2021 Asgari Ücret Görüşmeleri Yarın Başlıyor

2021 Asgari Ücret Görüşmeleri Yarın Başlıyor. Milyonlarca çalışan ve işvereni yakından ilgilendiren 2021 brüt ve net asgari ücretin belirlenmesine ilişkili olarak ilk toplantı yarın yani 04 Aralık 2020 tarihinde başlıyor. üç büyük sendika ve Hükümet tarafının temsilcilerinin katılacağı ilk toplantı video konferans yolu ile gerçekleşecek.

Sendikalar bu yıl tekliflerini açıklamadı

Geçtiğimiz dönemlerde sendikalar Hükümete sunacakları teklifi bundan önce açıklarlardı ve bu tekliflerin altında belirlenmesi mecburiyetinde kabul etmeyeceklerini açıklarlardı. Ama bu sene öyle olmadı. Sendikalar toplantı bundan öncesi tekliflerini açıklamadı.

En geç dördüncü toplantı sonra belirlenecek

Asgari ücret görüşmeleri en fazla dört kez yapılabilmekte. dördüncü toplantıdan sonrasında 1 karar alınamazsa nihai kararı Hakem Heyeti vermekte. Fakat son beş yıla baktığımızda bütün belirlemelerin dördüncü toplantı sonrası yapıldığı görülebilmekte. Yani 2021 brüt ve net asgari ücretin de en geç aralık ayı sonunda yapılacak dördüncü toplantı sonra belirlenmesini bekliyoruz.

2021 asgari ücret tahmini ne kadar olacak ?

03 Aralık 2020 tarihinde Kasım ayı enflasyonunun da açıklanması ile yanında enflasyon yaklaşık %14 oranında gerçekleşti. Tabi önceki yıllar yani son beş yıl artışı esas alındığında enflasyondan ziyade daha aşırı reel sektör şartlarının göz önünde bulundurularak zamların yapıldığı görülebilmekte. Son beş yıl ortalama şekilde %20-25 oranlarında zam geldi. paylaşımımızdan yıllar itibarı ile asgari ücret tutarlarına göz atabilirsiniz.

Enflasyon oranında verilecek 1 zam yani yaklaşık %10-15 arası 1 zam tam olarak işçi yönünü memnun etmeyecek benzeri görünmekte. Zira %14 zam demek net asgari ücretin yaklaşık 2500-2600 arasında olması demek. Bunun üstünde verilecek 1 zam ise İşveren kısmını etkileyecek. Zaten Covid-19 ile başlayan sıkıntılı 1 süre var. Burada müşterek 1 yolun bulunması ve zammın yaklaşık şekilde %20 civarında olması ise bizim beklentilerimiz arasında.

Bu bilgiler ışığında %20’lik 1 zamla beraberinde 2021 brüt asgari ücret 3531,60 TL olacaktır. Net asgari ücret ise bekar ve çocuksuz çalışan için tahminlerimize göre 2789 TL olacaktır. Tabi bunlar tahmini veriler. Asgari ücret açıklandığında banko veriler sı başlıklı paylaşımımızda verilecektir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar