2021’de 30 Günlük Sigorta Primi Ne Kadar Olacak ?

30 günlük olarak sigorta primi ne kadar sorusu işçi çalıştıran herkes için merak konusu sağlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek asgari ücret sosyal sigortalar kurumu primi 2021 tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Asgari ücretin artışı ile beraber ödenecek sigorta prim tutarları da yükseliyor.

2021 net ve brüt asgari ücretin göze çarpan olmasının ardından 01 Ocak 2021 tarihsel ile 31 Aralık 2021 tarihleri bünyesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek en düşük sigorta primi 2021 tutarları da belirgin oldu. Peki 4a sigorta primi yani sosyal sigortalar kurumu primi ne kadar oldu ? Paylaşımımızın devamında 2021 yılı için güncel sosyal sigortalar kurumu primi ne kadar ödeniyor ile ilgili detayları bulabilirsiniz.

Sgk prim hesaplama 2021

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz üzere sigorta primi hesaplama işçinin brüt kazancı esas alınarak organize edilmektedir. Ödenecek aylık en düşük prim tutarları için asgari ücret esas alınır. Teşvikli, teşviksiz ve işverenin borç özelliğine göre ödenecek aylık prim tutarları farklılık gösterir.

 • Normal çalışan için indirimsiz şekilde aylık brüt kazancının yekün %37,5’i oranında,
 • Emekli olduktan sonrasında Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi çalışanlar için brüt ücret üstünden %32 oranında prim ödenir.
 • 5 puanlık indirimden yararlanan işverenler brütün %32,5’i oranında,
 • 6111 teşvikinden yararlanan işverenler ise brütün %17’si oranında sigorta primi öderler.

Asgari ücret sigorta primi ne kadar 2021

Bu başlık altında işverenlerin, ek dokuz ev hizmetleri kapsam gereğinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıracakların, apartman yönetimlerinin v.s. özetleyecek şekilde sigortalı çalıştıranların asgari ücretin sosyal sigortalar kurumu primi 2021 tutarları ile alakalı bilgi verilecektir

30 günlük olarak sosyal sigortalar kurumu primi ne kadar ve güncel tutarları yararlandıkları sigorta prim teşvikine göre ve geçmiş çağa prim borcunun olup bulunmadığı ile primleri düzenli ödemeye göre farklılık göstermekte. Bu sebepten dolayı asgari ücretlinin sigorta primi ne kadar 2021 sorusunun yanıtını ayrı başlıklar altında vereceğiz.

 • Geçmiş çağa prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli şekilde yapmayan işverenler herhangi 1 sigorta prim teşviğinden yararlanamaz. Bu işverenlerin asgari ücret sosyal güvenlik kurumu primi 2021 yılında aylık şekilde 1.341,56 TL olacaktır.
 • Eğer işveren şekilde geçmiş sosyal sigortalar kurumu borcunuz olmadan ve prim ödemelerinizi düzenli şekilde yapıyorsanız 5510 Sayılı kanuna göre beş puanlık indirimden yararlanabilirsiniz. Bu halde asgari ücretli sosyal sigortalar kurumu primi 2021 yılında aylık olarak 1.162,69 TL olacaktır.
 • Emekli olduktan sonrasında Sosyal Güvenlik destekleme primine tabi şekilde çalışmaya devam edenler için işverenler herhangi 1 sigorta prim teşvikinden yararlanamaz. Emekliye asgari ücret için ödenen sosyal sigortalar kurumu primi 2021 yılında aylık şekilde 1.144,80 TL olacaktır.
 • İşverenlerin ve ev hizmetlerinde sigortalı çalıştıranların en aşırı yararlandıkları teşviklerin başında 4447-10. madde teşviği gelmektedir. Bu teşvik kapsam gereğinde ödenecek asgari sosyal sigortalar kurumu primi 2021 yılında 608,18 TL olacaktır.
 • sayfamızdan brüt asgari ücretin işverene primle beraberinde yekün maliyetine göz atabilirsiniz.
 • Eğer ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsam gereğinde işçi çalıştırıyorsanız güncel en düşük sosyal sigortalar kurumu primi tutarları ve ev hizmetleri gündelik sigorta ücreti için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 yılında 06111 sayılı kanun teşvikinden yararlanma kurallarını kısa bir şekilde alt taraftaki bunun gibi belirtebiliriz;

 • İşverenin geçmiş çağa sigorta prim borcunun olmaması, primleri düzenli ödemesi.
 • Özel piyasa işletme olması.
 • İşe alınacak insanın 18-29 ıslak arası erkek olması ya da kadın olması. Kadınlarda ıslak şartı aranmıyor.
 • İşe alınacak insanın işe girdiği tarihten önceki işyerindeki son 6 aylık çalışan sayısına ortalama şekilde işe alınmış olması. İlk tescillerde ortalama “0-sıfır” şekilde esas alınır.
 • İşe alınan insanın işyerinde işe giriş zamanından önceki son 6 aylık çağda sigortalı çalışanının olmaması gerekiyor.

Aylık sigorta ne kadar ödenir ?

Yukarıda güncel şekilde Sosyal güvenlik kurumu primi ne kadar kısmında verilen tutarlar 30 günlük olarak yani aylık sigorta prim tutarlarıdır. bir gündelik sigorta ücretini hesaplamak için üst kısımda aylık şekilde verilen tutarları 30’a bölmeniz yeterli olacaktır.

En düşük sigorta primi ne kadar 2021

İşverenlerin çalıştırdıkları işçiler için ödeyecekleri Sosyal güvenlik kurumu aylık prim tutarları yararlandıkları sigorta prim teşviklerine göre farklılık göstermekte. üst kısımda teşvikli şekilde aylık ödenecek en düşük sigorta prim tutarları verilmiştir. Şayet dışarıdan prim ödeyerek emekli olmak istiyorsanız ve isteğe bağlı sigorta primlerinin ne kadar olduğunu öğrenmek istiyorsanız lütfen sayfamızı ziyaret edin.

Mühendis sigorta primi 2021

Mühendisler için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık sigorta primi brüt asgari ücret üstünden hesaplanır. Normal şartlarda Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödenecek aylık sigorta primi indirimsiz şekilde brütün %37,5’idir. Prim ödemesini düzenli oluşturan işverenler ise brüt maaş üstünden SGK’ya %32,5 oranında prim öderler.

Sgk işçi primi geç ödenirse ne olur ?

Aylık primin geç ödenmesi zorunda o aya ait teşvik hakkı yani indirim hakkı yanar ve borca nema uygulanır. Borcun tamamının ödenerek kapatılması şeklinde sonraki aylar teşvikten kalan vakit kadar yararlanılmaya devam edilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar