2021 Çiftçi Bağkuru Nasıl Yapılır, Gerekli Evraklar Nelerdir ?

Çiftçi bağkuru nasıl yapılır kuralları nelerdir ve nasıl yapılıyor meselesi için bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Çiftçilik ile uğraşıyorsanız, bağlı bulunduğunuz Ziraat Odasında ya da İl/İlçe tarım müdürlüklerinde çiftçi kayıt sistemine kaydınız var ise kanuna göre tarım Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde sigortalı olmak zorundasınız. Çiftçi bağkuru şekilde da tanımlanan bu Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kolu çiftçi bağkuru nasıl olunur, çiftçi bağkuru nedir bu gibi konu dalında bütün teferruatları bulabilirsiniz.

Tarım bağkuru nedir ?

4b tarım bağkuru şekilde da tanımlanan bu sigorta kolu bağkurda sigorta kollarından birisidir. Herhangi 1 işte sigortalı çalışmayan, emekli olmayan, Türkiye’de ikamet eden kişilerden ÇKS yani çiftçi kayıt sisteminde kaydı olanlar bu kapsamda mecbur şekilde prim ödemesi yapmak zorundadırlar.

Tarım bağkuru 4a mı 4b mi ?

Yeni 5510 Sayılı SGK Kanununa göre 4a’lı sigortalı ssklı çalışanlar, 4b’li sigortalılar ise bağkurlular şekilde bilinir. Dolayısıyla tarım bağkurlular 4b eski adı ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde sigortalıdırlar.

Tarım bağkuru kuralları nelerdir ?

Şayet çiftçilik kaydınız ilk defa 01 Ekim 2008 zamanından evvelinde ise bu tarihten önceki devirde tarım bağkuru isteğe bağlı olduğundan Sosyal Güvenlik Kurumu tescil yapmıyordu. Yani Şayet kaydınız 01.10.2008 tarihsel önce ise ve bugüne kadar da tarım bağkuru için müracaat yapmadıysanız adınıza çiftçi bağkuru tescili bulunmuyordur.

Eğer bu halde iseniz ama gene de çiftçi bağkuru kapsam gereğinde prim ödemesi yapmak ve emekli olmak istiyorsanız yapmanız gereken çok aşırı basit. Bağlı bulunduğunuz Ziraat Odası’ndan kaydınızın devam ettiğine dair 1 ova ile bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yaparak çifçi bağkuru tescilinizi açtırabilirsiniz. Lakin şunu bilhassa belirtmem gerekiyor. Bu halde tarım bağkur’u tesciliniz çiftçilik kaydınızın başladığı tarihten değil SGK’ya başvurduğunuz tarihten itibaren başlatılacaktır.

Örnek: Ahmet BEY’in Ziraat odasındaki ilk kaydı 01.12.1997’de başlamaktadır. Ahmet BEY sosyal güvenlik kurumu çiftçi bağkuru tescili için bu kaydı ile yanında 20 Mart 2021 tarihinde SGK’ya müracaat yapmıştır. Bu halde Ahmet BEY’in tarım bagkur tescili müracaat tarihsel olan 20 Mart 2021 zamanından itibaren başlatılmış olacaktır. Şayet Ahmet BEY tarım Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescilini daha geçmişten başlatmak isterse bu halde tevkifat kesintisi yani tarımsal kesinti faturası ve dilekçe vererek geriye doğru tescil için müracaat yapması gerekir.

Tarım bağkuru nasıl düzenlenmektedir ?

Gelelim asıl konumuz olan tarım bağkuru nasıl olunur sorusunun cevabına. Çiftçi bağkurlu olabilmeniz için üst kısımda da belirttiğimiz üzere Ziraat Odalarında/İl ilçe tarım müdürlüklerinde v.s. ÇKS kaydınızın olması gerekiyor.  Bununla birlikte üst kısımda belirtilen çiftçi bağkuru kurallarını da sağlamanız gerekiyor.

  • Eğer kaydınız 01 Ekim 2008 sonrası ise zaten Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında mecbur ve otomatik şekilde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tesciliniz açılmıştır.
  • Eğer bundan öncesinde var ise ve hiç tesciliniz olmadan geriye dönük tescil için alt taraftaki aşamaları takip edebilirsiniz.

Çiftçi bağkuru için lüzumlu evraklar 2021

Yukarıda da belirttiğim üzere 01.10.2008 zamanından sonrasında başladıysanız zaten SGK otomatik şekilde bağkuru açar. Evrak ibraz etmeniz gerekmez. Şayet çiftçilik kaydınız 01.10.2008 zamanından evvelinde ise bu halde çiftçilik kaydınızın olduğuna dair 1 evrak alarak SGK’ya müracaat yapmanız gerekir. Kimlik fotokopinizi eklemeniz gerekir.

Çiftçi bağkuru geriye dönük tescil nasıl organize edilmektedir ?

Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescilini anlatmaya geçmeden evvelinde kısa bir şekilde tarımsal tevkifatın yani kesintinin ne olduğundan değinelim. Şayet tarımsal 1 ürün satarken 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcunuz var ise sattığınız yer kanuna göre sizden SGK payını kesmesi gerekiyor. Kesinti oranı şu lahza için %2. Yani 100 liralık 1 tarımsal ürün sattıysanız ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcunuz var ise sizden iki lira kesinti organize edilmektedir. İşte bu tarımsal kesinti ve ya tevkifat kesintisi şekilde bilinir. Sattığınız yer sebebi ile yapılan bu kesintiler adınıza Sosyal Güvenlik Kurumu’na gönderilir ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcunuza aktarılır.

Eğer sizden de 01.10.2008 zamanından önceki 1 çağda tarımsal kesinti yapıldıysa ve buna ilişkili olarak elinizde fatura ya da resmi 1 kayıt var ise 1 dilekçe ve bu fatura ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak tarım bağkurunuzu geriye dönük başlatabilirsiniz.

Önemli hatırlatma: Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil yalnızca 01.10.2008 zamanından önceki kesintilere istinaden düzenlenmektedir. 01.10.2008 zamanından sonraki dönemler için tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil açılmaz.

Örnek: Yukarıdaki örnekte Ahmet amcanın 13.06.2003 tarihli buğday satmaktan ötürü elinde tarımsal kesinti olduğunu belli eden faturası olduğunu varsayalım. Şayet Ahmet amcam geriye dönük tescil için bu fatura ile SGK’ya müracaat yaparsa SGK Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescilini kesinti zamanını takip eden ay başından itibaren başlatır. Yani Ahmet Amca’nın bu kesinti yardımı ile Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yeni tescil tarihsel 01.07.2003 tarihsel olacaktır. Ahmet Amcam bu biçimde 15 yılı tamamladığından ıslak şartını da sağlarsa emekli olabilecektir.

Eğer çiftçilik kaydınız 01.10.2008 zamanından sonra ise vaziyet muhtelif. Bu halde zaten kaydınızın SGK’ya bildirim zorunluluğu var. Şayet sigortalı çalışmıyorsanız, emekli değilseniz SGK kaydın bildirimine istinaden otomatik şekilde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaydınızı başlatacaktır. Sigortalı çalışıyorsanız dahi ayrıldıktan sonrasında SGK kaydınızın devam ediyor olması şeklinde gene bağkurunuzu başlatacaktır.

Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tescili açtırma başvurusunda dikkat etmeniz gerekenler, lüzumlu evraklar ve bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çiftçi bağkuru toplu ödeme nasıl yapılıyor ?

Eğer bu tarım/hayvancılık bağkuru kapsamda hiç tesciliniz olmadan geriye dönük toplu ödeme yapabilmeniz için;

  • Tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil açtırmanız ve çıkan borçları ödemeniz gerekiyor.
  • Eğer tarımsal kesintiniz yok ise geriye dönük tescil olmaz.
  • Bunun haricinde borçtan ötürü silinen ve dondurulan hizmetler var ise bunların ihyasını yaparak da geriye dönük borçlanma hakkından yararlanabilirsiniz.

Ziraat odası çiftçi bağkuru iptali nasıl organize edilmektedir ?

Eğer tarım bağkurunu iptal etmek istiyorsanız herşeyden önce Ziraat Çks Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaydını sildirmeniz yani kapattırmanız gerekiyor. Kaydı sildirdiğinizde zaten Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kaydınız da otomatik şekilde iptal olur. Ama siz gene de Ziraat Odası kayıt iptaline ilişkili olarak evrak ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek tescilin iptalini gerçekleştirin.

  • Çiftçi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kuralları ve ne süreç emekli olacağınızı öğrenmek için başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Ayrıca başlıklı paylaşımızı ziyaret ederek emekli olmanız mecburiyetinde güncel şekilde alabileceğiniz emekli maaşı tutarını öğrenebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar