2021 Bes Kesintisi Ne Kadar Oldu ?

Bes kesintisi ne kadar oldu ? BES yani çalışanlardan ilk kere mecbur bireysel emeklilik kesintisi kere 01 Ocak 2017 zamanından itibaren uygulanmaya başladı.  Bu sistemde hem sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde çalışanlardan hem de devlet memurlarından brüt kazançları üstünden aylık %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılmaktadır.

Son döneme prime esas kazancınızı maaş bordronuzda görebilir ya da e devlet sisteminden de görüntüleme yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü tarafına girin. Burada P.E.K. kısmı altındaki kısım son brüt kazancınızı gösterir.Yazımızın devamında  bireysel emeklilikten nasıl çıkılır, mecbur bes hesaplama tablosuna göre kesinti nasıl yapılır, asgari ücret bes kesintisi ne kadar  benzeri konularda kafanıza takılan bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Bes kesintisi nedir 2021

Zorunlu BES;

 • Sigortalı çalışan ya da devlet memuru olup 45 ıslak altında olanların kapsamda olan işyerleri nedeni ile otomatik şekilde sisteme dahil edilmesini veren sistemdir.
 • Otomatik bireysel emeklilik sisteminde aylık kesintiler maaşınız üstünden yapılıyor ve adınıza açılan BES hesabına aktarılır.
 • Dilerseniz kendiniz de bireysel emeklilik hesabı açtırabilirsiniz.
 • Bireysel emeklilik sistemi devlet destekli 1 sistem olup iki. 1 emeklilik hakkına sahip olmanızı veren 1 sistemdir.
 • Bu sistemde aylık düzenli şekilde katkı payı ödersiniz. Bu katkı paylarına ilave şekilde %25 oranında da devlet katkı payı hesabınıza aktarılır.
 • Sistemde 10 yıllık vakit ve 56 yaşı tamamladığınızda biriken paranız üstünden size BES maaşı bağlanır.
 • 10 yıllık vakit ve ya 56 yaşı tamamlamadan sistemden çıktığınızda devlet katkısı ödenmiyor ya da kalış süresine göre yalnızca 1 bölümü ödeniyor. Bununla birlikte biriken nakit da size kesintili şekilde iade ediliyor.

Bireysel emeklilik meselesinde daha aşırı bilgi, BES’e müracaat için gerekenler, besten çıkmak için dilekçe örnekleri, bireysel emeklilikten ayrılma kesinti hesaplaması ve daha fazlası için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilikten ne süreç çıkabilirim ?

Kendi açtırmış olduğunuz bireysel emeklilik sisteminden her süreç çıkabilirsiniz. Tabi şunu unutmayın ki 10 yıl ve 56 yaşı tamamlamadan ayrıldığınızda bireysel emeklilik kesintisi hesaplaması yapılırken biriken tutarlar size kesintili şekilde iade edilmekte.

Zorunlu BES’te ise sisteme dahil edildikten sonrasında 6 ay içerisinde sistemden çıkmanız şeklinde maaşınızdan kesilen tutarlar hiç 1 kesinti olmaksızın tarafınıza iade edilebilir. altıncı aydan sonrasında çıkmanız şeklinde kesinti yapılabilmekte.

Bes kesintisi iptal nasıl yapılıyor ?

Sistemden çıkmadan önce bireysel emeklilik ayrılma hesaplaması yani ayrılmanız şeklinde size ödenecek miktar ile hesapta biriken yekün tutarı karşılaştırmanız gerekiyor. Bireysel emeklilik sisteminden ayrılma kesinti hesaplama işlemini sırf çağrı merkezi çalışanlarına yaptırabilirsiniz. Bireysel emeklilik şirketinizin alıcı hizmetlerini arayın. Sistemden çıkmak istediğinizi ve hesapta biriken yekün paranızı ve ayrılmanız şeklinde alabileceğiniz yekün tutarı öğrenin. Şayet ayrılmak mantıklı gelirse ve ayrılmaya karar verirseniz çağrı merkezi çalışanından ayrılmak için lüzumlu olan formları mail adresinize göndermesini isteyin. Çalışan lüzumlu formları size gönderecektir.

Gerekli formları doldurup imzaladıktan sonrasında tarayıp mail atabilir ya da şirketin posta adresine iletebilirsiniz. Ayrılma işlemi ve onay süreci genel manada 1 kaç gün sürmekte. İşlem sonucunda adalet ettiğiniz tutarlar banka hesabınıza aktarılır.

Bireysel emeklilikten ayrılma başvurusunda izlenecek yol, lüzumlu belgeler ve bütün detaylar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilik ayrılma hesaplama

Eğer sistemden çıkmayı düşünüyorsanız ayrılma dilekçesi vermeden evvelinde tam olarak şirketinizin online BES sayfasından ya da çağrı merkezini arama yaparak ayrılma şeklinde yapılacak bes kesinti hesaplamasını yaptırın ve ayrılmanız zorunda yapılacak bireysel emeklilik kesintilerini öğrenin.

Zira sistemden 10 yılı tamamlamadan çıkmanız şeklinde devlet katkısının tümü ödenmiyor ve diğeri katkı paylarından da kesinti yapılarak ödeme sağlanıyor. Bu sebepten dilekçe vermeden evvelinde çağrı merkezi ile iletişime geçmeniz faydalı olacaktır.

Eğer Kamu Bankası’nda 1 BES hesabınız var ise ve ayrılmayı düşünüyorsanız izlemeniz gereken yol meselesinde adım adım ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bes kesintisi hesaplama nasıl organize edilmektedir ?

Otomatik bireysel emeklilik sisteminde çalışanların brüt maaşları üstünden %3 oranında bireysel emeklilik katkı payı kesintisi yapılıyor. Memurlarda maaştan bes kesintisi hesaplaması taban aylık üstünden hesap edilir.

Zorunlu bireysel emeklilik sorgulama

Sorgulama işlemini emeklilik hesabınızın bulunduğu Bireysel Emeklilik şirketinin internet ya da mobil uygulamaları üstünden yapabilirsiniz. Bununla beraber BES şirketinin çağrı merkezini arama yaparak telefonla da her muhtelif soruyu sorabilir, sistem alanında bilgi alabilirsiniz.

Asgari ücretliden BES kesintisi 2021

Zorunlu bes kesintisi hesaplamasında esas alınarak asgari ücretin brüt tutarı 2021 yılının tamamında 3.577,50 lira olacak. Asgari ücretliden brüt asgari ücret üstünden bes kesinti oranı %3 şekilde hesaplanmaktadır. Bu halde 2021 yılı için asgari ücret bireysel emeklilik kesintisi tutarı 107,33 TL olacaktır.

Bireysel emeklilik ödenmezse ne olur ?

Ödeme yapmadığınızda;

 • Ödeme yapmadığınız aylardaki katkı payları borç şekilde yansır.
 • Biriken tutarı dilerseniz daha sonrasında toplu şekilde ödeyebilirsiniz.
 • Ödemek istemezseniz kapatabilirsiniz. Bu halde borç şekilde oluşan tutarları ödemeniz gerekmez.
 • Sistemi dilediğiniz süreç dondurabilir ya da yine başlatabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar