2021 Çeyiz Parası Şartları Nelerdir, Nasıl Alınır ?

Çeyiz parası evlenmiş kız evlatlarına Sosyal Güvenlik Kurumu nedeni ile 1 defaya mahsus şekilde yapılan ciddi yardımlardan birisidir.  Lüzumlu kuralları sağlamanız şeklinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan evlenme parası alabilirsiniz. Bu paylaşımımızda SGK çeyiz parası başvurusunda izlenecek yol, çeyiz parası ne kadar , lüzumlu belgeler, çeyiz ödeneği sorgulama ile evlilik yardımı dilekçe örneği konusu için ayrıntıları bulabilirsiniz.

Çeyiz parası kimlere verilmekte 2021 ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çeyiz yardım parası alabilmeniz için sağlamanız gereken bir. ve olmazsa olmamakta çeyiz parası alma kuralları resmi nikahı çıkarttığınız tarihte anne ya da babanız üstünden yetim aylığı almaktadır olmanız. Resmi nikah tarihinde Şayet aktif şekilde yetim maaşı alıyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu çeyiz parası hakkından yararlanabilirsiniz. Tabi yetim evlilik yardımı sırf kız evlatlarına ödenmektedir.

SGK çeyiz parası nasıl alınır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle evlenmiş kız evlatlarına yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için üst kısımda da belirttiğimiz üzere resmi nikah tarihinde aktif şekilde ölüm aylığı almaktadır olmanız gerekebilir. Şayet bu şartı sağlıyorsanız aşağıda belirtilen yolu takip ederek e-devletten ya da aşağıda örneği verilen evlenme ödeneği dilekçe örneği ile müracaat yapabilirsiniz.

2021 SGK çeyiz parası başvurusu nereye düzenlenmektedir ?

Yetim çeyiz parasından yararlanmak için SGK’ya dilekçe ile talepte bulunmanız gerekiyor. Sosyal sigortalar kurumu çeyiz parası başvurusunun yapılacağı SGK maaş aldığınız sigorta koluna göre farklılık gösterir.

  • Bağkur ve ya sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde yetim maaşı alıyorsanız bağlı olduğunuz SGK Müdürlüğüne,
  • Emekli sandığı kapsam gereğinde yetim maaşı almakta iseniz SGK Halk Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığı Mithatpaşa Cad. No:7 Sıhhıye/Ankara adresine dilekçenizi göndermeniz gerekiyor.
  • Çeyiz parası başvurusunda istenen belgeler dilekçe, evlilik cüzdanı fotokopisi ve kimlik fotokopiniz.
  • Başvuru için çeyiz ödeneği dilekçe örneği aşağıda verilmiştir. Bununla beraber e-devletten de müracaat yapabilirsiniz.

E-devletten SGK çeyiz parası başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Dilerseniz başvurunuzu e devlet sistemi üstünden online şekilde pratik olarak yapabilirsiniz.

  • E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-Gelir, Aylık, Ödenek Rica Belgesinin Verilmesi menüsüne giriş yapın. 
  • Buraya girdikten sonrasında “Yeni Başvuru” seçeneğine tıklayın. Tahsis Rica Türü: Evlenme Ödeneği ve Sigortalı Türü kısmını da seçtikten sonrasında başvurunuzu pratik olarak yapabilirsiniz.
  • E devletten müracaat yaptıktan sonrasında bununla birlikte evlenme ödeneği rica dilekçesi ya da formla SGK’ya müracaat yapmanıza gerek kalmıyor.

SGK çeyiz parası dilekçe örneği 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu’na bundan sonra gelir, aylık ve ödenek başvuruları için başvurular tek formda yapılmakta. Alt taraftaki formda sigortalı tarafına vefat eden bireyin bilgileri, adalet sahibi tarafına da çeyiz parasına başvuracak insanın bilgilerini yazın. Formdaki 5-ÖDENEK TALEP TÜRÜ kısmında ise EVLENME ÖDENEĞİ kutucuğunu işaretlemeniz yeterli olacaktır. Emekli sandığı çeyiz parası dilekçe örneği ile Sosyal Sigortalar Kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Çeyiz parası için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz :

Başvuru yaptınız ve çeyiz parasının ne süreç ödeneceğini merak ediyorsunuz. Ödemenizi ne süreç alabileceğinizi öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çeyiz parası sorgulama 2021

Yetim çeyiz parası sorgulama işlemini e devlet sisteminden pratik olarak yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-Şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden ödemenizin ne halde olduğunu sorgulayabilirsiniz. Sosyal sigortalar kurumu çeyiz parası sorgulamasını buradan yapabilirsiniz :

Çeyiz parası hesaplama 2021

SGK evlenme yardımı tutarı resmi nikah tarihinde almış olduğunuz maaşın 24 sert şekilde ödenmektedir. Örneğin resmi nikah çıkarttığınız tarihte almış olduğunuz maaş diyelim ki 600 TL ise çeyiz parası dilekçe ile SGK’dan talepte bulunmanız şeklinde size ödenecek yekün miktar 600*24= 14.400 TL olacaktır. Evlilikten ötürü bayan ve erkeklere ödenen bütün yardımlara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Çeyiz parası alabilmek istemiyorum

Bu yardımı alabilmek ya da almamak tamamıyla size bağlı. Şayet çeyiz yardımını istemiyorsanız ve maaşınızın anne ya da babanıza ya da Öbür kardeşlerinize aktarılmasını istiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu’na evliliğinizi bildirmeniz ve yardımdan yararlanmak istemediğinizi, maaşınızın diğeri hissedarlara aktarılmasını rica etmeniz gerekiyor. Çeyiz yardımından yararlanmak istemiyorsanız alt taraftaki bu gibi örnek 1 dilekçe ile SGK’ya müracaat yapabilirsiniz.

  • Çeyiz yardımı istemediğine dair dilekçe örneği
  • …….. Sosyal Güvenlik Merkezine
  • Kurumunuzdan ……………………………. T.C. numarası üstünden yetim aylığı almaktayım. …./…../.20.. tarihinde evlendim. Kurumunuzdan çeyiz parası alabilmek istemiyorum. Maaşımın maaş saha diğeri hissedarlara aktarılmasını arz ederim. 

Sigortalı çalışan çeyiz parası alır mı ?

Çeyiz parası almanın şartlarından bir tanesi resmi nikah tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aktif şekilde yetim aylığı almaktadır olmaktır. Bazı istisnai durumlar haricinde sigortalı çalışma mecburiyetinde ölüm aylığı kesildiğinden sigortalı çalışanlara çeyiz yardımı ödenmez.

Ancak emekli sandığından yetim aylığı alanlar ile talebe olup 25 ıslak altında olan ve sigortalı çalışanların bu çalışmadan ötürü yetim maaşı kesilmediğinden resmi nikah tarihinde aktif ölüm aylığı olması zorunda sigortalı çalışsalar dahi çeyiz parası ödenir. Burada önemli olan sosyal güvenlik kurumu çeyiz parası şartlarından olan evlenme tarihinde aktif ölüm aylığı şartının sağlanması ciddiyet arz etmektedir. Teferruatlı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar