2021 Bağkur Borcu Olan Muayene Olabilir mi ?

Bağkur borcu olan muayene olabilmektedir mi ? Son zamanlarda bilhassa pandemi süreci ile beraberinde oldukça çok şahıs 4b Bağ-Kur prim borçlarını ödemekte zorlandı. Prim borcu bulunduğu için de hem kendisi hem de kendisinden yararlanan şahısların sağlık güvencesi kapatılabilmekte.Peki Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu olan sağlıktan yararlanabilir mi, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu olan eczaneden ilaç alabilir mi , bağkurda ödeme vadesi geçen prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanır ? İşte detaylar.

2021 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu affı çıkacak mı ?

Yapılandırma başvurusu yapmak, yapılandırma müracaat formunu indirmek, yapılandırma meselesinde güncel haberler ve teferruatlı bilgi alabilmek için hemen başlıklı sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu borcu nasıl silinir ?

Bağkur prim borçları normal şartlarda silinemiyor. Prim borçlarının silinebilmesi için hukuk çıkarılması gerekiyor. Tekrardan yapılandırma yasası ile önceki kanunlar bu gibi göze çarpan 1 döneme bundan öncesi prim borçları silinerek borçlu olunan süreler dondurulur ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu tekrar başlatılır. Prim borçlarının nasıl silindiği, hizmetlerin nasıl dondurulduğu, örnek dilekçe ve konu dalında güncel bütün gelişmelere sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bağkur borcu olanlar sağlıktan yararlanabilir mi 2021

Normal şartlarda son ödeme vadesi geçmiş 2 aydan fazla prim borcu olan bireyler ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler sağlıktan yararlanamamakta. Lakin prim borcu olsa bile;

 • Bağkurlunun kendisi ve bakmakla yükümlü bulunduğu yani sigortasından yararlanan bireyler 31 Aralık 2021 tarihine kadar aile hekimlikleri, sağlık ocakları, devlet hastaneleri ve üniversite hastanelerinde parasız şekilde sağlıktan yararlanabilecekler.
 • Düzenleme devlette geçerli. Devlet dışındaki özel hastaneler ile Öbür bütün sağlık hizmet sunucularında geçerli değil.
 • Düzenleme kapsam gereğinde yalnızca hastanedeki muayene, tahlil, tespit v.s. bedelleri karşılanmakta. İlaç bedelleri ödenmemekte. İlaç ederinin tamamının şahıs nedeni ile ödenmesi gerekiyor.
 • Dilerseniz prim borçlarınızı aşağıda belirtildiği bu gibi taksitlendirerek sağlık hizmetlerinden özel hastaneler de dahil olmak üzere yararlanabilir, ilaçlarınızı da alabilirsiniz.

Bağkur borcu olan ameliyat olabilmektedir mi ?

31 Aralık 2021 tarihine kadar bağkurlular için devlet hastanelerinde geçerli olan bedava sağlık hizmeti ameliyatları da kapsamaktadır. Bu kapsamda devlette ameliyat olabilirsiniz. hususi hastanede olma imkanınız bulunmamakta.

Bağkur borcu olan ilaç alabilir mi 2021

31 Aralık 2021 tarihine kadar devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde geçerli olan parasız sağlık hizmeti ilaç bedellerini kapsamıyor. İlaçlarınızı cepten almanız gerekecek.

Bağkur borcu nasıl taksitlendirilir ?

Bağkurda sağlıktan yararlanabilmek için 1 diğeri yol prim borçlarını taksitlendirmektir. Prim borçlarınızı 6183 Sayılı Kanun’un 48. maddesi gereği her süreç için 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

 • Bu kapsamda prim borçları 36 aya kadar taksitlendirilebilmekte.
 • Taksitlendirme için dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek ön müracaat yapmalı ve size söylenen peşinat tutarını ödemeniz gerekiyor.
 • Peşinat tıpkı sürede ilk taksittir. Peşinatı ödedikten sonrasında yine Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek taksitlendirme işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Taksitlendirmede senelik nema oranı yaklaşık şekilde %15 civarındadır.
 • Eğer bağkura devam ediyorsanız hem taksitleri hem de primleri düzenli şekilde aylık ödemeniz gerekiyor.
 • Güncel prim tutarlarına sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Bağkur borcu olan GSS yaptırabilir mi ?

Bağkur prim borcu olan kişiler;

 • Bağ-Kur’u aktif değilse yani terk ettiyse genel sağlık sigortası açtırabilirler.
 • Bağkur aktifse yani çiftçilik, esnaflık kaydı aktif ve terk etmediyse açtıramazlar.
 • Prim borcu varken bağkuru terk eden ve genel sağlık sigortası açtıran insanların sağlıktan yararlanabilmesi için Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu prim borcunu ödemesi ya da taksitlendirmesi gerekebilir. Ters durumda bağkurda prim borcu varken genel sağlık sigortası kapsam gereğinde sağlık hizmeti alınamaz.

Bağkur borcu olan eşinin Sosyal Sigortalar Kurumu üstünden sağlıktan yararlanabilir mi ?

Bağkurda ödeme vadesi geçmiş borcu olan kişiler;

 • Aktif kaydı devam ediyorsa yani bağkura prim ödemeye devam ediyorsa eşinin sigortasından yararlanamaz.
 • Aktif kayıtlarını kapatması ve bağkuru terk etmesi zorunda eşinin sağlık sigortasından yararlanır.
 • Zaten eş aktif sigortalı ise bağkuru terk edince sağlık otomatik şekilde eşin üstünden açılır.
 • Prim borcu eşin sigortasından yararlanmaya mani değildir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar