18 Yaşını Dolduranların Sağlık Güvencesi 2021

18 yaşını dolduranların sağlık güvencesi nasıl oluyor, anne/babanın sigortasından yararlanma yaşı en fazla kaçtır ? 18 yaşını tamamlayan kız/erkek çocukların anne/babanın sağlık güvencesinden yararlanabilmesi kanunen dikkat çekici şartlara bağlanmıştır.

18 ıslak üstü sigorta yararlanma meselesi için gerçekte istisnasi durumlar çoktur ancak çoğu süreç ebeveynler aracılığıyla bu bilinememekte ve gerek bulunmadığı durumda GSS kapsam gereğinde prim ödenmektedir. Bu paylaşımımızda erkek çocuğu babasının sigortasından yararlanabilir mi, babamın sigortasından kaç yaşına kadar yararlanabilirim benzeri 18 yaşından sonrasında sigortadan yararlanma meselesinde merak ettiğiniz soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Annenin/babanın sigortasından kimler yararlanır ?

Sigortadan yararlanabilecek olan kişiler şunlardır;

 • Resmi nikahlı eş,
 • Aşağıda belirtilen kuralları veren çocuklar,
 • Anne ve baba.

Anne/ babanın sağlık sigortasından yararlanma 2021

18 yaşını dolduran talebe Sosyal güvenlik kurumu kapsam gereğinde anne/babasından yararlanabilir. 18 yaşından sonrasında babanın sigortasından yararlanma hükümleri şu şekildedir;

 • Lisede okuyanlar 20 yaşını tamamladığı süreye,
 • üniversitede okuyanlar ise 25 yaşını tamamladığı süreye kadar anne/babasından yararlanabilir.
 • Liseden mezun olanların 18 yaşını tamamladıktan sonrasında da sağlıktan yararlanma hakkı var. İdadi mezuniyet zamanından itibaren iki yıl süreyle daha bu bireyler anne ya da babalarının güvencelerinden yararlanabilir. Tabi iki yıllık vakit hiç bir biçimde 20 yaşın tamamlandığı tarihsel geçemez. En fazla 20 yaşın tamamlandığı tarihe kadar açılabilir.
 • Aynı biçimde üniversiteden mezun olanlar da mezuniyet zamanından itibaren iki yıl daha anne/babasından yararlanabilir. iki yıllık yararlanma zamanı 25 yaşın dolduğu tarihsel geçemez.
 • Anne/babanın güvencesi olmadan dahi üst kısımda belirtilen lise/üniversiteden mezun olan şahısların GSS yeşil kart sigortası kapsam gereğinde prim ödemeden sağlıktan yararlanma hakları var. Sakın gidip de ücretli GSS açtırmayın. SGK’ya başvurarak iki yıl zamanı sigortadan yararlanma hakkınızı kullanması istediğinizi iletin.

Sağlıktan yararlanma genel kuralları meselesinde ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Babanın sigortasından yararlanma yaşı 2021

Normal koşullar altında 18 yaşını bitiren kız/erkek çocuklarının anne ya da babalarının aktif güvencelerinden yararlanma hakları bulunmamaktadır. Fakat üst kısımda da belirttiğimiz 18 yaşını geçince sigorta durumunun bazı istisnaları vardır.

Kız çocuğu kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır 2021

Okumayan kız çocuğunun 18 ıslak sigortadan yararlanma meselesi için bazı istisnai durumlar varolan. 18 yaşını tamamlayan kız çocuklarının anne peder sigortasından yararlanma yaşı ve istisnai durumlar şu şekildedir ;

 • Anne ya da babanın 2008/Ekim bundan öncesi sigorta, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu v.s. olmadan kız çocuğu 18 yaşını tamamladıktan sonrasında üst kısımda belirtildiği bunun gibi öğrencilik durumu göz önünde tutularak sigortadan yararlanır.
 • Eğer öğrencilik de yok ise 18 ıslak bitince sağlık da biter.
 • Ancak anne/babanın 2008/Ekim önce sigortası var ise kız çocuğu 18 yaşını tamamladıktan sonrasında evlenene kadar sigortadan yararlanabilir.

Erkek çocuğu kaç yaşına kadar sağlıktan yararlanır 2021

Normal şartlarda 18 yaşını dolduran erkek çocuğun sağlık yardımı kapanmakta. Lakin erkek çocuğun babanın sigortasından yararlanmasında 18 ıslak üzeri istisnalar şu biçimde olabilmektedir ;

 • 18 yaşından sonrasında lisede okuyorsa aile sigortasından yararlanma yaşı 20 yaşın tamamlandığı tarih,
 • Üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar yararlanır.
 • Ayrıca İdadi ve üniversite mezuniyet tarihlerinden itibaren üst kısımda anlatılan yasalar çerçevesinde 2 yıl vakit ile daha yararlanma hakları var.
 • Emekli sandığı kapsamındaki devlet memurlarından 2008/Ekim ayından evvelinde memuriyete atananların erkek çocukları peder sigortasından yararlanma yaşı 25’tir. 25 yaşına kadar okuma şartı aranmadan da yararlanabilirler.

Mezuniyet sonrası SGK

Liseden mezun olanların İdadi mezuniyet zamanından itibaren iki yıl vakit ile ve 20 yaşını geçmemek kaydı ile anne ve ya babanın sigortasından yararlanma hakları var. Anne ve ya babanın sigortası yok ise dahi bu insanların 18 yaşına girince sigortası yeşil kart kapsam gereğinde bedava şekilde devam eder. Tıpkı vaziyet üniversiteden mezun olanlar için de geçerli. Üniversite mezunları da mezuniyet zamanından itibaren iki yıl vakit ile ve 25 yaşı geçmemek şartı ile anne ve ya babasından yararlanabilir.

Eğer liseden mezun olduysa ve 20 ıslak bittiyse ya da üniversiteden mezun ise ve 25 ıslak bittiyse GSS kapsamına geçerek prim ödemesi ya da gelir testi başvurusu yaparak parasız yeşil karttan yararlanması gerekiyor.

25 yaşını dolduran üniversite öğrencileri sgk

Üniversitede aktif şekilde okuyan öğrencilerin anne ya da babasından en fazla 25 yaşını tamamladığı tarihe kadar yararlanma hakları olmaktadır. 25 yaşın tamamlandığı tarihten sonrasında sağlıktan yararlanma hakları bulunmamakta ve çalışmayacaklarsa ve diğeri da 1 güvenceleri olmadan genel sağlık sigortası kapsamına geçmeleri gerekebilir. Anne/babasının 2008/Ekim bundan öncesi sigorta/bağkuru olan kız çocukları istisna kapsamındadır ve okumasa dahi evlenene kadar sigortadan yararlanabilir.

GSS başvurusu yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Yeşil kart kaç yaşına kadar geçerli ?

18 yaşını geçince sağlık sigortası esaslarına üst kısımda teferruatlı şekilde söz ettik. Yeşil kart için ıslak şartı bulunmamaktadır fakat gelir testinin en geç iki yılda 1 düzenlenmesi gerekebilir. Gelir testi güncellenmezse ya da gelir mecburiyetinde değişiklik olursa yeşil kart iptal edilir.

Anne/babanın sigortasından yararlanma sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Sorgulama işlemini T.C. numaranız ile e-devletten yapabilirsiniz.

 • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-SPAS Müstehaklık Sorgulama(Sağlık Provizyon Aktivasyon Sistemi) sayfasından,
 • Ya da buradan T.C. ile giriş yaparak sorgulayabilirsiniz ⇒ .
 • Eğer sorgulama yapamadıysanız sayfamızı ziyaret ederek nasıl yapabileceğiniz meselesi için bilgi bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar