereğinde olmak ve denetim geçirmemek için nelere dikkat etmek gerekir konularında teferruatlı bilgiyi  sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası için lüzumlu evraklar

Tarım isteğe bağlı sigorta müraacatı için Sosyal Güvenlik Kurumu’nca bazı belgeler istenebilir. ek beş sigorta için lazım belgeler şu biçimde sıralanabilir.

 • Ek5 isteğe bağlı sigorta müracaat formu. Müraacat formunun bulunduğunuz il/ilçedeki tarım müdürlüğü ve mahalle/köy muhtarı anlamında onaylanmasıgerekir.
 • Ziraat odalarında kaydınızın bulunmadığına dair İB formu,
 • Kimlik fotokopisi.

Eğer ek beş kapsam gereğinde prim ödüyorsanız ve emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşını öğrenmek istiyorsanız sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası formu 2021

Ek beş sigortasını başlatmak için herşeyden önce formu eksiksiz doldurmanız sonra ise bağlı olduğunuz mahalle/köy muhtarı ile il/ilçe tarım Müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Onaylama işlemlerinin ardından Ziraat odasından çiftçilik kaydınızın olmadığına dair doküman ve kimlik fotokopinizi de forma ekleyerek ikametinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyor.  Ek5 tarım sigortası için müracaat formunu buradan indirebilirsiniz >> Peki ek 5 sigorta ne kadar oldu ? Güncel tarım ek beş primi ne kadar meselesi için aşağıda bilgi bulabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası ne kadar 2021

01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri bünyesinde güncel ek5 sigorta primi alt taraftaki benzeri olacaktır;

 • En düşük ek beş sigorta primi 1151,96  TL,
 • En yüksek tarım sigortası primleri ise aylık 8639,70 TL olacaktır.

Yıllara göre/geçmiş yıllar ek beş prim tablosu

Asgari ücretin brütü esas alınarak yıllar itibarıyla ödenen en yüksek ve en düşük prim tutarları alt taraftaki tabloda paylaşılmıştır.

Aylık En DüşükAylık En Yüksek
2020 Yılı ek beş Primi913,80 TL6853,00 TL
2019 yılı ek beş primi764,96 TL 5737,12 TL
2018 yılı ek beş primi583,48 TL4376,10 TL
2017 yılı ek beş primi490,59 TL3679,42 TL
2016 yılı ek beş primi435,63 TL3267,23 TL

2925 tarım sigortası ne kadar 2021

Bu kapsamda ilk kere 30.04.2008 tarihsel bundan öncesinde girişi olanlar ve kesintisiz şekilde prim ödemesi yapanlar için 2925 tarım sigortası primleri aylık brüt asgari ücretin 15 günlük olarak prime esas kazancı üstünden ödeme yapmaktalar. Dolayısıyla alacakları emekli maaşı da azda olsa biraz daha düşük olabilir. Buna göre;

 • 15 gün üstünden 2925 tarım sosyal sigortalar kurumu ödemesi yapanların 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında ödeyecekleri sosyal sigortalar kurumu tarım 2925 prim tutarı aylık şekilde 581,34 lira olacaktır.
 • başlıklı makalemizden ne süreç emekli olabileceğiniz meselesi için hesaplama yapabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası primi ödemesi nasıl yapılıyor ?

Bu kapsamda prim ödeyenler süreç süreç ek beş prim borcu nasıl ödenir, ek beş tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır benzeri soruları bize sormakta. Prim ödemesi T.C numarası üstünden yapılmaktadır.

Ek beş tarım sigortası prim borcunu bütün bankalardan ve PTT’lerden, mobil ve ya internet bankacılığı kanallarından,  ATM’lerden SGK ödeme-Ek5 Ek6 İBS Topluluk Tarım menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak ödeyebilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası ödenmezse ne olur ?

Her ayın sosyal güvenlik kurumu ek5 prim borcunun sonraki ayın son gününe kadar ödenmesi gerekiyor. ek beş ödemesi yapılmadığında gecikme zammı ve faizi ile hesaplanır. Bununla beraber bu biçimde 2 aylık sigorta primi ödenmediğinde sağlık hizmeti kapanır. Sigortası yapılmış kişinin kendisi ile bakmakla yükümlü bulunduğu bireyler sağlıktan yararlanamaz.

 • Ek beş tarım sigortası ödenmediğinde ya da belirgin 1 süreç hiç ödenmediğinde isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu bunun gibi iptali söz konusu değildir. İsteğe bağlı bağkurda 12 aylık prim ödenmediğinde prim ve hizmet silinirken ek beş sigorta kolunda böyle 1 uygulama bulunmuyor.
 • Ek 5 lakin dilekçe verilirse ya da sigortalı çalışma olursa ve ya vergi kaydı, esnaflık kaydı başlarsa durur. Onun haricinde iptal yapılmaksızın devam eder.
 • Ek5 tarım sigortası primi borcunun tümü dilekçe ile sildirilebilir. Fakat bu halde borçlu olunan günlere ait hizmetler de silinir ve bu hizmetler sonradan borçlanılamaz.

Ek beş tarım sigortası sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

EK beş kapsam gereğinde ne kadar prim gün sayınız olduğunu e devlet aracılığı ile kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünden ek beş sigorta ödemesi yaptığınız dönemler için ne kadarlık hizmetiniz olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Borçlu dönemler hizmet şekilde görünmez.

Ek beş tarım sigortası borcu sorgulama nasıl yapılıyor ?

Ek beş tarım sigortası borcunuza e devlet üstünden bakabilirsiniz.  www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numarasıve e devlet şifresi ile sisteme giriniz. E devlet şifresi yoktur ise ya da unuttu iseniz PTT’den temin edebilirsiniz.

Sisteme girişin ardından ek beş sorgulaması için Sosyal Güvenlik Kurumu-Diğer Hizmetler-EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü menüsünden ek5 sigorta tescil ve borç dökümünüzü kontrol edebilirsiniz. ek beş sigorta sorgulama ekranına giriş sağlayabilirsiniz. Vermiş olduğum linkten tarım sigortası primi ne kadar olduğunu yani ek beş prim borcunuzu da sorgulayabilirsiniz.

Ek5 tarım sigortası prim gün sayısı

İsteğe bağlı tarım sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde prim ödüyorsanız prim gününüz Sosyal Güvenlik Hizmet dökümüne 30 gün şekilde geçer. Emeklilikte de 30 gün üstünden hesaplama yapılır.  30 günden noksan olması ya da 15 gün şekilde değerlendirilmesi söz konusu değildir. 15 gündelik hizmet sırf eski 2925 tarım sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde prim ödeyen ve ödemeye devam edenler için geçerlidir.

Ek5 sigortasında emekliliğe esas kazanca yansıyan prime esas yatırım tutarı normal sigortaya göre daha düşüktür. Sebebi ise aylık prim ödemesinin tam asgari ücret üstünden yapılmıyor olması. 2019 sebebiyle 26 gündelik brüt asgari ücret üstünden prim ödemesi yapılmaktadır.Ek beş tarım sigortasından ne süreç emekli olacağınızı bilmiyor musunuz ?  O süreç hemen sayfamızı ziyaret edin ve tarım sigortası kaç yılda emekli olur hesaplayın.

Ek beş tarım sigortası dondurma dilekçesi

Ek5 tarım sigortasını;

 • Sigortalı şekilde çalışmaya başlamanız,
 • Adınıza Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açıklması,
 • Emekliliğe ayrılmanız zorunda ya da hiç bir şart aranmaksızın kendi isteğiniz ile kapatabilirsiniz.
 • Kapatmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile müraacat yapmanız gerekir. Dilekçe örneği hazırlanmıştır ve aşağıdadır.
 • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda ……………………………….. T.C numarası ile Ek5 tarım sigortası tescilim vardır.  ……………………………. itibariyle Ek5 tarım sigortamın durdurulmasını istiyorum.
 • Gereğini arz ederim. 

Şayet böyle 1 dilekçe verirseniz ek beş tarım sigortanız talepte bulunduğunuz tarihten itibaren kapatılır. Lakin ben geçmiş Ek5 prim borçlarımı ödemesi yapmak istemiyorum, ek5 borcunun tamamıyla silinmesini de istiyorum diyorsanız bunu dilekçenizde yazmanız lazım. Şayet sosyal sigortalar kurumu ek beş borcunu sildirmek istiyorsanız dilekçeyi alt taraftaki bunun gibi vermeniz gerekiyor. ek beş tarım sigortası iptal dilekçesi örneği alt taraftaki gibidir;

 • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda ……………………………….. T.C numarası ile Ek5 tarım sigortası tescilim bulunuyor. ……………………………. itibarıyla Ek5 tarım tescilimin prim ödemelerimin yettiği son tarih itibarıyla durdurulmasını rica ediyorum.
 • Gereğini arz ederim.
 • Bu halde prim ödemeniz var ise yettiği kadar hizmet bırakılarak borçlu olduğunuz dönemlere ilişkili olarak hizmet de silinir prim borcu da.

Hemen sayfamızı ziyaret ederek konu meselesi için daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası aile yardımı alabilir mi ?

Bildiğiniz üzere eşi çalışmayan sigortalılar ile devlet memurları çalışmayan eş için aile yardımı ya da asgari geçim indiriminden yararlanabilmekte. Eşin herhangi 1 kapsamda çalışması yani ücret karşılığı 1 işte çalışması şeklinde eş yardımı kesilmektedir. Şayet çalışmayan eşe ek beş tarım sigortası açılırsa eş yardımının kesilmesi gerekir. Zira Kanuna göre ek beş tarımda ücret karşılığı çalışanlar şekilde bilinir. Aile yardımı için de eşin ücret karşılığında çalışmıyor olması gerekiyor.

Bu halde eşi ek beş kapsam gereğinde prim ödemesi oluşturan sigortalı ya da devlet memurları aile yardımından faydalanamaz. İsteğe bağlı sigorta kollarından sırf isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödenmesi zorunda aile yardımı devam eder.

Kendi sigortamı nasıl yatırabilirim 2021

4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde 1 işyerinde çalışma imkanı olmayan fakat isteğe bağlı şekilde sigortasını ödemesi yapmak isteyenlerin en çok aşırı tercih ettiği sigorta kollarından bir tanesi ek5 tarım sigortasıdır. Fakat üst kısımda ek5 tarım sigortası koşulları kısmında da belirtildiği üzere bu sigorta kapsam gereğinde prim ödeyebilmeniz için tarım ya da orman işlerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Ha SGK bunu kontrol ediyor mu derseniz müracaat aşamasında etmiyor. Lakin sonra 1 şikayet olması biçiminde gerçekten tarım işi ile uğraşıp uğraşmadığınız meselesinde 1 denetim yapılabiliyor.

Ek5 tarım sigortası yerine isteğe bağlı bağkurdan da devam edebilirsiniz. İsteğe bağlı bağkurda esnaflık, çiftçilik kaydınızın olmaması koşulu ile prim ödemesi yapabilirsiniz. Öbür meselesinde sayfamızda bilgi bulabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası vergi indiriminden yararlanabilir mi ?

Ek5 tarım sigortası ne kadar sorusunun yanıtını verdikten sonrasında gelelim sosyal sigortalar kurumu tarım sigortası kapsam gereğinde prim ödemesi yapanların engellilik durumundan ötürü prim ya da vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağı hususuna. ek beş tarım sigortası ödemesi yapanlar gelir vergisine tabi olmamaktadır. Engelli vergi indirimi için gelir vergisine tabi olma şartı aranmaktadır. Bu nedenden dolayı %40 üzeri mani raporu olsa dahi ek5 ödemesi oluşturan kişiler gelir ya da vergi indiriminden yararlanamazlar.

Ek beş tarım sigortası hangi bankalara yatırılıyor ?

Ek beş sosyal güvenlik kurumu prim ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bütün banka ve PTT şubelerinden yapılabilmektedir. ek beş sigorta primi ödemesi yapılabilen başlıca bankaları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • PTT,
 • Halk Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Finans Bank ve En Para,
 • Türkiye Iktisat Bankası,
 • Kuveyt Türk.
 • Deniz Bank.

2022 ek beş tarım sigortası primi ne kadar olacak ?

2022 asgari ücretin açıklanması ile beraberinde 2022 yılında ödenecek ek5 tarım sigortası en düşük ve en yüksek primler de belirgin olacaktır. Primler açıklandığında güncel prim tutarlarını bu sayfamızda bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar