2021 Asgari Ücretin 1/3’ne Kadar Oldu ?

Asgari Ücretin 1/3’ne Kadar sorusu bilhassa SGK yeşil kart sigortası ve ya engelli, yaşılık maaşına müracaat yapacaklar sebebiyle sık şekilde sorulmakta. Genel Sağlık Sigortası kısa adı ile GSS sigortası 01 Ocak 2012 zamanından sonrasında uygulanmaya başlanmış ve herhangi 1 sosyal güvencesi olmayanlar mecbur şekilde bu kapsama alınmıştır. Bu sigorta kolu kapsam gereğinde 2 çeşit uygulama var. Birincisinde gelir testi başvurunuz yok ise ve ya başvurmak istemiyorsanız SGK 60g kapsam gereğinde GSS tescilinizi açar ve bu kapsamda brüt asgari ücretin %3’ü oranında aylık prim ödeyerek sağlıktan yararlanırsınız.

Eğer ben aylık prim ödemesi yapmak istemiyorum, prim ödemeden bedava sağlıktan yararlanmak istiyorum diyorsanız bu halde da bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusu yapmanız gerekiyor. . Gelir testi müracaat akibeti g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) çıkarsa eski ismi ile yeşil kartlı şekilde sağlıktan bedava 1 biçimde yararlanabilirsiniz. Peki c-1 gelir testi nedir, gelir testi akibeti g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) ne anlama gelir ? İşte cevabı.

Gelir testi kaç günde sonuçlanır ?

Başvuru sonucunun kaç günde sonuçlanacağı müracaat yapılan vakfın meslek yoğunluğuna göre değişmekte. Ortalama şekilde bir hafta ile 10 gün arasında sonuçlanmakta. Sonuçlandıktan sonrasında bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden gelir testi akibeti sorgulaması yapabilirsiniz. Dilerseniz e devlet sisteminde de bağlantısı aracılığı ile sorgulama yapabilirsiniz.

Gelir testi başvurusu nasıl yapılır, lüzumlu evraklar nelerdir v.s. bunun gibi başvuruda izlemeniz gereken yol konusundaki bütün ayrıntılara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Gelir testi yaptırdıktan sonrasında ne yapılacak ?

Gelir testi başvurunuz sonuçlandıktan sonrasında çoğunlukta bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi neticeye istinaden genel sağlık sigortası tescil bilgilerini düzenler. Fakat çoğu halde yapılmayabilmekte. E-devletten kontrolü sağladıktan sonrasında Şayet tescil işlemleriniz yapılmadıysa zaman kaybetmeden lüzumlu tescil için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne bizzat müracaat yapın.

Genel sağlık sigortası nerede yaptırılır ?

GSS’den yararlanma meselesi için 2 ayrı yol olduğu konusuna üst kısımda değinmiştik. Ben yeşil kart istemiyorum hem özel hastanelerden de yararlanmak istiyorum diyorsanız bu da mümkün. İkamet adresinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek 60g gss kapsam gereğinde tescil açtırabilirsiniz. GSS başvurusunda izlenecek yok, genel sağlık sigortası başvurusu için istenen belgeler ve bütün ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

G0 nedir ?

G0 Sosyal Güvenlik mevzuatı açısından gelir testi neticesi hane halkı net asgari ücretin 1/3’ünün altında belirlenenler için geçerli olan gelir seviyesidir.

G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) manası nedir ?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sağlık güvencenizin yeşil kart yani 60/c-1 olması ve sağlıktan bedava yararlanabilmeniz için gelir testi sonucunun gelir testi g0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) biçiminde belirlenmesi gerekiyor. Peki gelir testi akibeti 1/3 ne demek ?

G0 (asgari ücretin 1/3’ne kadar) 2021

Ücretsiz şekilde prim ödemeden sağlık hizmeti alabilmeniz için gelir testi sonucunun şahıs başına net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması gerekiyor. Bu da şu demek. Şu anda yani 2021 yılında net asgari ücret asgari geçim indirimi dış şekilde 2.557,59 TL. Bu halde asgari ücret 1/3 tutarı 852,53 TL olacaktır.

İşt müracaat neticesi hane halkı geliri şahıs başı 852,53 TL altında olursa ( 2021 yılı için) yeşil kartlı şekilde sağlık hizmetlerinden yararlanırsınız.  SGK yeşil kart sigortası başvurusu yapmak ve gelir testi g0 olanlar şekilde sağlıktan prim ödemeden yararlanmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Gelir testi 1/3 ne demek ?

Go asgari ücretin 1/3’ne kadar ne demek sorusunun yanıtını üst kısımda verdik. Sosyal yardımlardan, engelli maaşından, kömür yardımından kısacası Kaymakamlık aracılığıyla sağlanan bütün yardımlardan yararlanabilmenin temel koşulu gelir testi sonucunun net asgari ücretin 1/3’ünün altında belirlenmesi. Gelir tetkik neticesi go için güncel miktar üst kısımda belirtilmiştir. Akibet bu tutarın altında olursa yeşil kart ve diğeri sosyal yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Gelir testi neticesi g0 ne kadar ödeyeceğim ?

Başvuru akibeti g0 gelir testi belirlenenler sigortadan prim ödemeden yararlanırlar. Lakin g0 gelir seviyesi belirlenenlerin o tarihe kadar olan var ise borçları durur ve bu borçlar silinmeyebilir. Gelir testi neticesi asgari ücretin 1/3 belirlenen tarihten önceki borçlar lakin şu biçimde silinebilir;

 • Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle otomatik şekilde GSS kapsamına alındıysanız ve size hiç borç bildirilmediyse,
 • Gelir testi akibeti da yeşil kart g0 şekilde belirlenirse bu halde ilk tescil zamanından itibaren başlatılır ve o tarihten önceki tescil de 60/1(c-1) gelir testine tabi olanlar şekilde güncellenerek borçlar silinir.
 • Bu zamandan sonrasında genel sağlık sigortası ödemeden sağlıktan bedava şekilde yararlanırsınız.

Gelir testi neticesi g1 ne demek ?

Peki tamam gelir testi neticesi go ne demek onu anladık. Asgari ücretin 1/3’ünden fazla ne demek, bu halde ne olur. Gelir testi neticesi hane halkı şahıs başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü üstünde yani üst kısımda belirtilen miktar üstünde belirlenirse;

 • 60/1(g) gelir testine tabi olanlar kapsam gereğinde sigortalı sayılırsınız.
 • Aylık asgari brüt ücretin %3’ü oranında prim ödemesi yaparak sağlıktan yararlanırsınız.

Gelir testi g1 ne kadar öder 2021

2021 yılı için ödemeniz gereken güncel prim tutarına ve gss borcu sorgulama işlemlerine sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Gelir seviyesi 60/g-2 ne demek ?

G2 gelir seviyesi uygulaması kaldırılmıştır. Şu anda bu seviyeden prim ödemesi yapılmaz. Fakat kısa bir şekilde tanımlamak gerekirse G2 gelir seviyesine tabi olanlar brüt asgari ücretin %12’si oranında aylık primi ödemekteydiler. Hukuki düzenlemeden evvelinde gelir testi neticesi brüt asgari ücretle 2 sert bünyesinde olanlar için bu seviyeden prim ödemesi yapılmaktaydı.

Gelir seviyesi 60/g-3 ne demek ?

Genel sağlık sigortasında G3 gelir seviyesine tabi olanlar şunlardır;

 • Mavi kartlı Türk Vatandaşları,
 • Yabancı uyruklu kişiler.
 • G3 gelir seviyesi için ödenecek aylık prim tutarı brüt asgari ücretin 2 katının %12’si şekilde hesaplanmaktadır.

Asgari ücretli sosyal yardım alabilir mi ?

Yeşil kart başvurusu oluşturan ve tıpkı sürede hane halkı şahıs başı geliri net asgari ücretin 1/3’ü altında belirlenenler kömür yardımı, pandemi yardımı, çocuk okul yardımı bunun gibi türlü yardımlardan yararlanabilirler. Yararlanabileceğiniz yardımlara ilişkili olarak teferruatları bağlı olduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından öğrenebilirsiniz.

Gelir testi akibeti kaç günde dikkat çekici olur ?

Genel sağlık sigortası kapsamından yararlanmak ya da yeşil kart alabilmek için gelir testi başvurusu yapılması gerekiyor. Peki gelir testi akibeti ne süreç belirgin olur ? Başvurunun sonuçlanması başvurulan yere göre farklılık göstermektedir. Ortalama sonuçlanma zamanı 7-10 gün bünyesinde değişmektedir.

Yeşil kart hangi pozisyonlarda iptal olur ?

Yeşil kart sigortası aşağıda belirtilen pozisyonlarda iptal edilir;

 • Gelir testi düzenleme başvurusu akibeti hane halkı şahıs başı geliri net asgari ücretin üçte birisi üstünde belirlenirse,
 • Kişi sigortalı 1 işte çalışmaya başlarsa,
 • Bağkurlu ya da başka herhangi 1 isteğe bağlı sigorta kolu kapsam gereğinde sigortalı olursa,
 • Emekli olursa,
 • Vefat ederse,
 • Yurtdışına kalıcı şekilde giderse iptal olur.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar