2021 Doğum Parası Ne Kadar Oldu ?

Doğum parası ne kadar sorusu anne ya da peder olanlar anlamında yoğun olarak sorulan soruların başında gelmektedir.  Doğum oluşturan anaya ve çocuğun babasına değişik firmalar anlamında doğum yardımı, emzirme parası, çocuk parası v.s. ismi altında ödeme yapılmaktadır.

Bu paylaşımımızda bütün Firmalar sebebiyle ödenen doğum yardımı tutarları ve koşullarını öğrenebilir bununla beraber konu meselesi için yoğun sorulan bağkurlu işveren doğum parası alabilir mi, hamilelikte çalışamaz raporu kaçıncı haftada alınır benzeri konu meselesinde yoğun sorulan soruların yanıtını bulabilirsiniz.

2021 doğum parası ödemeleri nelerdir ?

Doğum nedeni ile ödenen yardımları şöyle sıralayabiliriz;

  • 1-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı vasıtasıyla 1 defaya mahsus ödenen doğum yardımı,
  • 2-Sosyal Güvenlik Kurumu sebebi ile 1 defaya mahsus ödenen emzirme parası,
  • 3-Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla sigortalı çalışan anaya ödenen annelik doğum parası,
  • 4-Doğumla beraberinde işyerinden alınacak ve her ay maaşla beraberinde ödenecek aile yardımı diğeri ismi ile asgari geçim indirimi

1-Doğum yardımı nasıl alınır 2021

Doğum yardımı şekilde da bilinen bu yardımı alabilmeniz için Türk vatandaşı olmanız yetiyor. Doğum yardımı müracaat dilekçesi anne ve çocuğa ait kimlik fotokopisi ya da geçici kimlik belgesi fotokopisi ile başvurularınızı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, İlçede Sosyal Hizmet Merkezlerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat yapmanız gerekiyor.

Eğer ülke dışında yaşıyorsanız doğum yardımı dilekçesi ile konsolosluğa başvurunuzu yapabilirsiniz.Hemen sayfamızı ziyaret ederek hem doğum parası müracaat formunu indirebilir hem de daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2021 doğum yardımı ne kadar ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sebebi ile yapılan bu ödenek ilk kere 15.05.2015 tarihsel ve sonra doğan küçükler için ödenmektedir. bir. çocuk için 300, iki. çocuk için 400 lira, üç. ve sonrası için 600 liradır.  Yardım 1 defaya mahsus ödenir.

Doğum yardımı hangi bankadan alınır ?

Doğum yardımı PTT’den alınır. Annenin T.C. numarasına yatar. Müracaat zamanından sonrasında ortalama şekilde 2-3 ay arasında ödeme PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderildikten sonrasında ülkemiz genelinde herhangi 1 PTT şubesinden kimlik ile alınabilir.

Çalışmayan anaya doğum parası 2021

Herhangi 1 kapsamda çalışmayan anaya Türk vatandaşı olması koşulu ile diğeri 1 Şart aranmadan üst kısımda belirtilen doğum yardımı ödenmektedir. Şayet eşi çalışıyorsa bununla birlikte SGK’dan emzirme parası da alabilirler.

2.çocuğa doğum parası 2021

İkinci çocuk için ödenecek doğum parası 2021 yılı için 400 liradır. üst kısımda da anlattığımız üzere birincisi için 300 ve üçüncüsü için ise 600 liradır.

PTT doğum parası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile yapılan doğum yardımı ödemesine ilişkili olarak sorgulamayı e-devlet parolanız ile buradan gerçekleştirebilirsiniz ⇒ .

2- SGK Emzirme yardımı 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emzirme parası alabilmeniz için sigortalı çalışıyor ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödüyor olmanız gerekiyor. Çocuğun doğum zamanından önceki son bir yıl arasında en az 120 gün sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu var ise yardımdan yararlanırsınız. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde iseniz ödeme vadesi geçmiş borcunuzun olmaması gerekir.2021 SGK emzirme parası tutarı 230 TL dir. SSK/Bağkur emzirme parasından yararlanmak için müracaat şartı aranmıyor. Fakat doğumun bulunduğu hastane sebebiyle emzirme raporu girişi yapılması gerekiyor.

Bu ödeme 1 defaya mahsus organize edilmektedir. Yukarıdaki doğum yardımı ile beraberinde emzirme parası da alabilirsiniz. Bu yardım devlet memurlarına ödenmiyor. Emzirme yardımı başvurusu yapmak, müracaat nasıl yapılıyor ile alakalı bilgi sahibi olmak ve daha fazla bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3- Çalışan anaya doğum parası 2021

SGK annelik parası sigortalı çalışan bayan ile bağkurlu kadına ödenmektedir. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için doğumun bulunduğu tarih vasıtasıyla aktif sigortalı/bağkurlu olmanız ve doğum zamanından önceki son bir yıl arasında en az  90 gün olması gerekiyor. Bağkurlu iseniz ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz olmayacak.Bu kuralları sağlamanız biçiminde günlük olarak annelik rapor parası ödemeniz brüt kazancınızın 2/3’ü oranında olacak ve 112 günlük olarak yardım alabileceksiniz.

Doğum parası alabilmek için ne kadar sigortalı olmak gerekir 2021

Hem bağkurlular için hem de sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışanlar için SGK annelik ödemesinden yararlanabilmek için doğum zamanından önceki bir yıl içerisinde en az 90 gündelik prim ödemesinin olması şartı aranmaktadır. Emzirme yardımı için ise bu vakit 120 gündür.

2021 doğum rapor parası ne kadar ?

Aşağıda 2021 yılında asgari ücretli çalışan biri için örnek doğum izni parası hesaplaması yapılırdı. Doğum rapor parasının ne kadar olabileceği brüt maaşa göre hesaplanıyor. Brüt maaşınız asgari ücret üstünde ise doğum zamanından önceki son üç aylık brüt yatırım toplamı ve gün sayınızı yazının sonundaki yorum kısmından bize yazın ne kadar ödeme alacağınızı hesaplayalım.  Dilerseniz hemen sayfamızdan kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz.

SGK doğum parası hesaplama 2021

2021 yılının tamamında brüt asgari ücret 3.577,50TL şekilde uygulanacak. Buna göre doğum zamanından önceki son üç aylık brüt kazancınız 2021 yılı içerisindeyse ve asgari ücret ile çalışmakta iseniz bir gündelik annelik ödemesi tutarı 79,50 TL, toplamda 112 gündelik sosyal sigortalar kurumu doğum parası yani annelik ödemesi tutarı da 8904,00 TL olacaktır.

SGK annelik yardımı için müracaat yapmanıza gerek bulunmamaktadır. Doğum bundan öncesi annelik raporu ile doğum sonrası annelik raporu hastane vasıtasıyla sisteme eksiksiz girilirse ve işvereniniz anlamında çalışmazlık girişiniz zamanında yapılırsa ödemeniz de zamanında yapılacaktır.SGK doğum rapor parası almak için bir takım kuralları sağlamanız ciddiyet arz etmekte. Belirtilen bu doğum parası alma koşullarını sağlamazsanız ödeme alamazsınız.

Bağkurlu anaya doğum parası 2021

SGK annelik Öbür ismi ile doğum rapor parası ödemesinden 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim ödemesi oluşturan anneler de yararlanabilmekte. Bu kapsamda bağkurlu anaya bağkurlu doğum parası ödeme yapılabilmesi için Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu geçmiş döneme prim borcunun olmaması ve doğum zamanından önceki son bir yıl arasında en az ödenmiş 90 gündelik sigortasının olması gerekiyor. İsteğe bağlı bağkurlular ile firma ortağı kapsamındaki bağkurlulara ödenmemektedir. Hesaplama yukarıdaki bunun gibi yapılmaktadır.

SGK doğum parası ne süreç alınır ?

Ödemenin yapılabilmesi için doğumun gerçekleşmesi ve doğum sonrası raporun sisteme girilmesi gerekebilir. Doğum bundan öncesi rapor sona erdikten sonrasında işveren çalışmazlık bildirimi yapar ve hamilelik parası ödemesi bildirimden itibaren ortalama 10-15 gün arasında organize edilmektedir. Doğum sonrası rapor için de işveren kısmi şekilde bildirim yapabilir ya da raporun tümü bittikten sonrasında da bildirim yapabilir. Bu halde da işveren bildirimi ardından ödemeler yapılır.

Sgk doğum parası sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle ödenen doğum raporu parası sorgulamasını e-devletten yapabilirsiniz. E-devlette sayfasından T.C. ve e-devlet parolanız ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.

42021 çocuk parası ne kadar ?

Malumunuz ücretli çalışanlar memur, sosyal sigortalar kurumu kapsamındakiler v.s. gelir vergisi kesintisine tabidir. Yapılan gelir vergisi kesintisinde medeni hale ve çocuk sayısına göre yapılan indirim asgari geçim indirimi diğeri ismi ile aile yardımı şekilde adlandırılmaktadır. Çocuğunuz olunda aile yardımı bildirim formunu doldurarak işyerinize verin. Bu halde maaşınıza ati ilave asgari geçim indirimi ile yanında maaşınız ortalama 50 TL civarında aylık şekilde artmış olacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar