2021 Ehliyet Sağlık Raporu Nasıl, Nereden Alınır ?

Ehliyet sağlık raporu yeni ehliyet alabilmek ya da ehliyeti yenilemek için istenen lüzumlu belgelerden birisidir. Ehliyet için sağlık raporu çıkarmak epey bir basittir. Bu paylaşımımızda ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır ve ehliyet sağlık raporu nereden alınır, başvuruda istenen evraklar ve konu meselesi için merak etmiş olduğunuz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Yeni ehliyet nasıl alınır ?

Yeni ehliyet için herşeyden önce Nüfus Müdürlüğünden randevu almanız gerekmekte. Gerçekte randevusuz da müracaat yapabilirsiniz lakin randevu almanız işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Randevu gününden evvelinde PTT’ye yeni ehliyet için harcı yatırmanız gerekiyor. Ödenecek harç tutarı cüzi 1 tutar olmakta. Çok fazla değil yani. Harcı yatırdıktan sonrasında biyometrik fotoğraf ve var ise eski kimliğiniz ile Nüfus Müdürlüğüne randevu tarihinde gidebilirsiniz. Bütün işlemler tamamlanmasından sonrasında yeni ehliyetiniz en geç bir hafta arasında posta yolu ile adresinize gönderilmekte.

Dijital ehliyet nereden alınır ?

Yeni ehliyetin Öbür ismi dijital ehliyettir. Ehliyet için başvuruyu üst kısımda belirttiğimiz bu gibi Nüfus Müdürlüğü’ne yapıyorsunuz. Başvurudan sonrasında dijital ehliyet Nüfus Kayıtlarındaki posta adresinize gönderilmekte.

Ehliyet sağlık raporu sağlayan hastaneler

Yeni ehliyet alabilmek ya da varolan ehliyeti yenilemek için rapor alabileceğiniz sağlık merkezi için tercihler 1 hayli fazladır. Tabi rapor almanın en basit yolu Sağlık Ocağı’ndan almaktır. Kronik 1 rahatsızlık olmadan aile hekiminizden kolayca raporu alabilirsiniz. Ehliyet raporu alınabilecek sağlık hizmet sunucularını alt taraftaki benzeri sıralayabiliriz;

 • Sağlık Ocakları ( Aile Hekimlikleri),
 • Devlet hastaneleri,
 • Tüm özel hastaneler,
 • Özel poliklinikler,
 • Özel muayenehaneler,
 • Özel tıp merkezleri.

Ehliyet sağlık raporu aile hekiminden alınabilir mi ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz benzeri raporu almanın en kolay yolu aile hekimliğinden almaktır. Fakat aile hekimi kronik hastalara raporu vermemekte. Bunun birlikte da görme, işitme ile ilgili 1 kaç küçük test yapmakta. Şayet bu testler sonra şüpheli 1 vaziyet var ise kişiyi hastaneye yönlendirmekte. Şayet rapor almaya mani teşkil edecek 1 vaziyet yok ise ve insanın kronik 1 rahatsızlığı da olmadan rapor düzenlenerek verilir

Ehliyet sağlık raporu e devletten alınır mı ?

Ehliyet raporu için ön başvuruyu e-devlet sisteminden yapabileceğiniz bunun gibi muayene sonra doktorunuz anlamında düzenlenen raporu da e imzalı şekilde e devlet sisteminden görüntüleyebilirsiniz. sürücü raporu beyan formunu e-devletten alt taraftaki menülerden verebilirsiniz.

 • Sağlık sürücü raporu beyan başvurusunu e-devlet sisteminde bağlantısını kullanarak,
 • Rapor düzenlendikten sonrasında ihtiyaç olması zorunda e-imzalı 1 suretini ise sayfasından sorgulayabilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu özel hastaneden alınabilir mi ?

Yeni çipli ehliyetler için sağlık raporu özel hastanelerden de alınabilmekte. Fakat devlet hastanelerine göre biraz ücretin fazla olabileceğini hatırlatmak isteriz.

b sınıfı ehliyet için sağlık raporu nereden alınır ?

Ehliyet grubunun ne bulunduğu farketmeksizin üst kısımda belirtilen bütün sağlık hizmet sunucularından sağlık raporu çıkartılabilir.

Ehliyet için göz raporu nereden alınır ?

Eğer bakma kaybı var ise aile hekimi nedeniyle ehliyet raporu verilmez. Bu halde göz doktoruna muayene olunması gerekir. Herhangi 1 devlet hastanesi, üniversite hastanesi ya da özel hastanede göz doktoruna muayene kalırsınız. Hekim vasıtasıyla uygun görülmesi mecburiyetinde rapor verilebilir.

Ehliyet için sağlık raporu örneği

Aile hekimi ya da diğeri belirtilen sağlık hizmet sunucularından alınacak sağlık raporunun 1 örneği alt taraftaki gibidir. Tabi format devamlı güncellenmekte ve değiştirilebilmekte. Ama ehliyet sağlık raporu örneği ana hatlarıyla alt taraftaki bu gibi olacaktır;

ehliyet yenileme sağlık raporu örneği

Ehliyet için sağlık raporu ücreti 2021

Aile hekimliklerinde rapor bedava şekilde verilmekte. Sonra tabip muayene ücreti ya da ilave 1 ücret çıkmaz. Üstelik herhangi 1 sosyal güvenceniz olmasa dahi bağlı olduğunuz aile hekiminizden raporu bedava şekilde temin edebilirsiniz. Bunun dışında ise ehliyet rapor ücretleri alt taraftaki benzeri olacaktır;

 • Aile hekimi nedeniyle devlet hastanesine yönlendirilmeniz şeklinde ehliyet sağlık raporu ücreti 50,00 TL,
 • Aile hekimi tarafınca üniversite hastanesine sevk edilirseniz 75,00 TL,
 • Devlet hastanesinde sağlık kuruluna yönlendirme yapılırsa 200 TL,
 • Üniversite hastanelerinde sağlık kuruluna sevk yapılırsa 300 TL ödersiniz.

Özel hastanelerde ehliyet için sağlık raporu ne kadar ?

Özel hastanelerde rapor ücretleri hastaneden hastaneye farklılık göstermekte. Hastanenin politikasına ya da hastalık durumunuza göre ücretler farklılık gösterir. Rapor ücretine ilave şekilde hekim muayene ücreti de olacağından özel hastaneden rapor alacaksanız en az 150 lirayı gözden çıkarmanız gerekmekte.

Tabi randevu aşamasında ya da muayene girişi sırasında ücretler meselesinde hastaneden bilgi almanız yararınıza olacaktır. hususi hastanelerin güncel muayene ücretleri meselesinde bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ehliyet sağlık raporu geçerlilik zamanı nedir ?

 • M, A1, A2, A, B1, B, BE ve F sınıfında yer piyasa ehliyetlerde bir. küme sağlık raporları geçerli olabilir ve geçerlilik zamanı 10 sene şekilde uygulanmaktadır.
 • C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve G grubu ehliyetler için alınan sağlık raporlarında ise geçerlilik zamanı beş senedir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar