2020-2021 Ücretli Öğretmenlik Başvuruları Ne Zaman Başlayacak, Nasıl Yapılır ?

Ücretli öğretmenlik başvuruları başlıyor. Çeşitli nedenler ile kadrolu öğretmenlerin görevlendirilemediği yerlerde görevlendirmeleri sağlanan ücretli öğretmenlik için başvurular bundan sonra online şekilde alınmakta. Henüz Covid-19 nedeni ile 2020-2021 Eğitim/Öğretim çağının tam şekilde hangi tarihte başlayacağı netlik kazanmadı fakat çoğu İl/İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü ön başvuruları almaya başlanmıştır. Bu paylaşımımızda e-devletten ücretli öğretmenlik başvurusunu nasıl yapacağınız, izlemeniz gereken yol ve sonra lüzumlu evrakların ne bulunduğu ile alakalı detayları bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik başvuruları başlanmıştır mı ?

Başvuruların açılma tarihsel bütün Memleketimiz için tıpkı değil. gereksinim ve bir hale göre her İl ve ya İlçe Ulusal Eğitim Müdürlükleri müracaat tarihlerini kendileri belirlemekte. Çoğu Müdürlük ön başvuruları e-devlet üstünden almaya başlandı. 2020 Ağustos sonuna kadar bütün başvuruların tamamlanması beklenmekte. Müracaat yapmak dilediğiniz Müdürlüğün resmi internet sayfası ya da sosyal medya hesapları üstünden müracaat tarihlerini takip edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl yapılıyor ?

Eskiden elden yapılan başvurular bundan böyle % internet ortamında ve e-devlet üstünden yapılır. E-devlet üstünden ön başvuruların ardından Şayet Komisyon sebebi ile müracaat uygun görülürse müracaat sahibinine bu bildirilmekte ve lüzumlu evraklarla müracaat yapması istenmektedir.

E-devletten ücretli öğretmenlik başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Başvuru için e-devlet şifresi sahibi olmanız gerekiyor. Şayet parolanız yok ise herhangi 1 PTT şubesinden temin edebilirsiniz. Mobil ya da internet bankacılığı kullanıyorsanız bu kanallar üstünden de e-devlete giriş yapabilirsiniz. Ücretli muallim müracaat işlemi için alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • Öncelikle buradan müracaat sayfasına T.C. ve e-devlet parolanız ile giriş yapın ⇒ .
 • Açılan sayfada telefon ve mail bilginizi kontrol ediniz ve lüzumlu ise güncelleyiniz.
 • Eğitim Detayları kısmında ” Formasyonum Var, Köy Okullarında Çalışmak İstiyorum, Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan Emekli Oldum ve ülke dışı eğitim kurumlarından mezun oldum ve YÖK denkliğim var ya da Eğitim Enstitüsünden mezun oldum”. kısımlarında size uygun olan kutucukları işaretleyiniz. Burada işaretleme yaptıktan sonrasında KAYDET ve İLERLE seçeneğini tıklayın.
 • Lisans / Ön Lisans Mezuniyet Bilgileriniz (YÖK’te Kayıtlı) kısmında mezun olduğunuz bölüm yönünü işaretleyin.
 • İl/İlçe kısmında öğretmenlik yapmak dilediğiniz İl/İlçe bilgisini girin.
 • Branş kısmında öğretmenlik yapmak dilediğiniz sektörü seçin.
 • Ekle ve Kaydet dedikten sonrasında müracaat işlemi yapılmış olacaktır.

Ücretli öğretmenlik başvurusu için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Başvurudan sonrasında başvurusu uygun görülenler ilgili Müdürlük sebebiyle belirlenir ve şahıslar aranarak ya da sayfada liste yayınlanarak lüzumlu evrakların temin edilmesi istenir. Başvurusu uygun görülenlerden istenen evraklar şunlardır;

 • Diploma ya da mezuniyet belgesi aslı ya da aslı gibidir nüshası,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Adli Sicil Kaydı ( Sabıka Kaydı) ( E-devletten alabilirsiniz).
 • ( aile hekiminizden alabilirsiniz ) ,
 • 1 adet fotoğraf,
 • Erkekler için askerlik vaziyet belgesi ( e-devletten alınabilir ),
 • Varsa KPSS netice belgesi,
 • Varsa formasyon belgesi aslı ya da aslı gibidir nüshası.

Ücretli muallim ne kadar maaş almaktadır ?

Ücretli öğretmenlere ödenecek net maaş ayın 15’i ile Öbür ayın 14’ü bünyesinde girmiş oldukları ders saatinin belirlenen ek ders ücreti ile çarpılması neticesi bulunmaktadır. Hemen başlıklı paylaşımızı ziyaret ederek ne kadar maaş alabileceğiniz meselesinde bilgi bulabilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik kapsam gereğinde sigortanızın yatıp yatmadığını, kaç gün üstünden bildirim yapıldığını sorgulamak için ise hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ücretli öğretmenlik konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar